אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איטליה החרימה נכסי איש מאפיה בשווי של 1.9 מיליארד דולר צילום: בלומברג

איטליה החרימה נכסי איש מאפיה בשווי של 1.9 מיליארד דולר

לדברי שר הפנים של איטליה, החרמת נכסיו של איש עסקים שחלש על עסקי טחנות הרוח בסיציליה היא הפשיטה הגדולה ביותר על נכסי הפשע המאורגן

16.09.2010, 09:03 | סוכנויות הידיעות

משטרת איטליה החרימה נכסים בשווי 1.9 מיליארד דולר הנמצאים בבעלות איש עסקים מסיציליה המקושר למאפיה - כך דיווח אתמול "הניו יורק טיימס". לדברי שר הפנים של איטליה, מדובר בפשיטה הגדולה ביותר על נכסי מאפיה שנעשתה אי פעם במדינה. המבצע חשף את ניסיונו של ארגון הפשע להשתלב ב"כלכלה הירוקה החדשה" על ידי הלבנת כספים דרך חברות שעוסקות באנרגיה חלופית.

במרכז החקירה עומד איש העסקים ויטו ניקסטרי (54), הידוע בכינויו "שר הרוח", בשל פעילותו הענפה בתעשיית האנרגיה החלופית, בעיקר בהקמת טחנות רוח. ניקסטרי כבר היה מעורב בעבר בכמה חקירות של חדירת אנשי מאפיה לעסקי בניית טחנות רוח בנפת טרפאני בסיציליה, ובקשרים בין המאפיה לבין ארגון הפשע של מחוז קלבריה, "נ'דרנגטה". הרשויות החרימו את נכסיו של ניקסטרי, הנחשב מקורב ל"בוס של הבוסים" מתאו מסינה בנארו הנמלט, אך הוא עצמו לא נעצר.

הרכוש המוחרם כולל יותר מ־100 נכסים ברחבי סיציליה - ביתו של ארגון המאפיה "קוזה נוסטרה" - 43 חברות שפועלות בעיקר בתעשיית אנרגיית הרוח והשמש, וכן מכוניות יוקרה, יאכטות, חשבונות בנק וניירות ערך.

"זו הוכחה לכך שהמאפיה היא דינמית ויודעת לזהות את הצרכים החדשים של החברה", אמר פרנצ'סקו פורג'יונה, חבר לשעבר בוועדה הממשלתית ללוחמה בפשע המאורגן ומחבר הספר "מאפיה אקספורטס". "בעבר כולם פעלו בענף הבנייה, עכשיו המאפיה נכנסה לעסקי האנרגיה החלופית". משטרת איטליה מנהלת חקירות נגד חברות רבות במגזר האנרגיה המתחדשת בדרום המדינה. רבות מטחנות הרוח באזור, שנבנו בסיוע הממשלה, מעולם לא פעלו.

ב־2008 הממשלה האיטלקית העלתה הילוך בכל הקשור למלחמה בפשע המאורגן, העבירה חוקים חדשים שמאפשרים לחוקרים להחרים נכסים הקשורים לעסקי המאפיה לפני שהחשודים יועמדו לדין. המשטרה ביצעה כמה פשיטות גדולות נגד ארגוני הפשע ברחבי המדינה בכמה מגזרים כלכליים, ובהם בריאות, בנייה, קמעונאות וחברות פיננסיות.

בחודש שעבר אמר שר הפנים רוברטו מרוני כי המשטרה החרימה נכסי מאפיה בשווי 15 מיליארד יורו ב־14 החודשים שקדמו לו. "עצרנו מדי יום שמונה אנשי מאפיה בממוצע, ואחד מרשימת המאפיונרים המבוקשים ביותר מדי חודש". עם זאת, הממשה נתונה גם לביקורת על כך שהיא פועלת תוך ניגוד אינטרסים. בתחילת השנה ניסתה הממשלה להעביר חוק שמגביל את האפשרות לבצע האזנות סתר במסגרת חקירות פליליות, כלי שנתפס כחיוני במסגרת המלחמה בפשע המאורגן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות