אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי נגד הבנקאים: מגביל הבונוסים במזומן צילום: בלומברג

האיחוד האירופי נגד הבנקאים: מגביל הבונוסים במזומן

קבע כי הגובה המקסימלי של רכיב המזומן בבונוסים יהיה 30%. דובר הבנק המרכזי של צרפת: "היינו רוצים שהחוקים האלה יתקיימו גם במדינות אחרות, לא רק באיחוד האירופי"

09.10.2010, 17:47 | סוכנויות הידיעות

הוועדה האירופית לפיקוח על הבנקים (CEBS) החליטה לאמץ חוקים נוקשים מהצפוי בכל הנוגע לתשלום לעובדי הבנקים, וקבעה כי הגובה המקסימלי של רכיב המזומן בבונוסים יהיה 30%.

החלטת הוועדה מכריעה למעשה את המחלוקת המחלוקת שהתפתחה סביב האופן שבו יש לפרש את החוקים שפרסם בקיץ האיחוד האירופי הנוגעים לתשלומים לעובדי הבנקים - חרף הלחצים מצד בריטניה ומדינות אחרות למתנם.

בטיוטת ההחלטה, שפורסמה בסוף השבוע והשתרעה על פני 84 עמודים, נכתב כי הוועדה תומכת בעמדתם של חברים בפרלמנט האירופי לפיה החוקים שקבע האיחוד האירופי במהלך הקיץ מגבילים למעשה את תשלום הבונוסים שבנקים יכולים להעניק לעובדיהם ל-30% במזומן מראש. החוקים נועדו ליצור הלימה בין גובה התשלומים לסיכונים בשוק, וככל הנראה ייאלצו בנקים רבים לשנות חוזים של עובדיהם.

הוועדה, שמורכבת ממפקחים מ-27 מדינות האיחוד האירופי, פרסמה את ההנחיות בתום פגישה שהתקיימה בלונדון בשבוע שעבר. החלטות הוועדה יהיו פתוחות לדיון במשך כחודש, אך ייכנסו לתוקף בינואר ויחולו על הפעילות העולמית של הבנקים וחברות הבת שלהם שפועלות בתוך האיחוד האירופי.

המפקח על הבנקים בבריטניה טען בחודשים האחרונים כי הניסוח העמום של חוקי האיחוד האירופי מאפשרים לבנקים לשלם עד 50% מהבונוס במזומן מראש. החלטת ה-CEBS מנחיתה מכה קשה על הבנקים בבריטניה, שחששו מכך שהצעדים יציבו אותם בעמדת נחיתות ביחס למתחריהם בארה"ב ובמדינות אחרות.

גם המפקחים בצרפת ובספרד הצטרפו להתנגדות של בריטניה להחלטה להגביל את הבונוסים ל-30%. "הבעיה היא לא אם מדובר בהגבלה של 30% או 50%, הבעיה היא שהיינו רוצים שהחוקים האלה יתקיימו גם במדינות אחרות, לא רק באיחוד האירופי", אמר בסוף השבוע דובר מטעם הבנק המרכזי של צרפת לוול סטריט ג'ורנל. גורם המקורב לרשות השירותים הפיננסיים בבריטניה (FSA) אמר כי הבנקים הבריטיים וה-FSA לא יוותרו בקלות.

המסמך שפרסמה הוועדה מספק פרטים גם לגבי האופן שבו יש לפרש תחומים אחרים בחוקי האיחוד האירופי בנוגע לתשלום לבנקאים. החוקים מגבילים גם את מכפיל השכר שהבנקים יכולים לשלם כבונוס שנתי, וכן כופים עליהם לחשוף מידע רב יותר מאי פעם לגבי האופן שבו מתחלקים הבונוסים בין העובדים בדרגים השונים. : בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות