אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מנכ"ל ישראמקו אופטימי: יהיו תגליות גז נוספות בישראל - ברישיונות שלנו וברישיונות של נובל

יוסי לוי בכנס "הזדמנויות בשוק הגז והאנרגיה": "הרבה שואלים אותי מתי אתה הולך לקדוח, הם לא מבינים שזו לא פעולה קלה. השלבים האלה הם שלבים ארוכים, זה לא קורה בתוך שנה שנתיים". לוי ציין כי העלאת תמלוגי הגז תרתיע חברות בינלאומיות הבוחנות כיום כניסה לחיפושי הגז והנפט בישראל. בפאנל שנערך בכנס העריכו המשתתפים כי מניות הנפט יעניקו תשואה גבוהה יותר ממדד ת"א 100

14.10.2010, 14:11 | שהם לוי

יוסי לוי, מנכ"ל ישראמקו, אמר היום בכנס "הזדמנויות בשוק הגז והאנרגיה", שנערך ליועצי השקעות על ידי כלל פיננסים, כי ישראמקו מקבלת פניות רבות לשותפויות בתחום רישיונות חיפושי הנפט והגז.

לוי התנגד להעלאת תמלוגי הגז על ידי המדינה, כפי שנשקלת כעת על ידי ועדת ששינסקי. לדברי לוי, העלאת התמלוגים תרתיע חברות בינלאומיות הבוחנות כיום כניסה לחיפושי הגז והנפט בישראל.

"החיים שלי בתחום חיפושי הנפט מתחלקים לשניים. עד ה-18 בינואר 2009 ולאחריו. עד לאותו תאריך שבו גילו את הפוטנציאל מתמר חווינו הרבה מאוד כשלונות. גם בים המלח השקענו בשנות ה-90 אז אותו קידוח עלה 22 מיליון דולר. מה שקרה ב-18 בינואר זה היה מאורע מכונן מאוד. הבנו שהייתה לנו תגלית שהיא הגדולה ביותר בעולם באותה שנה", אמר לוי. 

עוד אמר לוי: "ההחלטה איפה לחפש מתחילה אצל הגיאולוג שמחליט אילו שטחים הם עדיפים. אז מבקשים רשיון מהמדינה ולאחריו מחליטים לבצע סקר סייסמי. מאוחר יותר מנתחים את הנתונים ובודקים את ההסתברויות. כך גם היה בתמר. השלבים האלה הם שלבים ארוכים, זה לא קורה בתוך שנה שנתיים. הרבה שואלים אותי מתי אתה הולך לקדוח, הם לא מבינים שזו לא פעולה קלה".

"אנחנו כל הזמן מספרים לממונה על הגז והאנרגיה במשרד התשתיות שלא הולכים לחפש גז לבד, חייבים שותפים. היו תקופות שלא היה אפשר להשיג אסדות קידוח כשמחירי הנפט האמירו ל-150 דולר. נובל אנרג'י עזרה לנו מאוד. אנחנו בישראמקו צריכים להשקיע 862 מיליון דולר בפיתוח של תמר".

מימון באמצעות הלוואות

לוי התייחס גם למימון פרויקט תמר ממקורות לא בנקיים: "נקבל מימון של 400 מיליון דולר לתמר מגופים מוסדיים ישראלים רק אם חברת חשמל תתחייב לרכוש גז במחירים מסויימים".

בנוגע לסוגיית מחלוקת הגבולות הכלכליים עם לבנון אמר לוי: "אנחנו כבר אמרנו לגבי לבנון כי הגבול רחוק עשרות קילומטרים מלבנון. זה תביעה חסרת שחר, גם משרד התשתיות אמר את זה. גם הבנקים הזרים שאלו אותי לגבי התביעות של לבנון, אבל כרגע זה לא מטריד אותם".

"רוב פרויקט תמר ימומן באמצעות הלוואות. נקבל מימון ביניים בסכום של 350 מיליון דולר לתקופה של שלוש שנים. יהיה לנו בקופה אחרי ההנפקה מחר כ-140 מיליון דולר וזה יעזור לנו גם במקרים שיהיו חריגות בתמר".

כנשאל יוסי לוי לגבי תחנת הקליטת הגז לפרויקט תמר באשדוד בה עושות שימוש כיום השותפות בים תטיס אמר לוי: "תוכנית הפיתוח שלנו כוללת תשלום בגין השימוש במתקני הקליטה הקיימים באשדוד. ישראמקו צריכה לשלם בעד השימוש במתקנים השאלה היא כמה ועל זה אנו מנהלים מו"מ. עם לא תהיה הסכמה הממונה יצטרך להחליט אבל ננסה לא להגיע לזה".

עוד אמר לוי: "אני מעריך שיהיו תגליות גז נוספות בישראל גם ברישיונות של נובל וגם ברישיונות שלנו".

"לא יודעים להסביר למה השקיעו במניות הגז"

צחי סולטון דיבר על סוגיית התמלוגים בפאנל שנערך במהלך הכנס: "כרגע יושבת ועדת ששינסקי שהיא ועדה רצינית. אנחנו נרצה לראות את תוצאות הבדיקה ולהגיב. גם אנחנו וגם עוד שותפויות נכנסו לחיפושים כשאנחנו יודעים ששיעור התמלוגים הוא 12.5%. כ-90% מהמחזיקים במודיעין הם אנשים פרטיים שישלמו גם מס באופן אישי על רווחים מהשקעה בשותפות".

ירון זר, אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים אמר בכנס כי "בתחילת השנה ולאחר תוצאות הסקר בלוויתן אמרתי שהפוטנציאל עדיין לא הופנם. כרגע אני לא סבור ככה, ולראיה הורדתי באחרונה המלצות למניות הגז. המניה המועדפת עלי כיום היא אבנר. לאבנר הכי הרבה פוטנציאל ופיזור מבחינת הרישיונות בהן היא שותפה. דלק קידוחים היא מניה מאוד דומה אבל מחזיקה מעט פחות בים תטיס ובנוסף אבנר משלמת פחות תמלוגים לשותף הכללי. 

קובי פלר, מנהל ההשקעות הראשי של כלל פיננסים ציין כי "ב-10 החודשים הקרובים תתבהר כל אי-הוודאות בנוגע לקידוחים. התחום הוא מאוד מקצועי יש הרבה ידע שצריך להבין ולהפנים. קצב ההודעות שיוצאות גם ברמה עולמית מחייבת את המשקיעים להבנה וניתוח מעמיק. כשאני שואל אנשים למה בחרתם במניה זו או אחרת, הם לא יודעים להסביר. תחום הגז יילך לכיוון של סיכון נמוך יותר ובגלל זה פוטנציאל עליית השווי הוא נמוך יותר".

שלב השאלה הזהה

המשתתפים בפאנל נשאלו האם ב-2011 יספקו מניות הנפט תשואה עודפת למדד תל אביב 100:

ירון זר: "התחושה שלי שכן אבל זה תלוי מאוד בתוצאות קידוח לוויתן" 

צחי סולטן: "כן" (חד משמעי!)

קובי פלר: "כן, אבל חשוב לנהל נכון את התיק ולבחור נכון את המניות בהן מחזיקים מתוך המדד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות