אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המטבע: המשבר בשוק הנדל"ן עלול להימשך שמונה שנים צילום: בלומברג

קרן המטבע: המשבר בשוק הנדל"ן עלול להימשך שמונה שנים

הקרן חוזה בעיות הן במדינות הנתונות בקשיים, כמו ארה"ב, ספרד ואירלנד, והן בכלכלות המתאוששות באזור אסיה, ברוב המדינות בסקנדינביה ובקנדה

06.10.2010, 15:33 | סוכנויות הידיעות

התחזיות לסקטור הנדל"ן העולמי הן "קודרות", והמשבר בו עשוי להימשך שמונה שנים - כך הזהירה קרן המטבע הבינלאומית.

הקרן חוזה בעיות הן במדינות הנמצאות בקשיים כמו ארה"ב, ספרד ואירלנד, והן בכלכלות המתאוששות באזור אסיה, ברוב המדינות בסקנדינביה ובקנדה.

בארצות הברית, ההשקעות בנדל"ן למגורים נותרו נמוכות למדי, בין השאר עקב החוב הגבוה של משקי הבית. יתרה מזו, המדינות בארה"ב שבהן בועת הנדל"ן היתה גדולה במיוחד, סובלות גם משיעור אבטלה גבוה במיוחד.

"היחס הזה ככל הנראה משקף את החשיבות של ענף הבנייה לכלכלות של המדינות הללו", נכתב בדו"ח. כמו כן, נטען שתמריצי המס שיושמו בארצות הברית ובבריטניה העלו את הפעילות רק באופן זמני.

"בארצות הברית הרבה תלוי בהתאוששות הכלכלית: אם התעסוקה תישאר נמוכה, הסיכון למשבר כפול בתחום הדיור עולה", נכתב בדו"ח.

באסיה, טוענת קרן המטבע, ההערכות הכלכליות פחות אמינות. ואולם פעילות הספקולנטים, הירידה בשיעורי התפוסה, הצמיחה במתן משכנתאות וזרימת הון עצום - עשויות להוות סימנים להתחממות יתר, בייחוד בבייג'ינג, בשנגחאי, בננג'ינג ובשנזן שבסין.

מיתון כפול אינו סביר

הקרן מסרה עוד כי מיתון כפול אינו סביר במיוחד, אך היא מצפה ששיעור הצמיחה של הכלכלות המתפתחות הגדולות יעקוף את זה של הכלכלות המפותחות, ואף יהיה גבוה פי 3.

על פי דו"ח התחזית הכלכלית העולמית שפרסמה קרן המטבע, הפעילות הכלכלית העולמית צפויה להתרחב בשיעור של 4.8% השנה, לפני שתאט לשיעור של 4.2% ב-2011.

בקרן מסרו כי ההערכות שלה מתאימות לתחזיות של רוב הכלכלנים, אולם התחזית עשויה עוד לרדת בהתאם להתפתחות התנאים הכלכליים.

אוליבייר בלנשרד, מנהל מחלקת המחקר של קרן המטבע, אמר כי הכלכלה העולמית אינה צפויה ליפול למיתון עמוק בדומה למיתון האחרון. "עם זאת, ההתאוששות הואטה. חלק מהכוחות שעומדים מאחורי ההתאוששות מתחילים להיחלש". לדבריו, הוצאות והשקעות מתחילות לקחת בהדרגה את מקומן של תוכניות התמריצים, בייחוד במדינות המתפתחות. "במדינות המתקדמות, הצריכה וההשקעות אינן חזקות במיוחד" , הסביר בלנשרד.

על פי הערכות קרן המטבע, שיעור הצמיחה המשולב של הכלכלות המתקדמות יעמוד על 2.7% השנה, ו-2.2% בשנה הבאה. אולם הפעילות ברוב המדינות המבוססות, כולל ארצות הברית, עשויה להאט "באופן משמעותי" בחודשים הבאים, לפני שהפעילות תתגבר במחצית השנייה של שנה הבאה.

לעומת זאת, תחזית הצמיחה בכלכלות המתפתחות עומדת על שיעור של 7.1% השנה ו-6.4% ב-2011. מדינות מתפתחות על פי קרן המטבע כוללות כלכלות מתעוררות כמו סין והודו ומדינות מוכת מלחמות כמו האיטי ואפגניסטן. כלכלת סין צפויה לצמוח ב-9.6% השנה, ואילו כלכלת הודו ב-8.4%, והן יעמדו בראש הצמיחה העולמית.

באירופה, ההערכות הן שההתאוששות תהיה מתונה ולא מאוזנת. המדיניות המוניטרית צריכה לתמוך ברוב הכלכלות האירופיות.

ההערכות מתפרסמות לקראת הפגישה השנתית של קרן המטבע והבנק העולמי שתערך בסוף השבוע הקרוב בוושינגטון. שר האוצר האמריקאי, טים גייתנר, ישתתף אף הוא בפגישה, ביחד עם שרי אוצר ונגידי בנקים מרכזיים מרחבי העולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות