אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תדהר ושוק הנדל"ן: "חד-משמעית: אין פה בועה" צילום: עמית שעל

תדהר ושוק הנדל"ן: "חד-משמעית: אין פה בועה"

גיל גבע: "המצב פשוט, יש ביקוש ואין מספיק היצע. כל עוד ההיצע לא גובר והמחירים יהיו כאלה שלקוחות מסוגלים לשלם אותם, הם ימשיכו לעלות"

20.10.2010, 10:41 | שי פאוסנר וסמין גיל

גבע לא אוהב לדבר על תדהר עם התקשורת. הקבוצה, שהוקמה ב־1990 על ידי גבע ושותפו אריה בכר, הקימה עד כה יותר מ־150 פרויקטים בארץ, הכוללים 12 אלף דירות ו־500 אלף מ"ר של נדל"ן מסחרי. למרות זאת, עד כה השניים נותרו הרחק מהעין הציבורית. "אנחנו חברת נדל"ן יזמית", אומר גבע, "בכל פעם שאני מתחיל פרויקט זה משום שאני מאמין ביכולת שלו לייצר לי שורה תחתונה מוצלחת, לא בגלל שום סיבה אחרת. אני מוכר אז אני מצליח, נקודה. אני לא יכול לשבת פה ולהבטיח הבטחות. יש לי תוכניות בכל מיני תחומים אבל אני בהחלט לא נביא".

אתה חושב שאנחנו באמת בתוך בועת נדל"ן שתכף תתפוצץ?

"חד־משמעית: אין פה בועת נדל"ן, בטח שלא בתחום המגורים בדירות העממיות וגם לא בדירות במחירי הביניים, של 3–2.5 מיליון שקל. אני לא מזהה בועה ואני לא חושב שהיא יכולה להיווצר פה".

אם כך, מה יוצר את כל תסריטי האימים?

"ההשוואה לארצות הברית. כולם פה הסתכלו על מה שקרה שם, ורק מי שמבין מה באמת קורה פה יודע שאין פה סיכוי לבועה. המצב פשוט: יש ביקוש ואין מספיק היצע. אם אתה בוחן את הערכים הספציפיים לכל אזור ואזור בניתוח היסטורי, אתה יכול להסיק שכל עוד ההיצע לא גובר והמחירים יהיו כאלה שלקוחות מסוגלים לשלם אותם, הם ימשיכו לעלות".

תחום ההשקעה בנדל"ן למגורים בארץ נהפך ללהיט בשנתיים האחרונות. הוא עדיין אטרקטיבי לדעתך למשקיע הממוצע?

"אם אני אדם מהיישוב ויש לי קצת כסף בצד ואני רוצה להשקיע, כל הספקטרום של ענף הנדל"ן נראה טוב עבורי. כמו תמיד צריך לבדוק כל שוק ואת ההתאמה שלו לאישיות שלי. במקומות הנכונים אפשר למצוא הרבה דירות מגורים שלא מיצו את העליות, בעיקר בפריפריה. יש גם הזדמנויות לא מעטות בשוק המשרדים, כתוצאה של חוסר בנייה מזה שנים. חוץ מזה, אני אישית ממליץ לחפש פרויקטים ייחודיים. לא ללכת רק לסטנדרטי. יש בהם תמיד יותר סיכון, אבל התשואה ועליית הערך בהם - אין שני לה".

תדהר כמעט לא נפגעה מהמפולת בעולם בשנים האחרונות משום שהיתה לה פעילות דלה מאוד מחוץ לישראל. הפרויקט הבולט שלה בחו"ל הוא שיתוף פעולה עם אפריקה ישראל בבניית מתחם הדומה לאיירפורט סיטי הישראלי סמוך לבלגרד. במקביל בנתה תדהר שני פרויקטים למגורים בבולגריה.

"אנחנו רואים בישראל שוק שיש בו עוד מקום להרבה עשייה", אומר גבע, "כרגע אנחנו מוכרים פה יפה ואני מניח שזה לא ייגמר מחר, אבל אני בהחלט מסתכל החוצה. אני יודע שיהיה רגע שבו נתחיל להעביר חלק גדול יותר מהמשקל של הפעילות שלנו לחו"ל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
כתבה מגמתית-אף אחד לא נביא ועוד לא קיימת מציאות של רק עלייה.מה שעולה בסוף גם יורד...
הלוחמה היחידה שנשארה כיום לקבלנים,בעלי הדירות ואינטרסנטים אחרים בבועה הזאת זה רק לוחמה פסיכולוגית ותו לא ! בפועל הקבלנים בלחץ אטומי-ראו שלטי חוצות כמו שלא היו עוד קודם כמותם. התחרות גדלה מיום ליום והקבלנים ובעלי הדירות עושים יד אחת בנסיון נואש לתאם מחירים. הפיתרון פשוט-לא לקנות!!! אל תמהרו.הכסף של שכירות שתזרקו לשנתיים שלוש הבאות (גבוה ככל שיהיה)עוד יישתנה. לעומת זאת התשלום על המשכנתא שלכם רק תגדל ותיאץ אתכם לחיות כמו עבדים.
יוסי-קבלן  |  21.10.10