אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניהול פיננסי נכון לעצמאים צילום: יובל חן

ניהול פיננסי נכון לעצמאים

מהו תיק ההשקעות האידיאלי לעסק קטן או בינוני - ומהם היתרונות של אשראי חוץ בנקאי

02.09.2010, 08:14 | תומר זלצר

"עסק קם ונופל על הוצאות המימון שלו"

 

העוגן המימוני של כל עסק הוא הבנק, שמלווה אותו בשלביו השונים - מרגע ההקמה, דרך הצמיחה, וגם, במקרים מסוימים, בעתות משבר. אהרן שטרן, מנהל מרחב שרון בבנק מזרחי טפחות, אחראי במסגרת תפקידו על 14 סניפים שנותנים שירות גם לעסקים קטנים, המוגדרים בבנק לפי מחזור פעילות של עד 30 מיליון שקל וחבות לבנק של עד 6 מיליון שקל.

לדברי שטרן, "עסק קם ונופל על הוצאות המימון שלו". שני שלישים מהאשראי של מזרחי טפחות מיועדים לתחומי המשכנתאות ומשקי הבית, ורק 5% מהאשראי שמספק הבנק מיועדים לעסקים קטנים. שטרן רואה בהתחמחות שלו יתרון. לדבריו, "מבחינת עסקים קטנים שעובדים איתנו, יש יתרון לחוזקה שלנו במשכנתאות. אם לבעל עסק שעובד איתנו יש גם משכנתה, יש לו אפשרות לקבל מימון נוסף בעת הצורך דרך הגדלתה".

"מהירות התגובה בחברות האשראי מאוד גבוהה"

במקביל לעבודה של בתי עסק מול המממן המרכזי שלהם, הבנק, נרשמה בשנים האחרונות עלייה בפעילות המימון לעסקים של חברות כרטיסי אשראי. לדברי חנוך וולף, סמנכ"ל אשראי ועסקים בלאומי קארד, "המימון החוץ־בנקאי לעסקים מתחלק לשלושה: ניכיונות ומקדמות, הלוואות ושימוש בכרטיסי אשראי עסקיים. התחום שגדל בקצב אדיר בשנים האחרונות הוא תחום הניכיונות: בית עסק מבצע עסקת תשלומים, וחברת האשראי בעצם מקדימה לו את תשלום המזומן בתמורה לעמלה. הריביות במכשיר הזה נמוכות יותר מהלוואות רגילות".

וולף מספר כי בתי עסק קטנים יכולים להשתמש בכלי חדש לניהול פיננסי: "מדובר בכרטיס שבאמצעותו משלם בית עסק את כל התשלומים השוטפים שלו. פעם בחודש הוא מקבל דף פירוט חיוב עתידי, שבו כל התשלומים שהוא אמור לשלם. היתרון הוא שכל ההתנהלות השוטפת מרוכזת וחברת האשראי לא מבצעת חיוב עד שבעל הכרטיס לא מאשר שאלה באמת החיובים".

מה היתרונות של אשראי חוץ־בנקאי? לדברי וולף, "עסק קטן צריך להעמיד לבנק ביטחונות בנכסים, בעוד שמבנה הביטחונות של חברת כרטיסי אשראי בנוי על המחזור העתידי של העסק. גם מהירות התגובה של חברת כרטיסי אשראי היא מאוד מהירה".

"תיק ההשקעות האידיאלי: 80% אג"ח ממשלתי"

בשבועות האחרונים גוברות ההערכות כי הכלכלה האמריקאית עומדת בפני מיתון נוסף (Double Dip). הידרדרות שכזו עלולה להשפיע על שער החליפין שקל/דולר שקריטי לרווחיותם של יצואנים קטנים.

עידן אזולאי, מנכ"ל אפסילון ניהול קרנות נאמנות, מעריך כי הריבית בישראל צפויה לעלות בקצב מהיר יותר מאשר בארה"ב — מה שיתרום להתחזקות השקל מול הדולר. לדברי אזולאי, "יצואן שלא מגדר את עצמו לוקח סיכון. עסק שקנה לעצמו טנדר קודם כל מבטח אותו. אז אם עסק מקפיד על ביטוח הנכסים שלו, הוא גם צריך לבטח לפחות חלק מההכנסות שלו באמצעות גידור. יש לפעולת הגידור עלות, ועל כן צריך להיפגש עם הבנק כדי שיתפור חבילת גידור מתאימה".

לפי אזולאי, תיק ההשקעות האידיאלי לעסק קטן או בינוני צריך להיות מורכב מנכסים מאוד נזילים, "כי הם עשויים להידרש לפעילות שוטפת בהתרעה די קצרה". הוא מסביר כי "התיק צריך להיות מושקע באיגרות חוב. 70%–80% מהתיק צריכים להיות מושקעים באיגרות חוב ממשלתיות, והשאר באיגרות חוב קונצרניות טובות הנסחרות במדד תל בונד־20 או תל בונד־40. באופן כללי, התשואות בשוק איגרות החוב המקומי צפויות לעלות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות