אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"כמעט חינם הציעה לנו מקומות טובים על המדפים? שטויות במיץ עגבניות" צילום: עמית שעל

"כמעט חינם הציעה לנו מקומות טובים על המדפים? שטויות במיץ עגבניות"

צבי ויליגר דוחה את הטענות בנוגע לסיבות שהובילו אותו לרכוש מניות ברשת כמעט חינם. לדבריו, "המחיר בהנפקה היה כשם החברה"

05.09.2010, 07:04 | רחלי בינדמן

התפתחות מעניינת בהנפקה של רשת מחסני כמעט חינם: הרשת תכננה לגייס 40 מיליון שקל אלא שבשלב המוסדי שהתקיים ביום חמישי התברר ש־30 מיליון שקל יזרימו לה שניים מגדולי ספקיה - וילי פודשל צבי ויליגר ונטו של דודי עזרא. מדובר בשתי משווקות של מוצרי מזון שהן גם חברות ציבוריות. וילי פוד השקיעה 20 מיליון שקל ונטו הוסיפה 10 מיליון שקל.

האחים עדי ורני צים, בעליה של כמעט חינם, ביקשו תחילה להנפיק את הרשת לפי שווי של כחצי מיליארד שקל, אך עד מהרה הבינו השניים כי בשווי שכזה הם יתקשו למצוא משקיעים ולכן הם חתכו את השווי ב־40%, כך שההנפקה הושלמה לפי שווי חברה של 299 מיליון שקל בלבד. הפחתת השווי, אגב, נעשתה בהמלצת החתמים פועלים אי.בי.אי, כלל חיתום, לידר שוקי הון, רוסאריו, ברק, גיזה זינגר אבן וארט פיננסים.

לאחר ההנפקה תחזיק וילי פוד בכ־7% מכמעט חינם, נטו ב־3.5% והציבור ב־3.5%. האחזקות של וילי פוד ונטו יקנו להן עמדת כוח בכל הנוגע לאישור עסקאות בעלי עניין שבעלי השליטה יבקשו להעביר. מכאן עולה החשש שהספקים יידעו לתרגם זאת לשיפור יכולת המיקוח שלהם מול הרשת הקמעונאית בכל הנוגע למחירים ולמיקום המוצרים על המדפים. אלא שבשיחה עם "כלכליסט" הכחיש צביויליגר כי הרכישה נעשתה מהסיבות הללו.

כמעט חינם. "המחיר בהנפקה היה כשם החברה", צילום: אביגיל עוזי כמעט חינם. "המחיר בהנפקה היה כשם החברה" | צילום: אביגיל עוזי כמעט חינם. "המחיר בהנפקה היה כשם החברה", צילום: אביגיל עוזי

מדוע רכשת מניות בהנפקה?

"אני חושב שהמחיר בהנפקה היה כשם החברה, 'כמעט חינם'. בדקנו היטב את ההשקעה. אני מכיר את האחים, יש להם ראייה ארוכת טווח וההשקעה נראתה מעניינת".

אחד האחים פנה אליכם והציע להשתתף בהנפקה?

"אף אחד לא פנה אלינו".

בחנתם השקעות אחרות?

"אנחנו כל הזמן בוחנים חלופות. אנחנו משקיעים בשוק ההון, וכן, יש לנו השקעות גם ברשתות אחרות, אבל הן לא מהותיות".

האם הוצע לכם לקבל מחירים טובים יותר או מקומות בולטים יותר על המדפים אם תשתתפו בהנפקה?

"שטויות במיץ עגבניות. אנחנו לא מוכרים להם הרבה. אם זה היה נכון, זה כמו לקנות את הפרה בשביל החלב. פשוט המחיר היה אטרקטיבי מאוד".

אתה מאמין שלאחים צים ישנה היכולת להוביל את החברה קדימה?

"החבר'ה עבדו קשה כדי לצאת להנפקה. הם ביקשו להוכיח לכל העולם ואשתו שכדאי להשקיע בהם".

יש שמועה שהאחים מסוכסכים ביניהם. זה נכון?

"אין ביניהם שום סכסוך. אני מכיר אותם כי אנחנו עובדים מולם. הם אנשים טובים, מקצועיים ואמביציוזיים.

אגב, עיון ברשימת המשקיעים המוסדיים שהשתתפו בהנפקות העבר של רמי לוי ורשת ביג מגלה כי אף משווק לא לקח חלק בשלב המוסדי של ההנפקה.

בימים הקרובים יתקיים השלב הציבורי שבו יבקשו האחים צים לגייס כ־10 מיליון שקל במניות נוסף על 40 מיליון שקל באיגרות חוב.

בימים שלפני ההנפקה הסתובבו האחים צים כשעיניהם טרוטות מחוסר שינה. התקשורת עסקה בתשקיף ההנפקה שחשף שורה של עסקאות בעלי עניין בין עסקיהם הפרטיים של האחים לבין הרשת. מלבד זאת התברר כי רגע לפני ההנפקה חילקו לעצמם עדי ורני צים דיבידנד של 50 מיליון שקל, כי אין להם רישיון עסק בחלק מסניפי הרשת, וכי משרד התמ"ת מתכנן להגיש נגדם כתב אישום על עבירות על דיני עבודה.

נוסף על כך מתברר כי חלק לא מבוטל מבני המשפחה מועסקים ברשת. כך, למשל, האם חסיה מועסקת כאחראית משמרת באחד הסניפים. שכרה עומד על 7,000 שקל בחודש, אך היא זוכה לתנאים נלווים כגון רכב צמוד והחזר הוצאות על טלפון נייד - שספק רב אם אחראיות משמרת אחרות זוכות להם. עדי ורני מסתובבים כל אחד עם רכב מפואר ונהג צמוד.

ואם לא די בכך, ממש ערב ההנפקה החליטה חברת נדל"ן מסוימת להגיש כנגד האחים תביעה בסכום של 1.5 מיליון שקל בטענה להפרת התקשרות עמה.

במסגרת התביעה נחשפה, לכאורה, מערכת יחסים עכורה בין שני האחים שגרמה להפרדת עסקי הנדל"ן שלהם. עם פרסום התביעה בכלי התקשורת שקל אחד האחים לבטל את ההנפקה.

אחד ממנהלי ההשקעות הבכירים בשוק אמר ל"כלכליסט" כי בית ההשקעות שבו הוא מועסק הסתייג מההשקעה לנוכח הפרסונות העומדות מאחוריה. עם זאת, אותו מנהל ציין כי לא מן הנמנע שייקח חלק בשלב הציבורי.

לאחר שהאחים צים לא הצליחו לעניין את הגופים המוסדיים בהנפקה, הם ניסו את מזלם בקרב ספקי הרשת. האח הגדול עדי הוא זה שעמד בקשר עם הספקים כשהוא מנסה לשכנע אותם מדוע כדאי להם להשתתף בהנפקה. רובם השיבו את פניו ריקם, למעט כאמור וילי פוד ונטו.

צבי ויליגר, אתה לא מוטרד מעסקאות בעלי העניין ומהעסקת הקרובים?

"לא. אני חושב שזה פרפראות, שטויות. אותי זה לא מעניין. במהות, העסק הוא טוב והכי חשוב: המחיר כמעט חינם".

האחים צים סירבו להגיב לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות