אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: מוסדות להשכלה גבוהה מנצלים את המחירים הנמוכים כדי לרכוש נדל"ן צילום: shutterstock

ארה"ב: מוסדות להשכלה גבוהה מנצלים את המחירים הנמוכים כדי לרכוש נדל"ן

נציגי המוסדות: "במקרים רבים רכישת מבנים קיימים הייתה זולה יותר מקניית קרקע והקמת מבני אוניברסיטה חדשים"

07.09.2010, 11:35 | סוכנויות הידיעות

מכללות ואוניברסיטאות בארה"ב רוכשים מגרשים במחירים מופחתים ובמקרים רבים ללא תוכניות בנוגע לשימוש העתידי של הקרקעות, כך מדווחת היום (ג') סוכנות הידיעות רויטרס. ישנם מוסדות שניצלו את עסקאות הנדל"ן לטובתן בתקופת הפריחה הכלכלית והקפיאו את הפעילות בעת המשבר. לפי הדיווח, אוניברסיטת קולומביה המשיכה ברכישת מקרקעין גם כאשר המחירים המשיכו לרדת.

לעתים מדובר בעסקאות מאד כדאיות. כך למשל, אוניברסיטת דייטון רכשה בשנה שעברה את מטה חברת NCR ששטחו 465 דונם  תמורת 18 מיליון דולר, שליש ממחירו בשנת 2005 אז נרכש ע"י החברה הטכנולוגית. אוניברסיטת דלאוור רכשה באותה תקופה מתחם בו שוכנו בעבר מתקני קרייזלר בניוארק ושילמה עבור שטח של 1,088 דונם 24 מיליון דולר.

מוסדות ההשכלה הגבוהה סומכים על עלייה עתידית של נכסי נדל"ן בארה"ב ומעריכים כי ביצעו השקעה טובה ובינתיים משכירים את הנכסים שלא נעשה בהם שימוש. אנליסטים רבים טוענים כי מדובר במהלכים נכונים. "טוב שמכללות מסתכלים שנים ואף עשורים קדימה", אומרת אנליסטית המחקר ג'יין וולמן, אך באותה נשימה היא גם מביאה הסתייגות ומזכירה כי "השקעה בנכסי נדל"ן יכולה גם להיות מסוכנת". לדבריה, אנשים שהפסידו הכול במשבר הסאב-פריים מבינים היטב את הסיכונים בשוק הנדל"ן.

במשך שנים אוניברסיטת קולומביה רכשה קרקעות ברחבי ארה"ב ובייחוד בערים הגדולות. בין השנים 2002 ו-2009 היא צברה שטחים של 1768 דונם במנהטן והחלה בבניית בתים למגורים, ששוויים מוערך במיליארדים.

הנהלת האוניברסיטה מציינת כי עד עכשיו לא החליטה איזה שימוש יעשה בכל הקרקע ובבניינים שבשליטתה ולא בטוחה כי הבניינים שהוקמו עד כה ימכרו. "אנחנו רוצים לתת לדורות הבאים אפשרות ליצור אוניברסיטה משלהם", מסביר הרקטור לי בולינגר.

במוסדות להשכלה גבוהה מדווחים שרכשו לאחרונה נכסי נדל"ן לא רק מתוך כוונה להשקיע אלה מתוך רצון להתרחב. "המשבר הפיל את המחירים ובמקרים רבים רכישת מבנים קיימים הייתה זולה יותר מקניית קרקע והקמת מבני אוניברסיטה חדשים", הסבירו נציגי המוסדות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות