אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכירת פורמולה: מנכ"ל החברה ירשום אקזיט פרטי של 11 מיליון שקל צילום: בועז אופנהיים

מכירת פורמולה: מנכ"ל החברה ירשום אקזיט פרטי של 11 מיליון שקל

בנוסף, גיא ברנשטיין קיבל בעבר אופציות השוות כיום 6.3 מיליון דולר. יאיר אפרתי, ראש חטיבת המיזוגים והרכישות בדש איפקס, הוביל את העיסקה מטעם אמבלייז

05.09.2010, 10:23 | גולן חזני

ימים ספורים לאחר חשיפת "כלכליסט" והאקזיט של אמבלייז  קורם עור וגידים: ביום שישי חתמה אמבלייז על מכירת השליטה בקבוצת פורמולה (49.2%) לאסקו הפולנית תמורת 139 מיליון דולר במזומן. העסקה משקפת לפורמולה שווי של 283 מיליון דולר (שהם כ־1.06 מיליארד שקל).

מנכ"ל פורמולה ומי שהוביל את העסקה מטעמה, גיא ברנשטיין, יזכה לאקזיט מרשים של 11 מיליון שקל. אסקו חתמה עמו על הסכם נפרד לרכישת חלק ממניותיו (1%) בפורמולה. תנאי ההסכם אינם ידועים, ואולם סביר להניח שאחזקתו תימכר לפי שווי העסקה עם אמבלייז כך שברנשטיין יקבל כ־2.8 מיליון דולר.

מלבד זאת, ברנשטיין מחזיק בעוד 1.9% מפורמולה ושווי אחזקה זו בשוק עומד על 3.5 מיליון דולר, מה שמעלה את שווי אחזקתו הכוללת של ברנשטיין ל־6.3 מיליון דולר. בינואר 2009 קיבל ברנשטיין אופציות לרכישת מניותיו (390 אלף במספר) במחיר של אגורה למניה והוא מימש את כולן.

שווי העסקה בין אמבלייז לאסקו גבוה ב־43% מהשווי שלפיו נסחרת פורמולה בתל אביב. המניה נסחרת גם בנאסד"ק - וביום שישי היא זינקה ב־5.2% ובמחזור גדול, לאחר שביום חמישי הפתיעה וירדה בכמעט 3% בבורסה של תל אביב.

הסבר אפשרי לירידת ערך המניה בתל אביב הוא הערכת המשקיעים שלפיה אסקו תצא בהצעת רכש למניות הציבור. ואולם ככל הנראה מדובר בהערכה מוטעית, לנוכח העובדה שאסקו לא פרסמה הצעות רכש לחברות הציבוריות שרכשה באירופה. יצוין כי החוזה הנו סופי וכי בדיקות הנאותות נערכו תוך כדי המשא ומתן, כך שהסיכויים לפיצוץ העסקה קלושים.

ל"כלכליסט" נודע עוד כי בית ההשקעות דש איפקס ייצג את אמבלייז בעסקה. יאיר אפרתי, ראש חטיבת המיזוגים והרכישות בדש איפקס, החל לשמש לפני יותר מחצי שנה כבנקאי של אמבלייז, והוא למעשה מי שהוביל את העסקה.

לפי הערכות, מבין שלוש החברות־הבנות המרכיבות את פורמולה, מטריקס הגדולה, מג'יק וסאפיינס, דווקא האחרונה היא בעלת הפוטנציאל הגדול ביותר ליהנות מהמיזוג. גורמים באסקו ציינו כי לפעילות של סאפיינס סינרגיה גדולה לחלק מהפעילות של אסקו.

לאחר החתימה אמר ברנשטיין כי השותפות עם אסקו היא בעלת פוטנציאל עצום. "היא מעניקה גישה לשווקים חדשים, בעיקר במרכז ומזרח אירופה - אזורים שהתקשינו לחדור אליהם בעבר. אני מקווה שיחד נבצע רכישות נוספות בתחום ה־IT".

אדם גורל, מנכ"ל קבוצת אסקו, אמר כי הוא "מאוד מרוצה מהעובדה שאחת מקבוצות התוכנה הגדולות בישראל הצטרפה לאסקו. אני תולה תקוות גדולות בשותפות הזו. אסקו נכנסה לפעילות באחת המדינות החדשניות בעולם. אנחנו ננצל את הרכישה הזו לכניסה לשווקים חדשים ולמוצרים חדשים".

אסקו היא קבוצת הטכנולוגיה החמישית בגודלה באירופה. היא בעלת היקף מכירות שנתי של מיליארד יורו, והעסקה עם פורמולה עתידה להגדיל את הכנסותיה בכ־50%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות