אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאדוף של בברלי הילס: לאן נעלמו חצי מיליארד דולר? צילום: בלומברג

מאדוף של בברלי הילס: לאן נעלמו חצי מיליארד דולר?

ניצול שואה שהפקיד 2 מיליון דולר, אלמן בן 50 שירד מנכסיו וסטודנט לרפואה שאיבד חסכונות - כולם הפסידו כסף ב'בנק' של עזרי נמבאר והוא עדיין מתהלך חופשי

31.08.2010, 19:40 | סוכנויות הידיעות

קהילת היהודים האיראנים בלוס אנג'לס מאמינה שבקרבה פועל נוכל בקנה מידה גדול. מעל חצי מיליארד דולר נעלמו ועוררו זעם שמבעבע מתחת לפני השטח, לפי דיווח של משרד המשפטים. אלא שנגד עזרי נמבאר, (Ezri Namvar), סוכן נדל"ן, בנקאי ומלווה כספים שעומד במרכז הפרשה בת השנתיים, לא הוגש כתב אישום.

הוא גם לא נושל מרישיון התיווך שלו, למרות האשמות של הונאת מאות משפחות בנוסח פונזי-מאדוף. האיש שתואר על ידי מבקריו כמאדוף של החוף המערבי, עדיין חי באחוזת פאר בברנטווד ומסתובב חופשי.

"למה האיש הזה לא בכלא? בשלב הזה מאדוף כבר מזמן היה מאחורי סורג ובריח", אמר ל'דיילי ביסט' דייוויד יוספייה, עורך דין המייצג 20 משפחות בתיק פשיטת הרגל הקשור לנמבאר וחברת ההשקעות שלו, נאמקו קפיטל גרופ.

למרות עוצמת פשיטת הרגל ומספר המעורבים בה, התיק זכה לתשומת לב קטנה מחוץ לקהילה האיראנית בלוס אנג'לס - קהילה הנחשבת אמידה ומונה עשרות אלפי אנשים.

בשלב מסויים, הל.איי. טיימס דיווח, כי אחד מחמישה סטודנטים בבית הספר המחוזי של בברלי הילס הגיע מאיראן ולפני שלוש שנים נבחר לעמוד בראשה יליד איראן הראשון שממונה לראש עיר בארה"ב.

נמבאר הפך לידוע לשמצה ב-2008 בעקבות פשיטת רגל מרצון שהכריז על עצמו. לא הוגש נגדו כתב אישום וכרגע משרד המשפטים מנסה להתחקות אחר הונו באמצעת מעל 400 חברות שהקים. עורך הדין של נמבאר טימות'י נוייפלד סרב להגיב וחברו אבי חים אמר שמדובר באדם נטול אגו שמוכן לעזור בכל מצב.

נמבאר הגיע לארה"ב ב-1969 ולאחר שסיים אוניברסיטה החל לצבור נכסים בקליפורניה, ניו יורק, נבאדה ולוס אנג'לס לרבות מלון מריוט בל.איי ובנק סקיוריטי פסיפיק. הוא הבטיח לחברי הקהילה היהודית-איראנית תשואות של 6.5% לשנה לעומת 3.5% בבנק, כמו למשל לאראש חכמיאן, שהשקיע אצלו ב-2007.

הוא תרם 5 מיליון דולר לבית דירות של הצבא בדרום תל אביב והחזיק אדמה יקרה בעיר העתיקה בירושלים לצד נתח ממגדל היוקרה "נאם" בתל אביב. ב-2008 נסגר הבנק שלו בידי ה-FDIC ובמקביל גילה משרד המשפטים כי הוא השתמש בכספ הלקוחות לכיסוי הפסדים.

כאשר חכמיאן הגיע למשרדיו של נמבאר כדי למשוך את הכסף ולשלם חובות לבית הספר לרפואת שיניים, הוא מצא עוד רבים אחרים במצבו, חלקם בוכים ולבסוף קיבל רק 1,000 דולר במזומן. בין הנושים שלו, ניצול שואה שמסר לידיו 2 מיליון דולר, אישה בגיל העמידה שעברה לגור במוסך של הוריה ואלמן בשנות ה-50 שאיבד את כל רכושו. בינתיים, משפחת נמבאר מחזיקה בנכסים רבים ולטענת הנושים, מאיימת על חלק מבעלי החוב שלה. חכמיאן עדיין מחכה ל-45 אלף דולר שהפקיד ב'בנק' של נמבאר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות