אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תרופת ההרזיה רדוקטיל יורדת מהמדפים בארץ צילום: סי די בנק

תרופת ההרזיה רדוקטיל יורדת מהמדפים בארץ

הסיבה: מחקר שמצא כי היא מעלה ב-16% את הסיכון להתקפי לב קשים. התרופה הורדה מהמדפים באירופה כבר לפני 7 חודשים, ובסוף השבוע גם בארה"ב. חברת טבע, משווקת התרופה בארץ: יש להפסיק ליטול את התרופה באופן מיידי

10.10.2010, 12:43 | מיטל יסעור בית-אור, ynet
תרופת ההרזיה רדוקטיל יורדת מהמדפים גם בישראל: משרד הבריאות הודיע כי הוא מפסיק לאשר לשיווק את תרופת הרדוקטיל, המיועדת לטיפול בחולים הסובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר. הסיבה להחלטה: תוצאותיו של מחקר מעקב בו נמצא כי לנוטלים את התרופה ישנו סיכון גבוה יותר למות מהתקף לב, שבץ מוחי או מחלת לב.

הורדה מהמדפים באירופה כבר לפני 7 חודשים

 

בסוף השבוע האחרון הודיע מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) על הורדת התרופה רדוקטיל מהמדפים בארצות הברית, לאחר שהגיעו למסקנה כי "השימוש בתרופה אינו מוצדק כשמשווים את הירידה הצנועה במשקל כתוצאה מהשימוש בתרופה, לסיכון להתקף לב או שבץ". כבר לפני כשבעה חודשים הורדה התרופה מהמדפים באירופה.

ההחלטה על הפסקת השיווק באירופה, ארצות הברית וכעת גם בישראל נובעת מתוצאות של מחקר מעקב שנעשה לאחר תחילת השימוש בתרופה. המחקר, שנקרא SCOUT ונערך במשך שש שנים, כלל עשרת אלפים מטופלים שנטלו את התרופה ושסבלו ממחלת לב או מסוכרת. הוא מצא כי השימוש בתרופה הביא לעלייה של 16% בסיכון לאירועי לב קשים. בנוסף נמצא כי התרופה מעלה את הסיכון למוות משבץ מוחי או ממחלת לב, בהשוואה לאלו שנטלו תרופת דמה.

עם זאת, בחברת התרופות אבוט, המייצרת את התרופה, ביקשו לסייג את המחקר וצינו כי רוב המטופלים שהשתתפו בו היו בעלי מחלה קרדיו-ווסקולרית קודמת ולא היו כשירים לקבל טיפול ברדוקטיל תחת תנאי הרישום הקיימים.

40 אלף משתמשים בישראל

 

על פי ההערכות משתמשים בתרופה בישראל כ-40 אלף איש. משרד הבריאות וחברת טבע, המשווקת את התרופה בארץ, מבקשים ממי שנוטל אותה להפסיק את השימוש באופן מיידי ולפנות לרופא המטפל על מנת לקבל מידע בנדון ולבחון אפשרויות טיפוליות חלופיות. בנוסף מפעילה חברת טבע מוקד טלפוני ייעודי לשאלות בנושא בטלפון 1-800-302-666.

כאמור, רדוקטיל מיוצרת על ידי חברת אבוט ומשווקת בישראל על ידי חברת טבע החל משנת 2000. בשלוש השנים האחרונות הוגשו מספר בקשות להכניס את התרופה לסל התרופות, אך הוחלט שלא לעשות זאת, בין היתר בשל דיווח של קופות החולים על כך שחולים רבים מפסיקים את השימוש בה לאחר חודשים אחדים בשל תופעות הלוואי שלה. בנוסף דיווחו קופות החולים כי ההיענות להמשך הטיפול בתרופה נמוכה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות