אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יהיה בסדר צילום: עמית שעל

יהיה בסדר

בסביבת ריבית נמוכה, גם השנה הבאה תהיה טובה לבורסה

05.09.2010, 11:24 | רמי דרור

בסופו של דבר הייתה לנו שנה לא רעה בכלל. מדדי האג"ח הממשלתיות רשמו עליות נאות שיהיו קשות לשחזור וגם באפיקים הקונצרנים רווינו נחת, ברוב המקרים. שוק המניות המקומי רשם עליות של כ-20% והפכנו למעצמת גז אזורית. אין ספק - הישג ביחס למדינות מערביות אחרות.

צלחנו את המשבר. אחד המאפיינים המשותפים לכל המדינות שצלחו את המשבר בצורה טובה, ביניהן קנדה, אוסטרליה, הונג קונג, סינגפור, וגם בישראל, הוא שהמערכות הפיננסיות שלהן המשיכו לתפקד בצורה תקינה לכל אורך תקופת המשבר. האבטלה נמצאת במגמת ירידה ושיעורה עומד על 6.2%, בהחלט מספר שמדינות המערב מתקנאות בו.

הכלכלה צומחת בקצב שנתי של 4.6% ובמקביל תיק הנכסים של הציבור עלה בשנת תש"ע ב-145 מיליארד שקל ל-2.32 טריליון שקל. הוא גם הפך למסוכן יותר: משקל נכסי הסיכון בתיק (מניות ואג"ח פרטיות) זינק ל-46% לעומת 44% בשנת 2009 ו-34.5% בשנת 2008.

פלורידה במקום באר שבע

בתחרות הטרנד החם של תש"ע זוכה בגדול הנדל"ן בארץ. הבתים שלנו עלו וכולם מורווחים יפה על הנייר. כל אדם שלישי במדינה הפך ליזם או משקיע נדל"ן, ואחרי שגילינו בעבר את מזרח אירופה וגם נפלנו איתה, אני מהמר כי טרנד ההשקעות הבא הוא רכישת דירות בארה"ב להשקעה.

לא יכול להיות אחרת. העיתונים כבר מבשרים כי דירות שנמכרו לפני 3 שנים ב-400 אלף דולר, נמכרות כיום ב-100 אלף דולר - כמו בבאר שבע, רק עם תשואה נטו של 11%. הפטריות הראשונות כבר נראות.

סולידי ולא פשוט

דווקא האפיק הסולידי יהיה בתשע"א הרבה יותר מאתגר. לתשואות אין הרבה מקום לרדת אלא אם כן נראה ירידה נוספת בתשואות (הנמוכות) בארה"ב. בכל מקרה יהיה קשה מאד לשחזר את רווחי ההון של תש"ע באפיק זה.

שוק המניות כנראה ימשיך להיות אטרקטיבי בשנה הבאה עלינו לטובה וכנראה אף נראה שיאים חדשים. ככה זה בדרך כלל בסביבת ריבית נמוכה שצפויה להישאר נמוכה (בעיקר בגלל העולם) וכשהתשואות באפיקים הסולידים נמצאות בשפל.

באופן כללי המשק הישראלי, שהצטרף השנה ל-OECD, עומד תמיד בפני אתגרים רבים אולם, בטווח הקצר, הגירעון הממשלתי נמצא בשליטה ומסגרת התקציב נבנתה בצורה נכונה. המדיניות המוניטרית תצטרך להמשיך לשמור על האינפלציה במסגרת היעד. הסיכון העיקרי נובע מההתפתחויות במשק העולמי, ומההשלכות האפשריות שלהן על היצוא ועל התוצר בישראל.

אז נקווה ונאחל שאכן תהיה זו שנה טובה ומוצלחת לכולנו.

הכותב הוא מנכ"ל בית ההשקעות הדס ארזים. אין לראות באמור ייעוץ השקעות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות