אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגורמים המשפיעים על מחיר האורניום צילום: בלומברג

הגורמים המשפיעים על מחיר האורניום

02.09.2010, 10:47 | אריה גורן

הסכם רוסי־אמריקאי

ב־1993 נחתם הסכם בין רוסיה לארה"ב ששמו "ממגה־טון למגה־ואט". לפי ההסכם, פצצות אטום רוסיות מימי המלחמה הקרה משמשות מקור לדלק המיועד לתחנות כוח אמריקאיות. חלק חשוב ביותר מאספקת האורניום לתחנות כוח גרעיניות נובע ממהסכם, וכאשר הוא יפוג ב־2013, צפויים מחסור באורניום ועלייה במחירו.

המכרות בקזחסטן

קזחסטן אחראית על כ־28% מכמות האורניום המופקת בעולם, והיא מחזיקה בכ־15% מעתודות האורניום העולמיות. למתרחש במכרות בקזחסטן — החל בשביתות ותקלות וכלה באי־יציבות פוליטית במדינה היכולה להשפיע על היקף העבודה במכרות — ישנה השפעה ישירה ומיידית על מחירו של האורניום.

תוכנית הכורים הסינית

לממשלת סין תוכנית להגדלת מספר תחנות הכוח הגרעיניות במדינה. מ־12 כיום ל־188 תחנות כוח עד 2020. ב־2009 הפיקה סין רק 750 טונות של אורניום בשעה שהיקף הצריכה שלה היה גבוה כמעט פי ארבעה. מימוש התוכנית יחייב את סין לאגור כמויות גדולות של אורניום והתוצאה תהיה, קרוב לוודאי, עלייה במחירו.

בנק גולדמן זאקס

באחרונה נכנס הבנק לתחום המסחר באורניום, ובשנה שעברה הוא הגדיל את מלאי האורניום שלו בעקבות רכישת קונסטליישן אנרג'י, חברה לונדונית הסוחרת, בין השאר, בסחורות המשמשות לייצור אנרגיה גרעינית. כל רכישה או מכירה מהותית של אורניום מצד הבנק יכולה להשפיע מיידית על מחיר המתכת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות