אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יגאל לנדאו, משפחות הפשע ו"פגישת הג'יפים"

יגאל לנדאו, משפחות הפשע ו"פגישת הג'יפים"

בסוף שנת 2007 נוצר הקשר הישיר בין יגאל לנדאו ומאיר אברג'יל. זה התחיל בפגישה בשדרות ח"ן בתל אביב ונמשך בניסיון פיוס

16.09.2010, 07:00 | מארק שון וענת רואה

בסוף שנת 2007 נוצר הקשר הישיר בין יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו, ומאיר אברג'יל. זה התחיל מ"פגישת הג'יפים" בשדרות ח"ן בתל אביב ונמשך בניסיון לפיוס בביתו של אברג'יל בהשתתפות כל הצדדים המעורבים. הפגישה הסתיימה עם המלצה חמה של אנשי העולם התחתון: תלכו לבורר מקצועי, עורך דין.

עם זאת, ההסתבכות החלה בפגישה הראשונה בין לנדאו לאברג'יל.

יגאל לנדאו: "לא היתה לי שליטה"

לנדאו: "התקיימה שיחה טלפונית עם מושיאשווילי בזמן שאני ישבתי אצל אהרון אביטן במשרד ברמת החי"ל. לאחר אותה שיחה הדברים רצו מהר. לא היתה לי שליטה, אהרון אמר לי 'בוא ניכנס', אני רוצה שתעשה פגישה עם מישהו. לא אמר לי מי. נכנסנו לג'יפים גדולים ונסענו לשדרות רוקח, ומשם הגיעה שיירה של ג'יפים ויצא משם מאיר אברג'יל. לא הכרתי אותו. הוא שאל אותי אם אני רוצה שהוא יפתור לי את הבעיה, אמרתי לו אני מבקש שלא תפתור לי שום בעיה, אני עובד עם אהרון ואת אהרון אני מכיר ועליו אני סומך.

"אהרון אמר לי, תשאיר דברים כאלה לטיפול שלי, תדע שיצטרכו שם מכובד בשביל להזיז את הסכסוך הזה מהרחוב. הוא שאל אותי מה אני רוצה לעשות, אמרתי לו תראה, אני את שלומי מכיר הרבה שנים. אם יש לשלומי טענה, הכי טוב שיברר אותה בבית משפט. לא בשיטות כאלה. מבחינתי אם העסק יכול לעבור מהרחוב לחדר ישיבות אז אני סמוך ובטוח שהצדק ייצא לאור".

קידר: "איך ידעת את הדרך לבית של אברג'יל?"

לנדאו: "התקשרו אליי בפלאפון והודיעו לי להגיע תוך חצי שעה לכתובת הזאת. לא הרגשתי שם בבית, הרגשתי שהייתי מעדיף בכלל לא להיות בסיטואציה הזאת".

קידר: "מה סוכם באותה פגישה?"

לנדאו: "שהצדדים יסכימו ביניהם על בורר ויפתרו את זה אצל בורר מקצועי. הנציג של שלומי (שוקרון), יחזקאל, ומאיר אברג'יל, שני הג'נטלמנים האלה, ניסו במשך תקופה של חודשיים או יותר למצוא בורר. סוכם ששני האנשים האלה יחפשו בורר. אני הצעתי את דן מרידור למשל, אמרנו שאדם שהיה שר משפטים אי אפשר לומר עליו שקניתי אותו. הצעתי עוד שמות של השורה הראשונה של עולם הבוררויות, שלומי פסל את כולם. שלומי הציע שנלך לרב. אני מיד התנגדתי".

הגרסה של ליגד רוטלוי, יו"ר רציו חיפושי נפט, שופכת אור על הקשר הראשוני עם מאיר אברג'יל.

רוטלוי: "אברג'יל הציע לפתור את המחלוקות"

קידר: "מה הקשר של מאיר אברג'יל לרציו?"

רוטלוי: "אני לא חושב שיש לו. אני שמעתי שמישהו פעם ארגן איזושהי פגישה שיגאל נכח בה, שהוא התנדב או נודב לפתור את המחלוקות עם שלמי".

קידר: "כשאתה אומר הוא, אתה מתכוון למאיר אברג'יל?"

רוטלוי: "כן. היה מפגש, אברג'יל הציע לפתור את המחלוקות. יגאל סירב וזה כל מה שאני יודע".

בהמשך רוטלוי אומר שעשו שימוש בשירותיו של אהרון אביטן "כשבאחד הקידוחים היו לנו צינורות שהיה צריך לשמור עליהם".

קידר: "הוא חברת שמירה?"

רוטלוי: "כן".

קידר: "וחוץ מזה, יש לו התמחות ייחודית בפתרון בעיות או שהוא רק שומר על צינורות?"

רוטלוי: "עבורנו הוא עשה עבודת שמירה".

קידר: "ואותו אהרון אביטן קישר אתכם למאיר אברג'יל?"

רוטלוי: "אני חושב שכן".

קידר: "הפגישה אצל מאיר אברג'יל הסתיימה ברוח טובה?"

רוטלוי: "אין לי מושג. שיהיה ברור שאני לא הייתי בישיבה, אם זה לא ברור".

רוטלוי: "כשיגאל (לנדאו) לקח עליו את נושא הטיפול בהטרדות, איך חשבת שהוא הולך לטפל בזה?"

קידר: "להגיד לך את האמת לא כל כך עניין אותי. אני סומך על יגאל, הוא אומר שהוא לוקח את זה על עצמו, שהוא יטפל בזה, לא חשבתי לעצמי מה הוא הולך לעשות עם זה. חשבתי שיגיש תלונה במשטרה על איומים".

קידר: "כשנודע לך על הפגישה אצל מאיר אברג'יל אמרת ליגאל מה אתה עושה? איך לקחת אותו מול מאיר אברג'יל? איך הגענו לשם? או שאמרת וואלה, יגאל, יישר כוח, תפתור את הבעיה?"

רוטלוי: "בחדר הזה צריך להגיד שאז אני שאלתי קודם כל מי זה מאיר אברג'יל, אולי זה מראה על בורות אבל אני אומר לך שעד אותו יום ראשון לא ידעתי מי זה".

קידר: "וכשאמרת מי זה מאיר אברג'יל התשובה שקיבלת היתה?"

רוטלוי: "קודם כל קיבלתי מבט של אחד שלא בעניינים מיגאל (לנדאו). הוא הוצג כמישהו מהעולם המקביל. מישהו שיש לו את הדרכים שלו לפתור סכסוכים. זו היתה המסקנה שלי מכל מה ששמעתי בסיפורים".

קידר: "מה יגאל אמר לך?"

רוטלוי: "אני לא זוכר... מילים של עולם הפשע. משהו שנתן לי להבין על מה מדובר".

קידר: "ויותר לא שמעתם על אברג'יל?"

רוטלוי: "לא. אני לא שמעתי את השם הזה, מאז אותו יום ראשון לא שמעתי את השם".

הפניה לבורר עו"ד אסף ברם

יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו: "אחרי הפגישה אצל אברג'יל היה שקט חודשיים. לא שמעתי משלומי (שוקרון, הבעלים של 'גלובוס') ו(ממאיר) אברג'יל, ולא מאף אחד. ואז נודע לי מאהרון אביטן שנבחר בורר".

 עו"ד אורי קידר, פרקליטו של שלומי שוקרון: "אתה לא יודע כלום על תהליך החיפוש, אתה רק יודע על התוצאה שלו?"

לנדאו: "כן".

הטענות מצד שלומי שוקרון נגד הבורר, עו"ד אסף ברם, הועלו שוב ושוב במהלך הבוררות. שלומי שוקרון טען שאמונו בבורר היה מלכתחילה נמוך בשל העובדה שהוא מונה באופן אישי על ידי מאיר אברג'יל, ולכן טען כי יקשה לעשות צדק במסגרת הליך בוררות זה. לטענתו הבורר דחה בקשות לגיטימיות של גלובוס למשל בקשה לזמן עדים רלוונטיים מאוד לבירור המחלוקת והעדיף את עמדתה של רציו שהתנגדה לאותם עדים, כי תוכן עדותם לא היה נוח לה. במהלך הבוררות הוא הרבה לעלות את חשדותיו ופקפק לגבי אופן המינוי של ברם.

ברם מצדו מצא לנכון להפליג בהסברים על נסיבות מינויו, תוך שהוא מדגיש כי העריך שהפנייה הראשונית אליו נעשתה על דעת שני הצדדים. ברם תיאר את הישיבות שלו עם אברג'יל ויחזקאל: "נקלעתי לסיטואציה, אני אמרתי את זה ואני חוזר על זה, בגלל שלמשרד באו שני אנשים שאני לא הכרתי אותם לפני זה. באמת לא הכרתי, בוודאי לא בפנים ובקישור, והם גם לא הציגו את עצמם. הם אמרו רק כשהם באו להתייעץ בענייני שוק ההון, ושהם הופנו לפה. הם ציינו שמות של משרדי עורכי דין רציניים...הם אמרו יש איזה עניין, דיברו בצורה שאני גם לא מכיר, צורה מאוד נעימה אבל גם כל מיני, אולי קודים, כאלה שלא ידעתי בדיוק. הם אומרים שזו חברה ציבורית שעוסקת בחיפושי נפט, ויש בעלי מניות שהם ביניהם. רוצים לברר כל מיני דברים, עיניינים מקצועיים מאוד מאוד נכבדים.

"שאלתי אותם מי אתם בכלל? אמרו לי: לא, אני חבר של זה, אני חבר של זה, אנחנו לא יכולים לפתור את זה, יותר מדי מסובך. בסוף הם אמרו לי את השמות שלהם. אחרי זה אמרתי להם כמה זה עולה (...) מהצד שלי לא הרגשתי שום דבר לא בסדר, כל הפנייה היתה אליי בשביל לעשות את הדברים על ערוץ חוקי ובסדר.

"יש לי תחושה לא סימפטית, שהבן אדם (שלומי שוקרון, מ"ש) מראש, ואני בכלל לא מדבר על בדיעבד אלא מראש מראש, הצד הזה לא מכבד אפשרות שאולי לא כל מה שהוא אומר ייפסק כנכון, וזו די אפשרות, זה עניין של תחושה. שלומי (שוקרון), יש פה תחושה שאתה מקרין כל הזמן שאם לא יפסקו בצד שלך אז אתה לא במובן של איום, אתה לא מכבד את הכללים. זה דבר מאוד מעליב".

עו"ד קידר: "יש לך סמכויות בתור בורר, תוציא אותו החוצה, תוציא החוצה, תעשה מה שאתה מבין כדי שיהיה הליך מתוקן. בהנחה שאתה פועל לפי כל הכללים, אז אני לא מבין מה הדאגה שלך. אתה חושב שאנחנו נלך אחרי זה לבית המשפט ונגיד הבוררות לא התנהלה לפי חוק הבוררות?"

עו"ד ברם: "זה לא ברמה של דאגה. אני אמרתי את שלי, ואני מצפה שיהיה אמון בבוררות".

ראו גם:

פרק 1: "מאיר אברג'ל הציע את עצמו כבורר, יש סדרת טלוויזיה כזאת"

  

פרק 2: יגאל לנדאו: שוקרון הפעיל עלי לחצים

 

פרק 3: יגאל לנדאו: לא פניתי למשפחת פשע

פרק 4: יגאל לנדאו, משפחת הפשע ו"פגישת הג'יפים"

פרשנות: זהירות, קוליפורמים

ליגד רוטלוי: משפחה שהשקיעה בנפט, גז, וקולנוע

תגובת רציו: לא ניכנע לנסיונות הסחיטה של שוקרון

 

יגאל לנדאו: "אני רואה באופן אישי את רציו כבייבי שלי"

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות