אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקצאת אשראי בבריטניה יורד: רונלד כהן ורוטשילד יחנכו בנק הלוואות לעסקים קטנים צילום: יותם פרום

הקצאת אשראי בבריטניה יורד: רונלד כהן ורוטשילד יחנכו בנק הלוואות לעסקים קטנים

המיליארדר סר רונלד כהן בשיתוף עם הלורד נת'ניאל רוטשילד וקרן ההשקעות של אוסטרליה ישקיעו 450 מיליון יורו, במה שמסתמן כסטארט־אפ הבנקאות הגדול ביותר בבריטניה מאז פרוץ המשבר הכלכלי. הבנק ילווה לעסקים קטנים ובינוניים

05.09.2010, 23:26 | סוכנויות הידיעות

הלורד נתניאל ג'ייקוב רוטשילד, המשקיע המיליארדר סר רונלד כהן וקרן ההשקעות הממשלתית של אוסטרליה, הכריזו כי ישקיעו יחד 450 מיליון יורו בבנק היי מארקט פייננשל, במה שמסתמן כסטארט־אפ הבנקאות הגדול ביותר מאז פרוץ המשבר הכלכלי של 2008 - כך מדווח "סאנדיי טלגרף".

 

לפי הדיווח, הבנק החדש (המוכר גם בקיצור היי־פין) מיועד להקצות אשראי לסקטור העסקים הבינוניים והקטנים, וההתחייבויות שמעמידים לרשותו רוטשילד, כהן והקרן האוסטרלית מעמידות את הונו על מיליארד יורו - מה שהופך אותו לשחקן המשמעותי ביותר בתחום נכון להיום.

לפי ייעודו המוצהר, היי־פין יקצה אשראי לעסקים שהיחס בין המחזור לחובות שלהם נע בין 100 מיליון יורו ל־500 מיליון יורו. חברות מסוג זה נחשבות באופן מסורתי לקטנות מכדי לקבל השקעות משוק ההון, ולכן הן פונות לאשראי מהמגזר הבנקאי. כאמור, לאחרונה נוסדה שורה של סטארט־אפים בתחום הבנקאות, אולם אף אחד מהם לא מגיע להיקף הונו של היי־פין.

האשראי שמקצים בנקים לעסקים קטנים הצטמצם באופן חד מאז פרוץ המשבר ב־2008. לפי דיווח של הבנק המרכזי של בריטניה, מאז ינואר 2009 משכו הבנקים במדינה אשראי בשווי כולל של 62.2 מיליארד ליש"ט מחברות, מה שהוביל את הבנק להזהיר כי "המשך מחנק האשראי מאיים על מגמת ההתאוששות".

הלורד רוטשילד, שעם הון אישי מוערך של 390 מיליון ליש"ט נחשב לאחד מהבנקאים האמידים ביותר בבריטניה, צפוי להשקיע בבנק מכספו האישי ומקרנות הצדקה של משפחתו. כך יעשה גם סר רונלד כהן, מייסד קרן ההשקעות אייפקס פרטנרס החולשת על 200 מיליון ליש"ט. עם זאת, השניים לא חשפו בדיוק את הסכומים שישקיעו. אליהם מתווספות כאמור קרן ההשקעות הממשלתית של אוסטרליה, שתי קרנות פנסיה מקנדה, ועוד שורה של קרנות השקעות מרחבי העולם.

מנכ"ל היי־פין, טים פלין, העריך כי הבנק החדש שבראשו הוא עומד יפעל ברמת מינוף של פי שלושה, מה שמעמיד את קו האשראי שהוא יכול להעניק על 3 מיליארד יורו, כאשר כ־75% מההלוואות יוענקו לעסקים בריטיים. לדברי פלין (48), שעבד בעבר בגולדמן זאקס, "נשמעו לאחרונה דיונים רבים על אודות פער המימון בשוק הבינוני, ואנחנו דוגמה לפתרון מהמגזר הפרטי של פער זה".

התקווה המרכזית שמובעת בעקבות ההודעה על הקמת הבנק החדש היא שחברות, קרנות ובנקים נוספים ילכו בעקבותיו, מה שיוביל להשבה של ההלוואות שנמשכו מהמגזר העסקי בבריטניה בתקופת המשבר, ולתרומה להתפתחות הכלכלית למשק האירופי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות