אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'יי.פי מורגן יקפיא הליכי עיקולים בכמחצית משטחה של ארה"ב צילום: בלומברג

ג'יי.פי מורגן יקפיא הליכי עיקולים בכמחצית משטחה של ארה"ב

הסיבה: ניירת שגויה. גורמים רשמיים בסוכנות פיץ' אומרים כי "הפגמים" שאותרו במסמכי עיקולים בג'יי.פי מורגן קיימים בתעשייה כולה

30.09.2010, 11:19 | סוכנויות הידיעות

ענק הבנקאות האמריקאי ג'יי.פי מורגן צ'ייס הודיע אתמול (ד') כי יקפיא הליכי עיקולים בכמחצית משטחה של ארה"ב בשל ניירת שגויה. לפי אנליסטים בוול סטריט צעד זה יפעיל לחץ על שאר המוסדות הפיננסיים, לנקוט צעדים דומים.

"וושינגטון פוסט" מדווח כי ההחלטה של ג'יי.פי מורגן תשפיע על 56 אלף לווים ב-23 מדינות בארה"ב. עם זאת, ההשפעה עשויה להיות רחבה הרבה יותר, זאת בהתחשב במעמדו של ג'יי.פי מורגן בתעשייה. אם בנקים אחרים יאמצו גישה דומה, הליכי העיקול בחלקים רבים של ארה"ב עשויים להגיע לכדי עצירה מוחלטת.

גורמים רשמיים בסוכנות פיץ' אומרים כי "הפגמים" שאותרו במסמכי עיקולים בג'יי.פי מורגן פשו בתעשייה כולה. סוכנות הדירוג שוקלת בעקבות זאת להוריד דירוגים שהעניקה למחלקות אשראי בבנקים הגדולים בארה"ב. "במהלך השבועות הבאים, אנו צופים כי יותר ויותר חברות יוציאו הודעות דומות", אומרת דיאן פנדלי, מנכ"לית בפיץ'.

בעיות הניירת בג'יי.פי מורגן משקפות בעיות דומות שנחשפו בשבוע שעבר בבנק משכנתאות גדול אחר, אלי פייננשל. עם זאת, החלטת ג'יי.פי תשפיע במידה רבה בהרבה, בשל ההערכה שזוכה לו המוסד הפיננסי בקרב עמיתיו. בניגוד לכך, אלי, לשעבר GMAC, עדיין תחת עננה של חבילת חילוץ בגובה 17 מיליארד דולר שקיבל מהממשל, ואשר טרם הצליח להחזיר.

שתי החברות בודקות עתה, האם עובדיהן לא בדקו כהלכה את מסמכי העיקולים. מספר גדל והולך של בעלי בתים - גם אלה אשר לא עמדו בפירעון תשלומי המשכנתה - פועלים לעצירת הליכי עיקול, התנהלות המטילה עומס נוסף על מערך בתי משפט לעיקולים הכורע גם כך תחת הנטל.

בהצהרה שנלקחה תחת שבועה, אחת מעובדי ג'יי.פי מורגן, בת' אן קוטרל, הודתה כי היא וצוותה נהגו לחתום על 18 אלף צווי עיקול בחודש - מבלי לבדוק האם הם באמת מוצדקים.

נוסף על צעדים הננקטים בקרב מלווים פרטיים, ארבע מדינות בארה"ב - קליפורניה, קולורדו, קונטיקט ואילינוי - קראו להקפאת כל העיקולים שחתם עליהם אלי פייננשל. תובעים כלליים בשבע מדינות אחרות פתחו בחקירות אזרחיות או פליליות, הקשורות לעיקולים שנעשו לפי החשד, ללא הצדקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות