אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלכיאור למבקר: "להפסיק את הספסרות ברישיונות הגז" צילום: אלעד גרשגורן

מלכיאור למבקר: "להפסיק את הספסרות ברישיונות הגז"

מיכאל מלכיאור העומד בראש פורום פעולה אזרחית נפגש אתמול עם מבקר המדינה ודרש "להפסיק את עושק אוצרות הטבע השייכים לאזרחים"

05.10.2010, 08:41 | רויטל חובל

הח"כ לשעבר מיכאל מלכיאור, שהקים לפני שלושה חודשים את פורום פעולה אזרחית בעד העלאת תמלוגי הגז, נפגש אתמול עם מבקר המדינה פרופ' מיכה לינדנשטראוס כדי לדון עמו על שיטת חלוקת הרישיונות לחיפוש גז ונפט. "גורמים בשוק קיבלו בחינם מהמדינה רישיונות לחיפוש גז ונפט, לא השקיעו אגורה שחוקה - וכעת הם מוכרים את הזכויות בכסף רב", כתב מלכיאור למבקר לפני ימים אחדים. "מה הפלא שנובל אנרג'י מתייחסת אלינו כאל עוד רפובליקת בננות. צריך להסדיר את התחום הפרוץ הזה, ולהפסיק לאלתר את עושק אוצרות הטבע השייכים לכל אזרחי ישראל".

אתמול החל הדיון במשרד המבקר על פניית הפורום, המבקש לבחון את חלוקת הרישיונות לחיפוש והפקת אוצרות טבע; באילו קריטריונים הם ניתנים; איזו תמורה מתקבלת עבורם; ומהן הסנקציות בגין הפרת תנאי הרישיון וסחר בזכויות.

מלכיאור יוצא נגד הטענה, ששיטת חלוקת הרישיונות נקבעה כדי לעודד יזמים בתקופה שבה קידוחי הגז היו עקרים. "הרישיונות חולקו בחינם כמעט לכל דורש עד לאחרונה, הרבה לאחר שהיה כבר ברור שיש פוטנציאל משמעותי מאוד למאגרי גז טבעי מול חופי הארץ", אמר מלכיאור. כדוגמה מציין מלכיאור בפנייתו את חברת פטרומד, שקיבלה את הרישיון על שדות מירה, שרה ובנימין, הסמוכים למאגרים שבהם התגלו לאחרונה מאגרי הגז תמר ודלית, רק ב־2008. ב־2009 מכרה החברה את זכויותיה לחברת IPC, מבלי להשקיע כספים. לטענת מלכיאור, בפברואר השנה נמכרו הזכויות לחברות־בנות של אי.די.בי ושל הכשרת היישוב, מבלי שהמוכר השקיע דבר בפיתוח השדות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות