אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תיאוריית הקשר: משחקים במספרים צילום: בועז אופנהיים

תיאוריית הקשר: משחקים במספרים

תעריף דמי הקישוריות הסופי טרם נקבע, והשוק כולו יהיה שרוי בערפל לפחות עוד כמה חודשים

15.09.2010, 07:44 | גילעד נס

חשבתם שתעריף דמי הקישוריות לשנת 2011 נקבע על 6.87 אגורות? לא בדיוק. אל הסכום הזה תתווסף הצמדה למדד המחירים לצרכן, שיחושב מהמדד הממוצע בשנת 2009, ועד המדד האחרון, שיהיה ידוע לפני 1 בינואר 2011, כלומר מדד חודש נובמבר. אך זה לא הכל - בחוק ההסדרים שאושר בממשלה קבע משרד האוצר כי התמלוגים שישלמו כל חברות התקשורת יוגדלו ב־1% בשנה הבאה וב־1.5% בשנתיים שלאחר מכן. בשל קצב האינפלציה הנוכחי אפשר להעריך שההצמדה למדד ותוספת אחוז התמלוגים יוסיפו כ־5% לתעריף דמי הקישוריות, ולפיכך ב־1 בינואר הוא יעמוד על 7.2 אגורות. כל זאת בהנחה שפעילות משפטית של חברות הסלולר לא תמנע או תדחה את המהלך.

אך לא צריך להסתבך בחישוב, מספיק לעיין בהערת השוליים המצויה בתחתיתו של עמוד 18 בחוות הדעת של הסמנכ"ל הבכיר לכלכלה במשרד התקשורת, ד"ר אסף כהן. כהן מסביר מדוע בחר שלא לאמץ את מתווה ההפחתה של דמי הקישוריות כפי שהמליצה חברת NERA, שעיקרו היה הורדה דרסטית פחות של תעריפי הקישוריות בשנה הנוכחית ובשנה הבאה, וב־2012 להשוותם לעלות האמיתית, שאותה חישבה NERA.

המפעילים הווירטואליים ימשיכו לחכות

 

כהן ושר התקשורת משה כחלון, שאימץ את עמדתו, העדיפו לקבוע הפחתה מיידית שתהיה זהה לעלות. במסמך שכתב מסביר כהן כי ההבדל בין המלצת NERA לבין קביעתו הסופית של המשרד, מבחינת השינוי בהכנסות חברות הסלולר עד לסוף 2011 קטן יחסית. לטענתו, אם דמי הקישוריות היו מופחתים ל־13.5 אגורות כיום, ול־10.5 אגורות ב־2011 (כפי שהמליצה NERA), לעומת הותרת דמי הקישוריות כיום על 25.1 אגורות והורדתם ב־2011 ל־7.2 אגורות, ההפרש בעלות הדקה הממוצעת לאורך 15.5 החודשים שנותרו עד סוף 2011 היה מזערי.

שמתם לב למספר 7.2 אגורות שהופיע בחישוב? במשרד התקשורת יודעים שהתעריף הסופי יעמוד על סכום הקרוב לכך. כל כך יודעים, עד שגורמים בכירים במשרד גם טרחו להדליף את המספר הזה לאחד העיתונים ארבעה ימים לפני כינוס מסיבת העיתונאים הרשמית של שר התקשורת, ולמעשה שלושה ימים לפני שהמסמך של כהן אף הושלם.

תוספת של כ־0.3 אגורה אולי נראית כעניין של מה בכך. מעבר לעובדה שהתוספת תלויה בשינוי במדד (שהשפעתו בחודשיים הקרובים מינורית למדי) אך בעיקר בעדכון שיעור התמלוגים לחברות התקשורת, היא מקשה עוד יותר לבנות תוכנית עסקית בקרב המפעילים הווירטואליים. היא גם מקשה על המתמודדים הפוטנציאליים במכרז התדרים ועל חברות שונות המתכננות להציע שירותים המבוססים על ניתוב שיחות באמצעות קווים נייחים (Callback). אצל חלקם אותה תוספת תהיה כפולה, משולשת ואולי אף מרובעת, בהתאם להסתמכותם על מפעילי הסלולר הקיימים או הרשתות הנייחות, כך ש־1.2 אגורות יתווספו להוצאותיהם על כל דקת שיחה.

"אחרי החגים יתחדש הכל"

כל זאת, נזכיר, עוד תלוי באוויר עד לשלהי חודש דצמבר, אז יתברר אם חוק ההסדרים יאושר, אם ענייני הנדידה הפנים־ארצית מתחילים לזוז, ואם נראה באופק פתרון לנושא שיתוף אתרי הסלולר. במשרד התקשורת כבר מודים כי הפתרון לא יימצא לפני מרץ 2011. "אחרי החגים יתחדש הכל", כתבה נעמי שמר ז"ל. בהקשר הנוכחי, החגים הרלבנטיים הם חג המולד, וייתכן שאפילו יום האהבה הנוצרי בפברואר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות