אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסוכנות ניצחה בתביעה, אך הפסידה בקרב על הכסף צילום: יובל חן

הסוכנות ניצחה בתביעה, אך הפסידה בקרב על הכסף

בית המשפט פסק לטובת הסוכנות היהודית שטענה כי א.אפשטיין ובניו התרשלה בביצוע פרויקט עבורה, אך הפיצוי שנפסק קטן מהוצאות המשפט

27.09.2010, 10:03 | מארק שון

תביעת ענק של הסוכנות היהודית הסתיימה בגול עצמי: בית המשפט פסק לטובתה, אך קבע שתקבל פיצוי הנמוך מהוצאות המשפט שהיא שילמה.

לפני 13 שנה הגישה הסוכנות תביעה של 25 מיליון שקל לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד חברת ההנדסה א.אפשטיין ובניו, הנשלטת כיום על ידי ד"ר יואב סרנה, אשר יוצגה על ידי עו"ד אסף פוזנר ממשרד כהן, וילצ'יק, קמחי. בתביעה נטען כי אפשטיין לא ביצעה כהלכה פרויקט של בניית בית ספר תיכון לילדים מחוננים בסמוך לגן החיות התנ"כי בירושלים, שהוזמן על ידי הסוכנות בשיתוף עם העמותה למצוינות בחינוך. לטענת הסוכנות, הבנייה נעשתה תוך חריגה ניכרת ממסגרת התקציב ולא עמדה בסטנדרטים שעליהם סוכם מראש. בית המשפט לא קיבל טענות אלו, אלא רק את הטענה כי במקום התגלו ליקויי בנייה שדורשים תיקון.

בניית הפרויקט בוצעה לפני כעשרים שנה, והתביעה הוגשה ב־1997. עתה פסק בית המשפט כי "על הנייר" ניצחה הסוכנות, אך מהפיצוי שנקבע עולה כי מבחינה כספית מדובר בהפסד בפועל לסוכנות. הפיצוי שקבע בית המשפט עומד על מיליון שקל בלבד, 0.25% מהפיצוי שדרשה התובעת. באופן חריג החליט בית המשפט שלא לחייב את הנתבעת א. אפשטיין בהוצאות משפט ובשכר טרחת עורך דין. אגרת בית המשפט בלבד עלתה לסוכנות 625 אלף שקל.

בנוסף, מתח השופט דוד חשין ביקורת נוקבת על הסוכנות שלא פיקחה כראוי על הפרויקט. "מקווה אני, כי שכרה של תביעה ארוכה וסבוכה זו, יהא בכך שהדבר יוביל מעתה ואילך לשינוי המתבקש במידת מעורבותה של הסוכנות בפרויקטים גדולים שהיא מקימה", כתב השופט. חשין ציין כי הסוכנות כשלה בכך שלא מינתה מפקח על הפרויקט.

"מוצא אני מקום להביע את תמיהתי באשר לאופן התנהלותה של הסוכנות בפרויקט הקמתו של בית הספר", כתב השופט, "לנוכח העובדה שמדובר בפרויקט כה מורכב וגדול, היה הגיוני כי הסוכנות לא תסתפק בהטלת מלאכת הפיקוח על הפרויקט בידי הנתבעת, אלא תמנה מטעמה אדם שתפקידו לפקח על כל רבדיו של הפרויקט בבחינת 'שומר על השומר' – וכן ירכז את כל הקשור בהקמת בית הספר".

את הסוכנות היהודית ייצג בתיק עו"ד מאיר הלר.

תגובת הסוכנות היהודית לא התקבלה עד למועד סגירת הגיליון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות