אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוליטיקת אשלג גם בקנדה: במחוז של פוטאש נוטים להסכים להצעת BHP צילום: בלומברג

פוליטיקת אשלג גם בקנדה: במחוז של פוטאש נוטים להסכים להצעת BHP

זאת משום שלפי הערכתם, בעלות סינית על חברת האשלג עשויה לפגוע. פוטאש החליטה לדחות את מסקנות הדו"ח שמבוסס על ספקולציות

05.10.2010, 15:56 | סוכנויות הידיעות

יועצים בססקצ'ואן דוחקים במחוז לא להתנגד להצעת הרכש של BHP ביליטון לפוטאש, ומדגישים שהצעה מחברה סינית עשויה אף יותר לפגוע בתקציב שלהם. למחוז קול מכריע בייעוץ לאישור העסקה בממשלה הקנדית.

המניות של פוטאש, יצרנית הדשנים הגדולה בעולם, זינקו בתגובה ב-2%, סימן לכך שהמשקיעים מאמינים שההמלצות בדו"ח שיזמה ססקצ'ואן יעלו את הסבירות שהצעת הרכש בגובה 39 מיליארד דולר של BHP תעבור.

על פי הדו"ח שנכתב על ידי הארגון ללא מטרות רווח קונפקרנס בורד אוף קנדה (Conference Board of Canada), ההצעה של חברת הכרייה האוסטרלית עשויה לעלות לססקצ'ואן 2 מיליארד דולר קנדי (1.96 מיליארד דולר) לאורך 10 שנים על רקע ירידה בתשלומי התמלוגים, שמהווים כ-2% מההכנסות השנתיות של המדינה. אולם, מצוין גם כי האינטרס של BHP לקבל תשואה כלכלית מההשקעה תהיה קרובה יותר לאינטרס של ססקצ'ואן מאשר אלה של חברות מסין, שכן בסין יעדיפו לשמור על מחירי האשלג נמוכים.

דעתה של ססקצ'ואן תהיה בעלת משקל כבד בהחלטת ממשלת קנדה האם לאשר את ההצעה של BHP, או כל הצעה אחרת. הממשלה מסרה כי הרחיבה את התקופה לבחינת ההצעה ב-30 יום עד ה-3 בנובמבר, בניסיון להחליט אם היא מועילה לקנדה.

פוטאש דוחה את הדו"ח

חברת הדשנים הקנדית פוטאש דחתה את הדו"ח שיזם מחוז ססקצ'ואן. בעבר טענה פוטאש כי הצעתה של BHP  מפחיתה מערך החברה, ואף עודדה חברות אחרות להגיש הצעות אלטרנטיבות, אולם עד כה לא צצה הצעה חלופית.

במחוז ססקצ'ואן בוחנים את הדו"ח, שפורסם אתמול, והם צפויים להודיע לממשלת קנדה אם הם ממליצים על ההשתלטות. על פי החוק, השתלטות חייבת להיות בעלת "תועלת" לקנדה. "הנהלת פוטאש תעודד את ססקצ'ואן להמשיך ולשמור על פתיחות לבחינת הצעות אלטרנטיבות ולהתבסס על עובדות בלבד, ולא על הגישה הספקולטיבית שעולה מהדו"ח", נכתב בהצהרה של החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות