אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השופט נעם סולברג: כשל חיקוקי בחוק הייצוגיות צילום: shutterstock

השופט נעם סולברג: כשל חיקוקי בחוק הייצוגיות

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים החליט לא לדחות תובענה ייצוגית נגד חברת הגיחון והסביר: "הוראת החוק סותרת את מטרת החוק"

14.09.2010, 09:00 | ענת רואה

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים נעם סולברג דחה את בקשת חברת הגיחון לדחות תביעה ייצוגית נגדה, בנימוק שהיא הפסיקה את הגבייה הלא חוקית עוד לפני שהתביעה הייצוגית הוגשה. חברת הגיחון ביקשה בכך להסתמך על סעיף חוק, שנחשב שנוי במחלוקת, המאפשר לרשות מינהלית להימנע מתביעה ייצוגית אם תודיע שבכוונתה להפסיק את המעשה נשוא התביעה בתוך 90 יום ממועד הגשתה.

עילת התביעה היתה הטענה שחברת הגיחון מחייבת את צרכני המים בירושלים במע"מ גבוה מהמותר בחוק תוך הטעיה בחשבונית, ונטען כי בדיקות אקראיות העלו שגביית היתר נעה בין 2% ועד 34%. התובע הייצוגי יוצג על ידי עו"ד יעקב אביעד ממשרד אביעד סרן ושות'.

השופט סולברג ניתח את פרשנות החוק הראויה, וקבע כי החוק מתייחס להודעה על הפסקת גבייה לאחר הגשת תביעה ייצוגית, ולא למצב שבו הרשות טוענת כי הגבייה הלא חוקית נפסקה עוד לפני שהוגשה התביעה. הוא הוסיף שאחד השיקולים הוא העובדה שאם ידחה את התביעה הייצוגית בשלב זה, החשש הוא שבמצב שבו הרשות הבינה כי היא גובה שלא כדין, שיקולי תועלת יביאו אותה להמשיך ולגבות עד אשר תוגש נגדה תביעה ייצוגית; שהרי אם תחדל מהגבייה מיוזמתה בטרם הגשת התביעה, היא תהיה חשופה לתביעה ייצוגית. "אין ספק כי לפנינו כשל חיקוקי, מצב שבו הוראת חוק סותרת את מטרת החוק", כתב השופט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות