אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם לימודי האמנות יהפכו לנחלת העשירים בלבד? צילום: shutterstock

האם לימודי האמנות יהפכו לנחלת העשירים בלבד?

מרבית הסטודנטים למדעי הרוח בבריטניה מגיעים מהשכבות המבוססות, בעוד השכבות החלשות מעדיפות את מדעי המחשב

28.09.2010, 22:54 | סוכנויות הידיעות

לימודי אמנות ומדעי הרוח בבריטניה הפכו לנחלתם של העשירים בלבד, כך עולה מנתונים שפורסמו ב"אובזרבר".

קרן סאטון, עמותה בתחום החינוך, העבירה ל"אובזרבר" נתונים לפיהם 31% מבעלי התארים בהיסטוריה ובפילוסופיה שסיימו את לימודיהם ב-2008 הגיעו ממשפחות המשתייכות לקבוצה סוציו-אקונומית בעלת ההכנסה הגבוהה ביותר. 30% מבוגרי לימודי השפות השתייכו גם כן לקבוצה זו. לשם השוואה, חוגים שאינם מתחום האמנות ומדעי הרוח הכילו פחות סטודנטים מאותה קבוצה: 17% בלבד בחינוך, 22% במדעי המחשב ו-23% מבוגרי מינהל עסקים הגיעו מהבתים העשירים ביותר. ברפואה וברפואת שיניים הם היוו 47% מהבוגרים.

לפי נתוני קרן סאטון, המשתמשת בנתונים רשמיים של הסוכנות לסטטיסטיקה בהשכלה הגבוהה, 19% מהסטודנטים בכל האוניברסיטאות באנגליה מגיעים מארבע הקבוצות הסוציו-אקונומיות בעלות ההכנסה הנמוכה ביותר. רק 15% מבוגרי לימודי שפות, היסטוריה או פילוסופיה ב-2008 הגיעו מקבוצה זו, לעומת 28% במדעי המחשב.

בחודש הבא צפוי להתפרסם דו"ח על מימון האוניברסיטאות בבריטניה, שימליץ לשרים להעלות את שכר הלימוד, העומד כעת על 3,290 ליש"ט לשנה לתלמידי תואר ראשון, ל-5,000 או 7,000 ליש"ט החל מ-2013. הדו"ח ימליץ ככל הנראה על סיוע נרחב לתלמידים עניים, אך אנשי האקדמיה חוששים כי עליית שכר הלימוד תרחיק את המתבגרים העניים מתארים באמנות ובמדעי הרוח לטובת חוגים מוכווני קריירה.

ממשלת בריטניה עתידה להכריז בחודש הבא על שינויי תקציב, בהם קיצוצים של מיליארדי ליש"ט מהאוניברסיטאות, וייתכן שתקציב הלימוד יקוצץ ב-75%. מדעי הרוח ואמנויות יספגו את המכה הקשה ביותר, כיוון שהאוניברסיטאות התבקשו להגן על נושאים "חשובים אסטרטגית" כמו מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה. אנשי האקדמיה הזהירו כי בסופו של דבר ייתכן מצב בו מדעי הרוח יילמדו רק במוסדות בדירוג גבוה, המקבלים בעיקר סטודנטים מדרג סוציו-אקונומי גבוה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות