אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המקצועות המבוקשים ע"י מעסיקים: מסגרים, נהגי משאיות, רצפים, בנאים ורתכים צילום: אלכס קולומויסקי

המקצועות המבוקשים ע"י מעסיקים: מסגרים, נהגי משאיות, רצפים, בנאים ורתכים

התמ"ת: ישנו מחסור בעובדים במקצעות המבוקשים בין השאר בגלל השכר הנמוך בהם - כ-5,850 שקל לחודש

10.10.2010, 12:51 | מיקי פלד

חמשת המקצועות המבוקשים ביותר במשק הם מסגרים, נהגי משאיות, רצפים, עובדים בלתי מקצועיים בבינוי ורתכים - כך עולה מניתוח של מנהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת. הניתוח נעשה לקראת הכנס החברתי-כלכלי של המשרד שייערך ביום שלישי, על-פי נתוני סקרי מעסיקים משנת 2008 עד מחצית 2010.

מספרן של המשרות הפנויות המבוקשות ביותר עמד על כ-7.5 אלף משרות בממוצע ליום והן מהוות כ-20% מהמשרות הפנויות שנבחנו. זאת, לעומת ממוצע יומי של 2.8 אלף משרות מבין משלחי היד הכי פחות מבוקשים על-ידי מעסיקים (מתוך רשימה של 33 מקצועות בלבד). מקצועות אלו הם קופאים, עובדים בסידור סחורות, עובדים בלתי מקצועיים באריזה, מחסנאים ומזכירות.

ממוצע השכר החודשי במשרות הפנויות של משלחי היד המבוקשים ביותר במגזר העסקי עמד על 5,849 שקל לחודש, 2,000 שקל בלבד מעל שכר המינימום. בהשוואה לכך, עמד ממוצע השכר במשרות פנויות של משלחי היד הפחות מבוקשים על 4,336 שקל, פער של כ-35% לטובת השכר של משלחי היד המבוקשים ביותר. הסבר אפשרי לפער זה הוא בכמות העובדים בכל אחד מהמקצועות הללו. בחמשת המקצועות המבוקשים עובדים כ-80 אלף איש, לעומת 160 אלף איש בחמשת המקצועות הכי פחות מבוקשים. עוד עולה מהניתוח כי משך זמן חיפוש עובדים במשרה פנויה במשלחי היד המבוקשים עמד על 5.5 שבועות, למעלה מפי 2 ממשך זמן החיפוש במשלחי היד שבהם הביקוש היה הנמוך ביותר.

מנהל מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת, בני פפרמן, הבהיר שהביקוש הגבוה לעובדים ב-5 משלחי היד המבוקשים מעיד על מחסור בעובדים בתחומים אלו. "מדובר במחסור בעובדים מקצועיים הנמשך זה שנים רבות. חלקו של המחסור התמלא במהלך השנים האחרונות באמצעות עובדים זרים ועובדים פלשתינאים. העובדה שהמחסור איננו מתמלא על-ידי עובדים ישראלים נובע בין השאר מרמות השכר ההתחלתיות המשולמות לעובדים המאיישים משרות אלו, רמת שכר שהיא יחסית נמוכה ביחס למאמצים הנדרשים והיכולת להתקדם ולפתח קריירה במהלך חיי העבודה במשלחי יד הללו. במילים אחרות - במידה וקיימת תמורה כלכלית להשתלבות במקומות העבודה הללו היא צפויה לבוא לידי ביטוי בטווח הארוך שמקטין את הכדאיות של פרטים להשתלב במשלחי היד הללו", אמר פפרמן.

שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר אמר בעקבות הנתונים ולקראת הכנס, כי בחודשים האחרונים אנו רואים מגמה יציבה של שיעור האבטלה בישראל. "אנו מקווים כי מגמה זו תימשך אך נערכים גם לתרחישים פסימיים יותר בשל אי-הודאות בכלכלה העולמית. הביקוש הגבוה למקצועות הבנייה והריצוף ממחישים את הצורך לעודד יותר ויותר ישראלים לקחת חלק במקצועות אלו, ובמקביל את חובתנו לעמוד ביעדי הממשלה לצמצום מספר העובדים הזרים". לדבריו, משרד התמ"ת משקיע משאבים רבים בהכשרות מקצועיות לתחומים אלו. "אני מקווה כי התכניות והיוזמות בנושא אכן יובילו צעירים ישראליים לעסוק בהם. נתונים אלו מסייעים לנו בהיערכות היצע ההכשרה המקצועית של משרד התמ"ת - בכדי ללמוד את הצרכים במשק ולתת להם מענה מתאים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות