אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארזים: כישלון ושכר בצדו

ארזים: כישלון ושכר בצדו

בזמן שארזים קרסה, לא שילמה חובות, הסתבכה עם הבנקים, עם רשויות המס ועם מחזיקי החוב, משך גורביץ מהחברה שכר בעלות של יותר מ־5 מיליון שקל בשלוש שנים

13.09.2010, 09:06 | נעמה סיקולר

בשנת 2006, כשארזים עוד היתה הבטחה גדולה בתחום הנדל"ן בבריטניה, ימים שטלי ירון־אלדר (לשעבר נציבת מס הכנסה) עוד כיהנה כמנכ"ל החברה, וזו עוד נסחרה לפי שווי שוק של קרוב למיליארד שקל, אישרו בעלי המניות של ארזים לבעל השליטה מאיר גורביץ' שכר בעלות של 200 אלף ליש"ט לשנה. כמו כן, באותו מעמד אישרו לו בעלי המניות גם תופינים שונים, כמו השתתפות בעלות שכר דירה "ראויה" באנגליה, ורכב מקבוצה 7 בארץ.

אתמול, לאחר שכשלה בהחזר החוב למחזיקים שלה, עם הערת עסק חי בדו"חותיה, כשהבנקים בחו"ל מאיימים להשתלט על חלקים נכבדים מנכסיה והיא נסחרת לפי שווי שוק של 38 מיליון שקל בלבד (!), אישררה אסיפת בעלי המניות של ארזים את תנאי השכר של הבעלים, וכיום גם המנכ"ל, גורביץ'.

הכישלון הצורב לא מנע את תנאי השכר הגבוהים, הגופים המוסדיים לא עמדו על הרגליים האחוריות - עולם כמנהגו נוהג - כאילו לא היה משבר, כאילו החברה שילמה בזמן למחזיקי החוב שלה, כאילו עמדה בהתניות הפיננסיות שלה, כאילו הבנקים לא מאיימים עדיין לממש לה נכסים רבים, כאילו ארזים לא שילמה לאחרונה עשרות אלפי שקלים קנסות לרשות ניירות ערך וכאילו לא הסתבכה עם רשויות המס בשומות של עשרות מיליוני שקלים.

איפה הדגל האדום?

וכך, בזמן שארזים קרסה, לא שילמה חובות, הסתבכה עם הבנקים, עם רשויות המס ועם מחזיקי החוב, משך גורביץ מהחברה שכר בעלות של יותר מ־5 מיליון שקל בשלוש שנים. את אותו השכר בדיוק הוא ימשיך לקבל מהחברה ללא כל תנאי גם בשלוש השנים הקרובות. כמו כן, גם בנו יוסף ימשיך לקבל בעתיד כ־650 אלף שקל בשנה עבור דמי ייעוץ.

הגופים המוסדיים ומחזיקי האג"ח לא עצרו את הסדרי התגמול וגם לא הרימו דגל אדום. למה? כי הם פשוט היו עסוקים במריבות עם החברה ובינם לבין עצמם. לארזים שלוש סדרות אג"ח, שתיים מהן בעלות מח"מ קצר יחסית (סדרות 2 ו־3) המבקשות להעמיד את החוב לפירעון מיידי, ואחת ארוכה (סדרה 4) שמועדי הקרן שלה ייפרעו רק החל מ־2013. בסך הכל, מדובר בחוב של 354 מיליון שקל עבור שלוש הסדרות.

לאחרונה סיכמה החברה על הסדר חוב לגבי הסדרות הקצרות, שלא היה מוסכם על מחזיקי הסדרה הארוכה. בבסיס ההסדר עמדה דחייה של תשלומי הקרן בתמורה לבטוחות בדמות נכסים לא משועבדים באנגליה והתחייבויות שונות כמו אי־תשלום דיבידנדים. במסגרת ההסדר התחייב גורביץ' לרסן את הסכם השכר והודיע כי אחיו, אברהם, יפסיק לקבל שכר מהחברה וכי עדכון של 15% בשכר בנו יוסף מדי שנה יוקפא. שכרו שלו עצמו לא נפגע, וגם בנו ימשיך לחלוב את החברה. עולם כמנהגו נוהג, כבר אמרנו?

הבהרות הזויות

ויש עוד שתי הבהרות שפרסמה ארזים לאחרונה, מה שממחיש עד כמה מדובר בסיטואציה מרגיזה, מביכה, מעוררת תמיהה. בתחילת אוגוסט הודיעה ארזים על תנאי השכר החדשים שעלו אתמול להצבעה. שבוע אחר כך נשלח תיקון שכלל שלוש שורות ולפיו ארזים "לא תהיה רשאית להפסיק את ההתקשרות עם מר מאיר גורביץ' ומר יוסף גורביץ במהלך התקופה האמורה".

כלומר, שכר מובטח למשך שלוש שנים ללא תנאי. לפי ההבהרה השנייה, ארזים גם לא ביצעה את הבדיקה הבסיסית ביותר של סבירות גובה השכר ולא "בחנה נתוני תגמול של חברות דומות או את נתוני התגמול המקובל בענף".

הבהרות הזוויות שהנה הן שוב לפניכם - ארזים לא רשאית להפסיק את ההתקשרות עם משפחת גורביץ', ארזים לא טרחה לבדוק את סבירות תנאי העסקתם ולהשוות למקובל בשוק. למה? ככה. אלא שלחברה זה לא הפריע, וכנראה גם לא לאף אחד אחר כי "להערכת ועדת הביקורת והדירקטוריון תנאי ההעסקה האמורים הנם סבירים והוגנים בנסיבות העניין". מפתיע? לא ממש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות