אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המטבע: התאוששות הצמיחה במדינות ערב במהלך 2010  בשל מחירי הנפט צילום: shutterstock

קרן המטבע: התאוששות הצמיחה במדינות ערב במהלך 2010 בשל מחירי הנפט

בצד הפחות חיובי, הזהיר דו"ח הקרן שצמיחה עתידית תלויה במחיר הנפט בשוק העולמי ובמידת היציבות באירופה

07.10.2010, 23:12 | דורון פסקין
בדו"ח שפורסם אתמול (ד') על ידי קרן המטבע העולמית נכתב כי שיעור הצמיחה במדינות ערב השנה יהיה גבוה במידה ניכרת בהשוואה ל-2009 זאת בשל מחירי הנפט הגבוהים. לפי הגוף הבינלאומי, הצמיחה במדינות ערב תגיע השנה ל-4.1% לעומת 2% בלבד בשנה שעברה. מומחי הקרן צופים צמיחה גבוהה אף יותר, בשיעור של 5%, במהלך 2011.

מחיר חבית נפט נע השנה סביב 80 דולר, גידול משמעותי בהשוואה לשנת 2009 אז צנח המחיר לרמה של כ-30 דולר. מעבר למחירי הנפט צויין בדו"ח כי המשקים הערביים נהנו מתשובות פיסקאליות למשבר העולמי בעיקר במדינות יצואניות הנפט, דבר שהשפיע גם על שאר המדינות.

בצד הפחות חיובי מבחינת מדינות ערב, הזהיר הדו"ח של הקרן כי הצמיחה העתידית תלויה במידה ניכרת במחיר הנפט בשוק העולמי וכן במידת היציבות ביבשת אירופה - שותפת סחר משמעותית עבור מדינות שאינן עשירות בנפט בעולם הערבי. בקרן המטבע צופים לשנים הקרובות עלייה מתונה בלבד במחירי הנפט. מומחי הקרן טוענים כי העלייה בביקוש לנפט במשקים המתפתחים תקוזז על ידי האטה בביקושים במשקי המדינות המפותחות.

הקרן ציינה את מצרים שתשיג השנה צמיחה של כ-5% ורמה דומה גם בשנה הבאה. בדו"ח נכתב כי מאז מחצית 2009 חלה עלייה בהזרמת הון זר למשק המצרי. חדשות טובות גם ללבנון שהחוב הציבורי שלה מגיע ל-51 מיליארד דולר או 156% מהתוצר המקומי שלה. בקרן המטבע טוענים כי לבנון תשיג השנה צמיחה של 8%.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות