אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצלחה לאינטק פארמה בתוצאות הביניים לטיפול בחולי פרקינסון צילום: shutterstock

הצלחה לאינטק פארמה בתוצאות הביניים לטיפול בחולי פרקינסון

החברה דיווחה כי למיטב ידיעתה - התוצאות שהושגו הן חסרות תקדים בהשוואה למוצרים דומים היום

31.08.2010, 13:58 | עומר ענבר
אינטק פארמה, העוסקת בהשבחת תרופות קיימות, דיווחה היום (ג') על הצלחה בתוצאות הביניים של הקבוצה הראשונה בניסוי הקליני (Phase IIb) בחולי פרקינסון בשלבים מתקדמים של המחלה. תוצאות הביניים שהושגו בניסוי הראו הקטנה משמעותית של משך ההפרעות המוטוריות של חולי הפרקינסון וירידה משמעותית במספר המתנים היומי של תרופת הלבודופה. החברה מציינת כי למיטב ידיעתה, התוצאות שהושגו בשלב זה הן חסרות תקדים בהשוואה למוצרי הלבודופה האוראליים המשווקים כיום.

החברה טוענת כי ממצאי הניסוי הראו כי בקרב 10 החולים שהשלימו את המחקר בהתאם לפרוטוקול, הושגה ירידה משמעותית במשך ה-OFF (משך הזמן בו החולה מוגבל משמעותית בתנועתיות), כשבקרב 80% מהחולים הושגה ירידה ממוצעת של כ- 35% במשך זמני ה-OFF, כך שהזמן שבו החולה מוגבל משמעותית בתנועותיו התקצר ל-2.96 שעות לעומת 4.48 שעות בטיפול הרגיל. מספר המתנים היומי, בקרב קבוצה זו, ירד למחצית (ירידה מ-6 פעמים ביום ל-3.2 פעמים ביום).

בהתאם לפרוטוקול הניסוי שנקבע, החולים טופלו במשך שבוע במוצר האקורדיון-לבודופה ובמשך שבוע נוסף (בהצלבה) במוצר הלבודופה הקיים. בניסוי נבחנה יעילות תכשיר האקורדיון-לבודופה במהלך 16 שעות (שעות העירות) ביממה, בהשוואה לטיפול הנוכחי וכן נבחנה בטיחות התכשיר.

גיורא קרני, מנכ"ל אינטק אמר כי "הצלחת הניסוי מהווה הוכחה חשובה נוספת לפוטנציאל של טכנולוגיית האקורדיון להשביח באופן משמעותי תרופות קיימות תוך שמירה על פרופיל בטיחות גבוה. ההצלחה בניסוי זה שבאה בהמשך להצלחה קודמת בניסוי עם תכשיר הלבודופה במסגרת Phase IIa , שהתבצע בחולים בשלבים מוקדמים של המחלה, מהווה צעד חשוב נוסף בפריצת דרך לקראת שיפור משמעותי בטיפול הניתן כיום לחולים.

"אנו מעריכים כי תוצאות הביניים משפרות את סיכויי ההצלחה בשלבים הקליניים הנוספים הנדרשים להשלמת ניסוי זה, הצפויים להימשך מספר חודשים. בהתאם למודל העסקי של החברה, במידה והניסוי יסתיים בהצלחה, צפוי כי הוא ישמש בסיס לשיתופי פעולה עם חברות פארמה בינלאומיות. להערכתנו, במידה והתכשיר יאושר לשיווק הוא יגיע למכירות שנתיות של כ-800 מיליון דולר".

מחלת פרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית, המאופיינת בהפרעות מוטוריות כגון האטה וירידה ‏בתנועה, רעד בלתי רצוני, נוקשות שרירים, הפרעות בשיווי המשקל וחוסר יציבות. בשלב מתקדם של המחלה יש מוגבלות תפקודית מקיפה של החולה. יותר מ-1.5 מיליון איש חולים במחלת פרקינסון בארה"ב, יפן וחמש המדינות הגדולות באירופה. לפי נתוני דטה-מוניטור, שוק התרופות למחלת הפרקינסון בשווקים אלה מוערך בכ-12 מיליארד דולר וצפוי להגיע ל-2.9 מיליארד דולר בשנת 2015.

המחלה נובעת עקב אובדן מתמשך של יכולת המוח לייצר דופמין, הדרוש לתפקודו התקין. התרופה היעילה ביותר לטיפול בתסמיני המחלה היא לבודופה. כאשר מגיעה תרופת הלבודופה למוח היא הופכת לדופמין, שחסרונו, כאמור, גורם למחלה. עם זאת, השימוש בתרופה כרוך בהפרעות מוטוריות (תנועתיות) חמורות ובצורך ליטול אותה מספר פעמים רב במהלך היום, כתוצאה מתנודתיות חריפה של רמות התרופה בדם. הצורך בפיתוח תכשיר שיקטין משמעותית את ההפרעות המוטוריות הכרוכות בטיפול בלבודופה ואת מספר המתנים היומי נותר ללא מענה במשך עשרות שנים.

אינטק פארמה פיתחה את האקורדיון–לבודופה שהינו תכשיר המכיל את תרופת הלבודופה במינונים שונים לצורך טיפול במחלה בשלביה השונים. תכשיר האקורדיון-לבודופה מיועד לייצב את רמתה בדם ובכך להביא, לראשונה, לירידה דרמטית בהפרעות המוטוריות ובמספר המתנים ביום באמצעות טיפול תרופתי אוראלי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות