אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 זה הסתיו: 5 ביתנים לישיבה בחוץ

זה הסתיו: 5 ביתנים לישיבה בחוץ

מעץ, מברזל, מבמבוק או מקש. "כלכליסט" מציג מבנים שמאפשרים ליהנות מהגן והגג

03.10.2010, 15:08 | דקל גודוביץ

לאורך ההיסטוריה היה ביתן הגן אלמנט חשוב ומסקרן בגינה. הפרסים היו כנראה הראשונים שהפכו אותו ממחסן לכלי עבודה ומזון לאלמנט אדריכלי מהודר, והמילים "ביתן" ו"קיוסק" מקורן בפרסית. בעונת הסתיו, כשאפשר סוף סוף לצאת מתחום השיפוט המגונן של המזגן וליהנות ממה שיש לגינה להציע, כדאי לשקול לשלב בה ביתן גן, שזכה גם לשמות גזיבו ופביליון. המבנים הללו עשויים לרוב מברזל שחור וזכוכית, מעבודות מתוחכמות של חרשות עץ, או אפילו מאבנים שסותתו ביד אמן. "כלכליסט" מציג חמישה פביליונים קטנים שיהפכו את הגינה למקום שנעים לשבת בו, אך לפני שמתכננים וקונים כדאי לזכור שמבנה קבע מצריך על פי החוק היתר בנייה.

ביתן מברזל

ביתני גן מסורתיים רבים עשויים מברזל, והמפורסם שבהם הוא אולי מבנה הקריסטל פאלאס בתערוכת האדריכלות בלונדון ב־1851. מדובר, אמנם, במבנה שהיה גדול למדי, אבל ברוחו יש גם פביליונים קטנים יותר. דוגמה: חברת Unopiủ האיטלקית מציעה פביליון מדגם Elsinore העשוי מברזל, אך לא בסגנון רומנטי וארט־נובו, אלא במראה מודרני ועדכני יותר. הוא כולל מסגרת ברזל מגלוון צבוע בגוון גרפיט או חול, ועליה אפשר להוסיף וילונות ובדי קנווס הניתנים לאיסוף וקשירה כמו וילון, לשם אוורור בקיץ, או לסגירה מוחלטת בשיטת בד על בד, כך שיתאימו גם לישיבה בו בחורף. פרטים: 5x5 מ', 85 אלף שקל, בפנטהאוז, אבא אבן 19 הרצליה. טל' 1-599-525-500, www.penthouse-furniture.co.il.

חומר: ברזל ובד. מחיר: 85 אלף שקל חומר: ברזל ובד. מחיר: 85 אלף שקל חומר: ברזל ובד. מחיר: 85 אלף שקל

 

ביתן מבמבוק

העשב שפופולרי במזרח הרחוק הפך לסמל לבנייה ירוקה בזכות קצב ההתחדשות והצמיחה המהירים שלו. דוגמה: גזיבו שיוצר באינדונזיה ועשוי מבמבוק שאינו בנוי פרקים־פרקים חלולים, אלא מבמבוק מלא הדומה בתכונותיו לעץ. כמו מרבית הבנייה שמקורה במזרח, גם הגזיבו הזה קל להתקנה. העיגון לקרקע נעשה בעזרת יתדות ברזל הננעצות במדשאה. במקרים של רוח חריגה מומלץ להסיר את יריעות הבד. פרטים: 3x3 מ', 3,630 שקל, בסניפי קנה קש באבן יהודה ובגעש. www.kane-kash.com.

חומר: במבוק ובד. מחיר: 3,630 שקל חומר: במבוק ובד. מחיר: 3,630 שקל חומר: במבוק ובד. מחיר: 3,630 שקל

 

ביתן מעץ

עץ הוא אחד החומרים הנפוצים והזמינים לבניית גזיבו, כשם שהוא משמש גם לפרגולות ולשאר עבודות קירוי והצללה. דוגמה: גזיבו כזה, פרי עיצובו וייצורו של צבי גלידואני, הבעלים של חברת יו־עץ, ממוקם על גג בית דירות בשיכון בבלי בתל אביב, והוא מעשה אמן בעץ. הגזיבו בגודל 5x5 מ' נבנה על רצפת דק מעץ איפאה, והקירות והגג הם מעץ אורן פיני איכותי. דוגמת משרביית הרשת מאווררת אותו ומצלילה אותו, וגם מקנה לו את ייחודו הוויזואלי, שמזכיר מבנים דומים מארצות ערב ומהמזרח הרחוק. את הגזיבו בנה גלידואני בהתאם לדרישות הלקוח ולשטח שעמד לרשותו. אפשר, לדוגמה, לשלב חומרים נוספים לבד מעץ, או לקרות את גג המשרבייה נגד גשם, באמצעות רעפי עץ, פח או כל חומר אחר. הגזיבו צויד בריהוט עץ, שמשלים את האווירה. פרטים: 1,300–2,000 שקל למ"ר (כולל רצפה, קירות ותקרה). יו־עץ עבודות עץ, טל' 050-7683360, www.yo-etz.co.il.

חומר: עץ. מחיר: 1,300- 2,000 שקל למ"ר חומר: עץ. מחיר: 1,300- 2,000 שקל למ"ר חומר: עץ. מחיר: 1,300- 2,000 שקל למ"ר

 

ביתן מאבן

ביתני גן מסורתיים בארץ בנויים מאבן, מאחר שזהו חומר הבנייה המקומי הזמין ביותר. דוגמה: הגזיבו שעיצבו האדריכלים סרג' ויולי בן־דוד בנוי מבטון מחופה אבן, כפי שבונים היום בבנייה מודרנית ומתועשת. רצפת הגזיבו עשויה מעץ, וכך גם התקרה, ואילו הגג עשוי מפחי נחושת שגם מקנים לו את צבעו החום. הגזיבו שבוצע בבית פרטי ברמת השרון מקשר בין הבית לגינה, והוא ממוקם בהמשך ישיר לבריכת השחייה. אפשר לשבת בו ולצפות הן על הבריכה והן על הגן, או לקפוץ ממנו ישירות לבריכה. בחלקו האחורי והמוסתר של המבנה, מאחורי הקיר האטום, יש שירותים ומקלחת בריכה. פרטים: 4.5x4.5 מ', הערכת עלות כ־5,000 שקל למ"ר. סרג' ויולי בן־דוד, טל' 09-9509071, yoliserge.co.il.

חומר: אבן, מחיר: כ- 5,000 שקל למ"ר חומר: אבן, מחיר: כ- 5,000 שקל למ"ר חומר: אבן, מחיר: כ- 5,000 שקל למ"ר

 

ביתן מקש

גם קש מאפיין את המזרח הרחוק, ומשמש בעיקר לגגות. דוגמה: בגינה שעיצבה חברת איתמר עיצוב בנוף נבנה גזיבו בסגנון אסייתי, שבו שולבו חומרים מהמזרח וחומרים מקומיים. הגזיבו בנוי מסיפון עץ מרחף מענפי במבוק, הנשען על שלד מעמודי עץ עגולים וקלונסאות עץ. מה שמקנה את תחושת הקלילות הוא דימוי גג הקש, העשוי בהתאם לחומר ולאקלים המקומי מכפות ענפי תמר יבשות. הגזיבו עצמו ניצב בין דקלים, ומסביבו צמחייה עשבונית ששמה זיף נוצה ארגמני, המתכתבת עם סכך הגג. ליד הגזיבו גם אלמנט מים מפכים, להשלמת האווירה האקזוטית. פרטים: 4x4 מ', 3,125 שקל למ"ר. איתמר עיצוב בנוף, טל' 09-9573537, www.itamar-ld.co.il.

חומר: קש ועץ. מחיר: 3,125 שקל למ"ר חומר: קש ועץ. מחיר: 3,125 שקל למ"ר חומר: קש ועץ. מחיר: 3,125 שקל למ"ר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות