אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": רוב האופציות של חברי שמיר במפעל יעברו לקופת הקיבוץ צילום: אפי שריר

בלעדי ל"כלכליסט": רוב האופציות של חברי שמיר במפעל יעברו לקופת הקיבוץ

אם יבחרו מנהלי ועובדי שמיר אופטיקה, שהם חברי קיבוץ, לממש את מלוא האופציות שברשותם, 85% מהרווח יוזרמו לקופת הקיבוץ. המנהל הטכנולוגי הראשי, דן כצמן, שעזב את הקיבוץ לפני כמה שנים, יקבל כ־5 מיליון דולר

18.10.2010, 07:35 | שניר הנדלר

"עשינו עסקה טובה, המבטיחה את עתידם של העובדים, החברה והקיבוץ", אמר ל"כלכליסט" מנכ"ל שמיר אופטיקהעמוס נצר לאחר פרסום ההסכם למכירת מחצית משמיר אופטיקה לאסילור תמורת 130 מיליון דולר.

הזמן הוא זה שיקבע אם נצר אכן חתם על עסקה טובה שתבטיח את עתידם של שמיר אופטיקה ועובדיה, אך בכל הקשור לקיבוץ שמיר, נראה כי הכסף שיזרום לקופתו לא ייעצר ב־34 מיליון הדולרים שיקבל הקיבוץ ממכירת 13% מאחזקותיו בשמיר אופטיקה. הסיבה: חלקו הארי של הרווח שירשמו מנהלי ועובדי שמיר אופטיקה הנמנים עם חברי הקיבוץ - יוזרם לקופת קיבוץ שמיר.

בתחילת השנה החזיקו מנהלי ועובדי שמיר אופטיקה כ־1.6 מיליון אופציות, במחיר מימוש ממוצע של 8.75 דולרים למניה - הנמוך ב־6.55 דולר למניה מהמחיר בו תרכוש אסילור את אחזקות הציבור בשמיר.

מימוש האופציות יכניס לקופת שמיר אופטיקה כ־13 מיליון דולר (לאחר התאמת המחיר לתשלומי דיבידנדים) ואילו בעלי האופציות ירשמו רווח (לפני מס) של 10.5 מיליון דולר. אולם בפועל, הסכום שלו יזכו העובדים נמוך בהרבה.

ל"כלכליסט" נודע כי אחת ההחלטות שקיבלו בקיבוץ שמיר, לפני החתימה על ההסכם למכירת מחצית משמיר אופטיקה לאסילור, קבעה כי 85% מהרווח ממימוש האופציות שמחזיקים חברי קיבוץ המכהנים כדירקטורים ומנהלים בשמיר אופטיקה, יועבר לקופת הקיבוץ.

שמיר אופטיקה מעסיקה כיום 500 עובדים בישראל - רבע מהם חברי הקיבוץ - ולכן, חברי קיבוץ שמחזיקים בידיהם אופציות על מניות שמיר אופטיקה, לא יוכלו ליהנות בצורה ישירה מעיקר הכסף שיקבלו תמורת

מימוש האופציות.

מי שכן ירוויח מהאופציות הוא בעל המניות הפרטי הגדול ביותר בשמיר אופטיקה וחבר הקיבוץ לשעבר דן כצמן. כצמן הוא המנהל הטכנולוגי הראשי וסגן הנשיא למחקר ופיתוח בחברה, והוא מחזיק בכ־1.9% ממניות שמיר בדילול מלא. תמורת מניותיו ומימוש האופציות שברשותו יקבל כצמן 4.9 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות