אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקר ביצועים: גליון הערכה שבועי צילום: בלומברג

חקר ביצועים: גליון הערכה שבועי

שחקן חדש בפוליטיקה, הבנייה בשטחים מתחדשת, נערת הפופ יוצאת לקרב, מנכ"ל פייסבוק נלחם על שמו, "וול סטריט 2" חוזר למשבר, סערה באסיפת גבעות עולם, הטיפול בתמלוגי כיל נמרח והמתגמל של כיל שכח

28.09.2010, 11:49 | כתבי "כלכליסט"

דן חלוץ, צילום: מיכאל קרמר דן חלוץ | צילום: מיכאל קרמר דן חלוץ, צילום: מיכאל קרמר

חלוץ - בכל זאת ראוי

ישראל היא ארץ אוכלת - גם את אלה שרוצים לעשות משהו בשבילה. ככה זה אצלנו. דן חלוץ מנדב את עצמו לפוליטיקה וכצפוי מעורר מיד התנגדות חריפה. העילה העיקרית לפסילתו בעיני רבים היא הכישלון במלחמת לבנון השנייה. ויש המוסיפים לגנותו גם את ההתבטאות האומללה על "מכה קלה בכנף" בעקבות הרג אזרחים שנלווה לחיסולו של מחבל רצחני. הטענות נגד חלוץ אינן קלות ערך, ובכל זאת אני מקווה שהוא לא יירתע מהחרפות והגידופים. הוא איש ראוי, חכם וישר, שצבר שנים רבות של ניסיון במערכות מורכבות. בצמרת הישראלית אין רבים כמותו. בעיניי, מנהיגים מפוכחים שטעו ובאים לתקן ולכפר על המלחמה הקודמת עדיפים על אלה שלא טועים אף פעם וגוררים אותנו למלחמה הבאה.

יואל אסתרון

 , צילום: shutterstock צילום: shutterstock  , צילום: shutterstock

נדל"ן זה כאן

מי אמר שסוגיות הנדל"ן אינן נמצאות על סדר יומם של מקבלי ההחלטות. בימים האחרונים עושה רושם כי רק בכך הם עוסקים. טובי המוחות בממשלה ובכנסת מחפשים פתרונות יצירתיים לסוגיות בנייה, וחלקם אף משתתפים בטקסים משונים להנחת יסודות לגן ילדים או לסתם בית חדש. בקיצור, אחוזי קדחת עשייה, ותודה לסיום ההקפאה של הבנייה בשטחים. מתי בפעם האחרונה ראיתם שר או חבר כנסת בהנחת אבן פינה לגן ילדים בחדרה, חיפה או כרמיאל? ומתי בפעם האחרונה מישהו מהם באמת השקיע זמן ומחשבה לחיפוש פתרונות דיור ראויים לזוגות צעירים, או להתמודדות עם המחירים מרקיעי השחקים באזורי הביקוש? כל עוד הפוליטיקאים שלנו יאמינו כי הדרך לניצחון בבחירות הבאות עוברת על הר טרשים קירח בלב השומרון, כל שאר מחוסרי הדיור ייאלצו להמשיך לחכות שיבוא שלום.

עידן גרינבאום

ליידי גאגא, צילום: רויטרס ליידי גאגא | צילום: רויטרס ליידי גאגא, צילום: רויטרס

ליידי גאגא  - מאבדת את זה

השבוע ליידי גאגא "קפצה את הכריש". המותג גאגא נבנה בשנים האחרונות בעבודה קשה, עם חושי שיווק של חיית טרף. בכל רגע היא ידעה בדיוק מה היא מוכרת, איך למכור את זה לכמה שיותר אנשים וכמה כיף זה יכול להיות. אבל עכשיו, דווקא עכשיו, כשהיא אמיצה מספיק כדי לנקוט עמדה - צעד נדיר בעולם הפופ - ולהיכנס לדיון הסוער על שירות הומואים בצבא האמריקאי, גאגא איבדה את זה. רצף ההתייחסויות שלה לעניין היה מבולבל, עמוס מסרים לא ברורים, לא ממוקד. ההפך מכל מה שהוא גאגא. השיא כלל שמלת בשר ונאום שלפיו "שוויון הוא הצלע המשובחת של אמריקה, אך משום שאני לסבית אני לא נהנית מנתח הבשר הזה". המטרה ראויה, האמצעים מקודשים, אבל כידוע "אם אי אפשר לרקוד את זה זו לא המהפכה שלנו" - ולכן אם את לא יכולה לנאום את זה, ממש עדיף שתשירי.

אדוה גופן קיזלשטיין

צוקרברג  - לא מעודכן

יחסית לאיש שהמציא מדיה חדשה, הטריקים של מארק צוקרברג ישנים. בשבוע שעבר הוא הוכתר למיליארדר הצעיר בארצות הברית - בגיל 26 ועם 6.9 מיליארד דולר, הוא כבר עשיר יותר מסטיב ג'ובס ורופרט מרדוק. אבל השבוע הוא נאלץ להילחם על המעט שנותר משמו הטוב, עם יציאת "הרשת החברתית", סרט שמציג אותו כאגואיסט רודף בצע שמעדיף רווחים על חברים. ממש במקרה, ביום הקרנת הבכורה הוא תרם 100 מיליון דולר למערכת החינוך הנזקקת של ניו ג'רזי, ומיד רץ לדבר על זה אצל אופרה ווינפרי. אם שני הטריקים השחוקים האלה לא הספיקו, צוקרברג גם הוסיף שהוא רצה לתרום בעילום שם, אבל הניו־ג'רזים שכנעו אותו שאם ייחשף יקדם את המטרה שלהם. חבל שהם לא סיפרו לו שהתוקף של אבקת הכביסה הזו פג מזמן.

גבי קסלר

מייקל דאגלאס, צילום: רויטרס מייקל דאגלאס | צילום: רויטרס מייקל דאגלאס, צילום: רויטרס

גקו  - תקוע

ב־1987 גורדון גקו היה התגלמות הרוע הקפיטליסטי. גיבור הסרט "וול סטריט" הכריז ש"greed is good" ונהפך לנקודת ציון בהיסטוריה הכלכלית של ארצות הברית. עכשיו הוא חוזר, ב"וול סטריט 2", ומגיב למשבר. מה הוא למד בדרך? מה אמריקה למדה? מה אנחנו יכולים ללמוד? כלום. גקו אמנם ישב בכלא, השתחרר חסר כל ונהפך לנביא מפוכח שצופה את המפולת. אבל לא איש כגקו יתגבר על אהבת הכסף שלו, והוא ממהר לנצל את המשבר כדי להתעשר מחדש. נו מה, בעולם שבו חמדנות היא ערך עליון, משברים הם רק הזדמנות. בשביל זה לא צריך סרט המשך.

תומר זלצר

טוביה לוסקין, צילום: חיים צח טוביה לוסקין | צילום: חיים צח טוביה לוסקין, צילום: חיים צח

לוסקין - נהנה מקהל עיוור

התמונות מאסיפת המשקיעים של גבעות עולם הן הייצוג הטוב ביותר של הקזינו החדש־ישן הנקרא מניות הנפט. סביר להניח שמרבית הנוכחים אינם מנוסים בקריאת הדו"חות המועברים לבורסה על הקידוחים, ואינם בקיאים בלשון המשפטית שבה הם כתובים. זה לא מפריע להם להשקיע את מיטב כספם - ורובם שכירים, אגב - במניות חברה שכבר דיווחה בעבר על נפט שנמצא בקידוחים אחרים, אבל לא הפיקה דבר. ביום שישי הם קיבלו חיזוק מטוביה לוסקין, הגיאולוג הראשי והאופטימי להחריד של החברה. אז מה אם בשוק עצמו רבים מפקפקים בממצאים של גבעות ואם רשות ניירות ערך כבר מסירה את הכפפות. הדיווחים של גבעות יהיו מעתה שקופים יותר, אבל רוב המשקיעים ימשיכו לא להבין אותם, ימשיכו לקנות, וכנראה ימשיכו גם להתאכזב ולצעוק.

גולן חזני

שוקי אורן, צילום: גיא אסיאג שוקי אורן | צילום: גיא אסיאג שוקי אורן, צילום: גיא אסיאג

אורן - נבחן בבחינה

החשב הכללי במשרד האוצר שוקי אורן הוא אדם רציני. בימים כתיקונם אפשר לסמוך עליו שינהל כמו שצריך את החוב של ישראל ושאר נושאים פיננסיים מסובכים שהדעת מתייגעת רק מלחשוב עליהם. עכשיו מונחת לפתחו סוגיה אחרת, שרק נראית פיננסית אבל בעיקרה היא ערכית ופוליטית: התמלוגים שגובה המדינה מכיל על האשלג מים המלח, המסתכמים ב־5%. השבוע חשף "כלכליסט" כי ב־1995 ויתרה המדינה, באופן שערורייתי, על זכותה לגבות תמלוגים נוספים מהחברה, אך קבעה כי ב־2010 תוכל לקיים דיון מחודש בעניין. במילים אחרות, מתחילת השנה מונחת לפתחו של אורן הזדמנות לתקן עוול היסטורי. רק שבכל פעם שאנחנו פונים לאוצר בעניין אנחנו נענים משום מה ש"הנושא בבחינה". לאורן יש עוד חודשיים לסיים את הבחינה שלו. אז יתברר אם גם בסוגיות ערכיות, מורכבות מבחינה פוליטית, אפשר לסמוך עליו שיקבל את ההחלטה הנכונה לטובת הציבור.

שאול אמסטרדמסקי

בייגה שוחט, צילום: כפיר חרבי בייגה שוחט | צילום: כפיר חרבי בייגה שוחט, צילום: כפיר חרבי

שוחט - 15 שנה, לך תזכור

"נפלת על הראש?", אמר לי השבוע בייגה שוחט, "את חושבת שאזכור דברים מלפני 15 שנה?". האמת, צודק. 15 שנה חלפו מאז שחתם, כשר אוצר, על המכתב ששחרר את כיל מתשלום תמלוגים עודפים על ייצור אשלג מעבר למיליון טונות בשנה. המכתב הזה שווה לכיל כמה מיליארדי שקלים, אבל לך תזכור. בטח אם אתה יושב בדירקטוריון כיל מהרגע שבו עזבת את החיים הפוליטיים. המוח מלא בהמון מספרים חשובים, למי יש ראש לזכור כל פרט.

רויטל חובל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
דן חלוץ
אני מסכים עם כל מילה שכתב יואל אסתרון. לכל המשמיצים - זה מאוד אופנתי לא לפרגן לטייסים ובמיוחד לכאלו עם רקורד כמו של דן חלוץ. לגבי מלחמת לבנון השניה - אולי לא בצורה מושלמת אבל נצחנו במלחמה, הצבא רצה להכות בחיזבללה עם כמה שפחות אבדות ולכן לא נילחמנו "בצורה המקובלת" של כניסה קרקעית ותפיסת שטח . כמובן שאת חלק מהדברים ניתן היה לעשות יותר טוב , אך התוצאות מדברות בעד עצמן.
אזרח לא מודאג , נתניה  |  29.09.10
3.
חלוץ אדם מדהים - יושר אישי יכולות שיכליות גבוהות ואיש עתיר זכויות - הלוואי ויצליח
הוא מנהיג הראוי לעמוד בראש המדינה הזאת אחרי שיצבור ניסיון פוליטי לכל הבכיינים שחושבים שהפסדנו במילחמת לבנון השנייה - אתם טועים והשגיאות שמיוחסות לו כביכול - הן סוג של חיפוש שעיר לעזאזל - אם היה ממשיך לנהל את הצבא - היום צהל היה טוב יותר ומסודר יותר - או שעדיף כוכב נולד 8 הרמטכל גבי ? מכה קטנה בכנף - זה מעיד על אדם שעושה את עבודתו הקדושה בביטחה ובמיקצועיות לטובת עם ישראל נמנה על חמשת הטייסים הטובים ביותר שהיו אי פעם בישראל - מה שמעיד על יכולות מאד גבוהות - אם כי בתחום של טיסה שלא ניתן תמיד להחיל אותו על כל שטחי החיים - אבל בהחלט מדובר באדם מיוחד אני רק יכול לאחל לעם ישראל שחלוץ יצליח - זה בדיוק האדם שהמדינה זקוקה לו - בעל יכולות שכליות גבוהות מאד תרבותי שקט חסין למצבי לחץ קיצוניים סמכותי ואפילו בלתי ניתן לניגוח על רקע עדתי - שכן הוא ממוצא מזרחי - מה עוד ניתן לבקש ? יש פה בישראל תיסמונת של ארץ אוכלת יושביה
איל , תל אביב  |  29.09.10
2.
חלוץ
יואל אסתרון היקר, חלוץ בהחלט ראוי. ראוי שישב בבית וישוב על השנים האחרונות. אחר כך ראוי שיתנצל בפני עם ישראל, ואחר כך ראוי שיפנה לעיניינו האישיים ויעזוב אותנו בשקט. הוא גם יכול לחבור לאהוד אולמרט וביחד הם יכולים לעשות נזק במקום חדש. עם כל הכבוד לתרומתו ועם ישראל מודה לו, הפאדיחות שלו מצדיקות שירד מהבמה הפוליטית והציבורית. הוא רוצה תשומת לב? רוצה לתרום? אהלן וסהלן - שיתנדב ל"לתת" אם הם מוכנים, אני בטוח שהוא יכול לעזור. לנו היה מספיק.
אחד העם , ישראל רבתי  |  29.09.10
לכל התגובות