אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קומבינת המלונות של סוכנויות הנסיעות צילום: שאול גולן

קומבינת המלונות של סוכנויות הנסיעות

ההמלצות של סוכני הנסיעות על מלונות בארץ פעמים רבות מערבות גם אינטרסים כלכליים, דילים מסחריים וחישובי עמלות. כלכליסט בדק ומצא כי טובת הלקוח וצרכיו האישיים לא תמיד עומדים בראש מעייניהם של משווקי החופשות

26.09.2010, 07:02 | רויטל חובל

בכל סוכנות נסיעות בישראל מסתתרת רשימה שחורה, הכוללת את המלונות שהסוכנות מעדיפה שלא להמליץ עליהם. לרוב לא מדובר באלטרואיזם מצד סוכני הנסיעות אלא באינטרסים כלכליים ודילים מסחריים שנסגרים מאחורי הקלעים, שהביאו ליצירת מערכת קשרים בין המלונות לבין סוכנויות הנסיעות מתחת לאפו של הלקוח.

גורמים בענף אינם מכחישים את המדיניות, ומסכימים שיהיה תמים לחשוב שהדברים מתנהלים ללא אינטרסים ומרצון טהור לשרת את הלקוח בצורה הטובה ביותר. "סוכנים עשויים לומר שאין חדרים או שהם לא זמינים. לעתים זה נובע מסיבות מסחריות, לעתים בשל סכסוכים משפטיים, אולי תלונות של לקוחות או אפילו מלונות שלא דיווחו על שיפוצים", אומר גורם בענף, "יכול להיות שהרשימה לא כתובה, אבל לפעמים מלונות מסוימים לא מופיעים במחשבים או מופיעים בצירוף הערות 'בעדיפות נמוכה', ולעתים כתוב גם איזה מלון צריך לקדם".

 , צילום: ג צילום: ג'ו קוט  , צילום: ג

"יש לנו במערכת 50 אלף בתי מלון מאושרים, אבל אם יש מלון שלקוחות חזרו והתלוננו עליו - הוא יורד מהמערכת", טוען גורם אחר בענף, "אנחנו לא מחרימים אף אחד. בסוף הלקוח קובע. העמלה של הסוכנות היא הקריטריון האחרון".

אולם עדויות שאסף "כלכליסט" מראות כי המצב אינו בהכרח כזה. כדי להבין את מערכת הקשרים נערכה בדיקה בשבע סוכנויות נסיעה ברחבי הארץ, למציאת מחירים של חבילת נופש לזוג עבור שלושה לילות בחול המועד סוכות.

אילת: המדד - מלון דן

 

סוכני הדקה ה־90 המליצו על שלושת מלונות הרודס במחירים של 5,070–3,570 שקל עבור לינה וארוחת בוקר עד חצי פנסיון. הנציג, כמובן, המליץ על היקר מביניהם. בתשובה לשאלה על מלון דן השיב הנציג שהוא יקר יותר (4,700 שקל) ושבדן פנורמה כלל אין מקום.

אולם לסוכנות גוליבר דווקא יש מקום במלון דן פנורמה, במחיר של 2,580 שקל. ההמלצה הראשונה של גוליבר היתה דווקא למלון המלך שלמה ולאחריו לגולדן טוליפ, אולם על מלון הנסיכה השיב הנציג מיד: "מלא".

המלצתם הראשונה של נציגי איסתא היתה דן פנורמה, במחיר של 2,700 שקל. עוד הומלץ המלך שלמה ב־3,100 שקל. ומה עם הרודס? "אין לי", ענתה הנציגה. סוכנות אופיר טורס הולכת על פשוט: סוכניה המליצו על מלונות "הכל כלול" של ישרוטל, במחירים של 3,500–3,000 שקל. לשאלה מה עם המלונות הגדולים והמוכרים ענו הנציגים "זה יקר", ונתנו טווח מחירים של 4,800–4,050 שקל. הנציגה לא נתנה את מחירו של הרודס וטענה כי מלון רימונים מלא.

בקשרי תעופה דירגו הנציגים את המלונות המועדפים, כשהמדד להשוואה היה מלון דן במחיר של 4,400 שקל ללינה וארוחת בוקר, ואחריו הילטון מלכת שבא, המלך שלמה ודן פנורמה. על מלון מג'יק פאלאס, למשל, הנציגים לא המליצו.

ירושלים: "יקר מדי"

נציגי הדקה ה־90 המליצו מיד על המלך שלמה אך לא נקבו במחיר, ולאחריו מלון ענבל (6,600 שקל) וליאונרדו פלאזה (4,950 שקל). לאחר דקות ספורות נאמר כי המלך שלמה מלא. למרות מחיר אטרקטיבי יותר של 3,600 שקל, הנציג לא הזכיר את דן פנורמה, ואף שכח את ממילא. לאחר שנשאל אמר הנציג: "ממילא יותר יקר מליאונרדו פלאזה. עזבו".

מלון מלכת שבא באילת, צילום: shutterstock מלון מלכת שבא באילת | צילום: shutterstock מלון מלכת שבא באילת, צילום: shutterstock

מאיסתא ירושלים עלה כי דוד פתאל השתלט על העיר, וההמלצות התמקדו בשניים ממלונותיו בעיר: ליאונרדו פלאזה ירושלים ב־4,100 שקל, וליאונרדו ירושלים המרוחק מהעיר. לאחר התלבטות המליצה הנציגה על מלון ענבל ב־5,900 שקל, מלון ממילא במחיר של 4,600 שקל וליאונרדו פלאזה בהנחה של כ־350 שקל. המותגים המוכרים דן פנורמה ודן הרגיל כמעט לא הוזכרו.

נציגי אופיר טורס המליצו מיד על רשת דן: מלון דן ב־2,817 שקל ודן פנורמה ב־4,540 שקל, ולאחר מכן על ליאונרדו ירושלים וליאונרדו פלאזה. הנציגים אינם מציינים את ממילא, וטענו כי הוא אינו נמצא ברשימה שלהם. ההמלצה החמה, כאמור, התמקדה במלונות דן.

גם צבר התמקדו במבצע בליאונרדו ירושלים במחיר 2,115 שקל, אולם ליאונרדו פלאזה "הרבה הרבה יותר יקר", במחיר 6,063 שקל. מיד לאחר המלצה זו מוצתה הרשימה הלבנה: "זה מה שנשאר לי בחמישה כוכבים", אמרה הנציגה באדישות, "כל השאר מלא".

דיזנהויז המליצו על מבצעים בדן בוטיק (2,500 שקל) ומלון ענבל ("מדהים ביופיו", המליצה הנציגה, ב־5,950 שקל). בממילא אין מקום, טענה הנציגה, ובכלל, "לא מומלץ להיות בירושלים כי נורא יקר".

טבריה: "מלון מפנק"

 

בטבריה הציגה נציגת דיזנהויז ארבעה מלונות, בהם ליאונרדו קלאב טבריה (2,760 שקל) באזור בתי המלון, קיסר טבריה (2,950 שקל) ורימונים גלי כינרת ב־4,000 שקל. בנוגע לליאונרדו קלאב טבריה אמרה הנציגה: "הוא מלון פשוט, למשפחות שלא רוצות להוציא כסף. מלון רימונים הוא מפנק".

באיסתא טבריה התלהבו יותר מהולידיי אין בעל החוף הפרטי ב־2,025 שקל, ולאחר בדיקה המליצה הנציגה גם על מלון חוף גיא ב־3,420 שקל. ומה עם רימונים? "אין מקום". "על מלון המלך שלמה אני לא ממליצה. קיבלתי תגובות ממש רעות ואני לא שולחת לשם אנשים, למרות שהוא זול", אמרה הנציגה של גוליבר. על ליאונרדו קלאב אמרה דברים דומים. ולדבריה, ליאונרדו פלאזה מלא.

חיפה: "חצאיות קצרות"

 

מבחר המלונות בחיפה אינו רב וכולל כחמישה מלונות בולטים. למרות פסטיבל הסרטים המתקיים בעיר, סוכני הנסיעות אינם מתלהבים לשווק אותה. בסניף צבר סיפרו על מלונות דן כרמל, דן פנורמה, הולידיי אין קראון פלאזה, ליאונרדו וגני דן בטווח מחירים של 2,930–1,680 שקל, ובמפתיע המליצו דווקא על ליאונרדו המרוחק מאזור המסעדות והפאבים שבכרמל.

בגוליבר המליצו רק על קראון פלאזה ב־2,346 שקל, וציינו שבדן כנראה מלא. בעוד שבצבר המליצו על ליאונרדו, באיסתא דווקא הזהירו ממנו. הנציג של איסתא הסתייג מליאונרדו: "אני לא אוהב את המקום שלו. בלילה יש כל מיני חצאיות קצרות, אני לא רוצה להגיד...". 

התגובות של סוכנויות הנסיעות

 

צבר תיירות ונופש: "צבר עובדת עם כל המלונות ברחבי הארץ. בהזמנת חופשה בקשות הלקוח תמיד עומדות בראש סדר העדיפויות".

דיזנהויז: "דיזנהויז משווקת ללקוחותיה את כל רשתות בתי המלון המובילות בישראל. אנו מעודדים את התיירות לירושלים בכלל ואת ההגעה למלונות הללו בפרט".

הדקה ה־90: "החברה בקשר מסחרי עם כל רשתות בתי המלון וכל המלונות בארץ. מטבע הדברים, למלונות שבהם קיים מידע נגיש על זמינות חדרים, לעתים ניתנת חשיפה ותעדוף גבוהים יותר".

גוליבר: "אתר גוליבר מפרסם את כלל המלונות באתר ובמוקד המכירות ללא קשר לסוג ההסכם המסחרי. גוליבר ממליץ ללקוח את העסקה הטובה ביותר עבור צרכיו".

אופיר טורס: "החברה עובדת בשיתוף פעולה מלא עם כל רשתות בתי המלון בישראל. נציגי מוקד המכירות של החברה מציעים ללקוח את כל האפשרויות".

איסתא: "בכל פנייה אל מוקד המכירות מבצעים נציגי החברה בירור מקיף לגבי רצונותיו וציפיותיו של הלקוח מבית המלון ובהתאם לכך ממליצים על מלון".

קשרי תעופה: "החברה עובדת בשקיפות ובשיתוף פעולה עם כל המלונות בישראל. כדי לספק ללקוחותינו את הפתרון האולטימטיבי בהתאם לצורכיהם, ייתכן שנציגי המכירות ימליצו על מלון מסוים שיתאים יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות