אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוג: משפטים - ההתמחות: אתיקה וסביבה צילום: shutterstock

החוג: משפטים - ההתמחות: אתיקה וסביבה

עו"ד ציפי איסר־איציק: "בשנים הקרובות יתפתח עולם שלם של דיני משפט סביבתי שייגע בכל אחד מתחומי המשפט הקלאסיים"

17.10.2010, 08:46 | רונית צין-קרסנטי

"בשנים הקרובות יתפתח עולם שלם של דיני משפט סביבתי שייגע בכל אחד מתחומי המשפט הקלאסיים", אומרת עו"ד ציפי איסר־איציק, ראש המרכז להגנת הסביבה בבית הספר למשפטים במכללה האקדמית נתניה. "גם התפתחות תעשיית הקלינטק תדרוש מומחיות משלב הרישום; זה תחום שצובר תאוצה, ועורך דין שיתמחה בכך יהיה מאוד מבוקש".

עברי ורבין, צילום: אוראל כהן עברי ורבין | צילום: אוראל כהן עברי ורבין, צילום: אוראל כהן

לא רק האתגרים הסביבתיים יעלו את הפופולריות של המקצוע, אלא גם העובדה שבשנים האחרונות התפתחה תפיסה עסקית שרואה במהות העסק לא רק מיקסום הרווח הכלכלי אלא גם הגדלת הרווחה החברתית. "כשחברה מייצרת מוצר, היא תחשוב על השלכותיו הסביבתיות מראש, ולא לאחר מכן", תומך עברי ורבין, מנכ"ל גוד ויז'ן.

הצטרפות ישראל ל־OECD גם מאיצה את התהליך, ואין ספק שבשנים הקרובות נראה שחברות רבות במשק נכנסות לתחום האחריות התאגידית באופן אסטרטגי. מומו מהדב, מנכ"ל מעלה, מסכם: "אין ספק שתחום המשפט עבר שינוי גדול, ואם עד היום תפקיד המשפטנים היה במידה רבה לומר לחברות מה לא לעשות, היום החברות נמצאות בעידן של שקיפות, והמשפטנים נהפכים למעין קציני שקיפות, ואומרים לחברה מה כן לעשות ומוציאים את המידע החוצה".

איפה לומדים?

כיום אין תואר ראשון במשפטים עם התמחות בדיני איכות סביבה, אלא קורסים בודדים בנושא. באוניברסיטת תל אביב מציעה הפקולטה למשפטים קורסים כמו מבוא לדיני איכות הסביבה, תוכנית לצדק חברתי ורגולציה סביבתית, וסדנה במשפט וסביבה.

במכללה האקדמית בנתניה הגדילו לעשות והקימו את המרכז לדיני איכות סביבה בראשות עו"ד איסר־איציק, לשעבר מנכ"לית עמותת אדם, טבע ודין. סטודנטים ללימודי תואר ראשון במשפטים במכללה (L.B.L) יכולים להירשם לקורס שנתי המקנה להם את הידע המקצועי בכל תחומי המשפט הסביבתי ואת המסגרת המשפטית לעיסוק בבעיות של זיהום אוויר, מים וקרקע, קרינה, תכנון ושימוש בשטחים הציבוריים, משבר האקלים העולמי והתפתחות תעשיית הקלינטק בעקבותיו, מסגרת השימוש והטיפול בחומרים מסוכנים, בין השאר בעקבות הצטרפות ישראל ל־OECD, ניהול סיכונים סביבתיים ועוד. נוסף על כך הם יכולים להתמחות בתחום במסגרת המרכז להגנת הסביבה.

במכללה האקדמית קריית אונו מציעים קורסים במסגרת הקליניקה לדיני איכות סביבה בהנהלת עו"ד חנן מנדל, עו"ד עמנואל וייזר והרב יהודה דנגוט, ובפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר־אילן אפשר לשלב קורסים בתחום במסגרת הקליניקה לפרקטיקה ומדיניות סביבתית של פרופ' אורן פרז.

בבית הספר למשפטים במכללה למינהל מציעים קורס בדיני איכות סביבה בהנחיית השופט דני פיש וכן שני קורסים כלל־מסלוליים, בהם "מבוא לניהול סביבה ומשאבים", שצפוי להילמד בעתיד כקורס חובה כלל־מסלולי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות