אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מאיר אברג'יל הציע עצמו כבורר. יש סדרת טלוויזיה כזאת" צילום: אוראל כהן

"מאיר אברג'יל הציע עצמו כבורר. יש סדרת טלוויזיה כזאת"

647 עמודים של מסמכי בוררות בין משפחות לנדאו ורוטלוי, בעלי שותפות חיפושי הגז והנפט רציו המחזיקה 15% בלווייתן, לבין הקבלן האשקלוני שלומי שוקרון חושפים את הסיפור הלא ייאמן על הדרך בה הצליחו משפחות הפשע להשיג דריסת רגל במאגרי הגז הגדולים שמול חופי ישראל

16.09.2010, 07:00 | כתבי כלכליסט

כתבות על משפחות פשע כמעט אף פעם אינן מתחברות לכתבות בתחום הפיננסי, הנוגעות לאנשי עסקים בשוק. אולם בקשה לביטול הליך בוררות שהגישה חברת גלובוס אינטרנשיונל, בבעלות האחים אריק ושלומי שוקרון, חושף את הסיפור המדהים של חברת רציו, והקשר הגורדי לכאורה נוצר בין אישים כגון מאיר אברג'יל ושוטה מושיאשווילי לבין אנשי עסקים מכובדים כמו יגאל לנדאו וליגד רוטלוי.

הכל החל לפני כעשר שנים, אז רכשה חברת גלובוס אינטרנשיונל השקעות של שלומי שוקרון יחידות השתתפות בשותפות רציו - שותפות שהוקמה לצורך חיפושי נפט. בשנים הראשונות הביע שוקרון כמה פעמים את חוסר שביעות רצונו מניהול השותפות, שלא הצליחה להתרומם. באפריל 2005 נכנסה השותפות למצב קשה, ולנדאו ורוטלוי החליטו לגייס הון מהציבור. בשל אחזקותיו של שוקרון בשותפות רציו, היה עליהם לבקש את אישורו, וב־14.4.05 נחתם הסכם בשני חלקים עם שוקרון.

ההסכם הראשון נחתם באמצעות עורכי דין והוא מוסכם על שני הצדדים, ולפיו יקבל שוקרון 15% מהמניות של רציו, ורציו תשלם לשוקרון 2,000 דולר מדי חודש עבור מה שהוגדר "דמי ייעוץ בנושא קשרי משקיעים ובעלי יחידות". כל זאת - בתמורה להתחייבות של שוקרון להצביע בעד גיוס ההון.

שוקרון לא הסתפק בזה. לטענתו, במסגרת הסכם נוסף שנעשה בעל פה הבטיח לו רוטלוי החזר של 4.5 מיליון שקל מכיסו אם שער המניה לא יעלה. חילוקי הדעות החלו שנתיים וחצי מיום חתימת ההסכם, לאחר שרציו הפסיקה את התשלומים החודשיים והתכחשה להסכם בעל פה.

יגאל לנדאו: "אני רואה באופן אישי את רציו כבייבי שלי" "הוא בא ממשפחה ערכית", מסבירים מקורבים למשפחה, "מאוד מחוברים לארץ. להגיד שהם פנו לעבריינות זה לחטוא לאמת" הדס שפר, 3 תגובותלכתבה המלאה

מכאן ואילך הטענות סותרות. רוטלוי ולנדאו טוענים כי קיבלו איומים מטעמו של שוקרון, ובעקבות זאת פנו ל"חברת השמירה" של אהרון אביטן. אביטן הפנה אותם לפגישות מסתוריות במרכז תל אביב עם מאיר אברג'יל, מבכירי עולם הפשע, והסכסוך הופנה בסופו של דבר לפגישה מכרעת בביתו של אברג'יל.

דווקא האנשים שמכונים "משפחות הפשע" הם אלה ששכנעו את הצדדים לפנות לבוררות נורמטיבית מסוג אחר, ולא מהסוג שהם מספקים. בסוף 2007 הגיעו הצדדים לעו"ד אסף ברם לבוררות. בהסכם הבוררות מ־1 בינואר 2008 נכתב כי הבוררות מוגבלת ל־6 מיליון שקל - הסכום ששוקרון טוען שהפסיד מכל השקעותיו ברציו.

שנתיים לאחר תחילת הבוררות הרשמית התגלו מאגרי הגז הפוטנציאליים במאגר לווייתן, ושוקרון הבין כנראה שהמחיר שקבע - 6 מיליון שקל - הוא מחיר נמוך מדי לעומת מה שיוכל להרוויח אם יתאפק. ב־27 בינואר האחרון הודיעה גלובוס כי "איבדה את אמונה בבורר", הפסיקה את הדיונים, וכעת הגיעה החברה לביתהמשפט בבקשה ייחודית וחריגה מאוד - לבטל את הליך הבוררות. השופט יהודה זפט קבע בינתיים שרציו תגיב על הבקשה עוד 30 יום.

כל המובא כאן נלקח מתוך תמליל שהוגש שלשום (ג') לבית המשפט, הכולל את עדויותיהם של ליגד רוטלוי, יגאל לנדאו ושלומי שוקרון.

 

ההבטחות של רוטלוי לאחים שוקרון

אחת מנקודות המפתח של שלומי שוקרון בבקשתו להפסיק את הבוררות בינו לבין ליגד רוטלוי ויגאל לנדאו היא ההבטחה בעל פה שקיבל לכאורה מרוטלוי - הבטחה שסוכמה בחומוסייה הסמוכה למשרדי רציו, ברחוב יהודה הלוי בתל אביב. בתמליל הבוררות שנערך עם רוטלוי, הוא מכחיש את העניין לחלוטין:

בא כוחו של שלמה שוקרון, עו"ד אורי קידר: "האם הבטחת לשלומי שהוא יוכל לקבל 4.5 מיליון שקל לפחות על היחידות שלו ברציו?"

רוטלוי: "לא".

קידר: "הבטחת לשלומי שיקבל 2,000 דולר לחודש לאורך כל חיי החברה?"

רוטלוי: "לא... אתה צריך להבין גם מה זה החומוסייה. זאת לא היתה ישיבה, חתמנו... היתה אסיפה כללית, הזמנתי אותם, אחרי שסיימנו אמרנו: 'בואו נרד לאכול'".

חוות הדעת מהפוליגרף של שלומי שוקרון חוות הדעת מהפוליגרף של שלומי שוקרון חוות הדעת מהפוליגרף של שלומי שוקרון

לנדאו, מצדו, טוען שגילה על דבר ההבטחה רק כשנתיים לאחר מכן, בביתו של מאיר אברג'יל:

קידר: "מתי בעצם צץ עניין ההבטחה של ליגד להטיס את המנהל לשמים ולעמוד מאחורי זה, ולהיות ערב לכך שהם יפרעו 4.5 (מיליון)?"

לנדאו: "בסמוך לאותו זמן פגישה ב־2007, מעולם לא לפני כן. הנושא צץ בתקופת אותה פגישה, לא ב־2005 ולא ב־2006. מעולם לא דובר על הבטחה כזאת".

קידר: "באותה פגישה שלומי בא ואמר, אצל אברג'יל: 'ליגד הבטיח לנו שאנחנו נוציא 4.5 מיליון שקל מהמניה'".

לנדאו: "במילים אלו או אחרות. איתי הוא דיבר על 6 מיליון שקל אז".

קידר: "הפעם הראשונה שבה שמעת אי פעם על הבטחה באותה ישיבה בחומוסייה, שלא היית נוכח בה, היתה אצל מאיר אברג'יל בבית?"

לנדאו: "או לאחריה, או אצלו בבית או לאחריה. זה ב־2007".

קידר: "פעם ראשונה בחיים שאתה שומע שליגד הבטיח בחומוסייה 4.5 מיליון שקל".

לנדאו: "נכון. אצל אברג'יל בבית".

קידר: "אתה מרים טלפון לבדוק?"

לנדאו: "אני בטוח, קודם כל. אני מכיר את ליגד 18 שנה לפחות כשותף, אדם ישר מאין כמוהו שלא עושה דבר וחצי דבר בלי ליידע אותי, ולהפך. דבר כזה של הבטחה לא דובר על ידי ליגד, לא נאמר על ידי ליגד. הסכום, המעשה, הוא משולל כל היגיון, כל פשר, ולכן נשמע לי מטופש לחלוטין".

קידר: "אצל אברג'יל, שלומי אמר שיש הבטחה, או שכבר כל הגרסה הופיעה שם ככה? הוא אמר: 'ישבנו (עם) ליגד בחומוסייה', ואתה אמרת לליגד לפני שירדתם לחומוסייה שאתה סומך עליו ושעדיף שלא תהיה שם'".

לנדאו: "אני לא חושב שכל הסיפור הארוך הזה נאמר אצל אברג'יל בבית".

קידר: "אבל הוא ציין שאת ההבטחה הוא (קיבל) מליגד".

לנדאו: "נדמה לי שאז הוא ציין את זה, כן".

קידר: "ולא הרמת טלפון לליגד לשאול אותו במה מדובר?"

לנדאו: "אין ספק שלאחר הפגישה דיברתי עם ליגד וסיפרתי לו על הטענות המופרכות של שלומי. הוא נדהם ושלל אותן מכל וכל. כשהם חזרו מהחומוסייה אני לא הייתי, היתה לי ישיבה במקום אחר. האסיפה הכללית היתה ב־16:00, ואני נפרדתי מהם ב־14:00 והם הלכו לאכול חומוס וחזרו לאסיפה הכללית. זה היה אחרי, אצל הגויים פותחים שמפניה — ופה הלכו לאכול חומוס. אנשים באו מאשקלון".

קידר: "טקס החתימה לפני שפתחו חומוס נעשה במשרד?"

לנדאו: "לא הלכתם, לצערי פספסתי את החומוס. אני מאוד אוהב חומוס, ואני מצהיר בזאת בשבועה שחומוס זה אחד המאכלים האהובים עליי... נדמה לי שההסכם נחתם עוד לפני הירידה לחומוס".

מתמליל הבוררות עם שלומי שוקרון עולה, כמובן, סיפור שונה:

בא כוחו של יגאל לנדאו, עו"ד אלי זוהר: "אני מבין שהגרסה שלך היא שליגד אמר לך שמניה יכולה... שהנייר יכול לטוס לשמים".

שלומי שוקרון: "לשמים. נכון. הוא אמר שיטוס לשמים. הוא נתן לי הבטחה חד־משמעית שאני יוצא עם 4.5 מיליון שקל. אם לא - הוא משלם מכיסו".

 

 

בכתיבת הידיעה השתתפו מארק שון, הדס שפר וענת רואה

 

ראו גם:

פרק 2: יגאל לנדאו: שוקרון הפעיל עלי לחצים

פרק 3: יגאל לנדאו: לא פניתי למשפחת פשע

פרק 4: יגאל לנדאו, משפחת הפשע ו"פגישת הג'יפים"

פרשנות: זהירות, קוליפורמים

ליגד רוטלוי: משפחה שהשקיעה בנפט, גז, וקולנוע

 

חזקיהו בודק ההשלכות על כהונת לנדאו כדירקטור באגוד

תגובת רציו: לא ניכנע לנסיונות הסחיטה של שוקרון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

26.
מה שלא חתום בכתב שווה כקליפת השום-ההבטחה נשמעת מגוחחת מאוד
כאילו שמשהו יכול היה להבטיח שהמניה תעוף לשמיים וגם אם הבטיח זוהי טעות של הטיפש שהאמין למרות שזה לא בסדר ופלילי מצד המבטיח זה שטוען שהוא קיבל "הבטחה" משקר כי לא יתכן שהוא באמת האמין בלי חוזה שאם לא ירוויח מיליונים אז כספו יוחזר לו וכל זאת בע"פ אפילו עסקאות בכמה עשרות אלפי ש"ח נעשות ע"י עו"ד אז במיליונים?
משה  |  18.09.10
22.
אני ממש מופתע, איזה שוק! מה, אנשי עסקים עשירים
קשורים לעבריינים? מדינת היהודים לא שונה ממדינות עולם שלישי? השמש זורחת כל בוקר? הגיע הזמן לומר את האמת, כדי להתעשר צריך אומץ וחוסר מצפון לאיים, לסחוט, ואולי לעשות דברים יותר גרועים פה ושם, כשיש לך כמה מיליונים אתה יכול לעזוב את עולם הפשע ולהיות איש עסקים שעוד תורם לכל מיני פרויקטים. חוצמזה: או ירושות או מזל, מעט מאוד הם באמת גאונים וגם אנשים ישרים ומצליחים להתעשר בכוחות עצמם. האזרח הפשוט בישראל הוא עבד מודרני, כמו בהודו, סין, ואפריקה
לא צבוע , מדינת היהודים המוסריים  |  16.09.10
לכל התגובות