אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכלכלה החליטה: שר התקשורת הוא שיקבע את עתידם של אפיקים 10 ו-22 צילום: תומריקו

ועדת הכלכלה החליטה: שר התקשורת הוא שיקבע את עתידם של אפיקים 10 ו-22

לאחר שיופקעו האפיקים מהערוצים 2 ו-10 לא יורשו לשדר בהם ערוצים מסחריים אחרים; שר התקשורת יחליט אם להחשיך או לבטל את האפיקים

19.10.2010, 15:00 | מיכל תוסייה כהן
האפיקים 10 ו-22, שיופקעו מערוץ 10 וערוץ 2 אחרי המעבר משיטת הזיכיונות לשיטת הרישיונות, לא יוכלו לשדר בעתיד ערוצים מסחריים או ערוצים המחזיקים במאפיינים של ערוצים מסחריים, כגון שידורי חדשות, שידור פרסומות וכדומה - כך הוחלט בתום דיון סוער במיוחד של ועדת הכלכלה אתמול (ב') בכנסת. כמו כן, הוחלט כי הסמכות לקבוע מה ישודר באפיקים 10 ו-22, תינתן לשר התקשורת.

הדיון אתמול בוועדת הכלכלה היה המשך ישיר לסערה שנוצרה בישיבת הוועדה ביום חמישי האחרון במתחם המכבייה. לאחר שהוחלט בוועדה הקודמת לבטל את המכרז על האפיקים 10 ו-22 ולקחת אותם מזכייניות הטלוויזיה המסחרית, הדיון הנוכחי סבב בעיקר סביב השאלה מי כן יזכה לשדר באפיקים הנחשקים.

ח"כ אופיר אקוניס. הציע את הפתרון, צילום: טל שחר ח"כ אופיר אקוניס. הציע את הפתרון | צילום: טל שחר ח"כ אופיר אקוניס. הציע את הפתרון, צילום: טל שחר
לטענת יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, האפיקים המסחריים לא צריכים להיתפס כ"מטבע שעובר לסוחר". "לתת את האפיקים 22 ו-10 לערוצים אחרים יהיה הטבה במחיר של פגיעה במישהו אחר", אמר אורו, "לכן יש להחשיך את המסכים של האפיקים האלו לפחות לשנתיים".

מנכ"ל חדשות ערוץ 2, אבי וייס, הציע מצדו שלא להחשיך את המסך, אלא לבטל את האפיקים לתקופה מסוימת. משמעות הדבר תהיה כי במעבר בין הערוצים, יהיה מעבר אוטומטי מאפיק 21 לאפיק 23. במקרה של אפיק 10, יהיה מעבר אוטומטי מאפיק 9 לאפיק 11.

מנגד, חברות הכבלים והלווין התנגדו למהלך של החשכת האפיקים 22 ו-10 או ביטולם וטענו כי צריך לתת להם את הזכות להשתמש באפיקים אלו, זאת במיוחד לאור העובדה כי בוועדה הקודמת דנו בהפקעת הערוצים 1-5 מהכבלים והלווין, למען שידור הערוצים המסחריים.

סמנכ"ל הרגולציה של HOT, יורם מוקדי, אמר כי "אם מפקיעים לי אפיקים מסוימים, אז צריך לפחות לתת לי את הזכות להשתמש באפיקים האחרים במקומם ולא להחשיך אותם או לבטל אותם. גם לצופים שלנו יש את הזכות לרצף של ערוצים והחשכה היא לא לעניין". סמנכ"לית הרגולציה של yes, מיכל רפאלי כדורי, הוסיפה ואמרה כי "למעשה על פי המצב הקיים מפקיעים לנו 7 ערוצים. גם 1-5 וגם 10 ו-22. בסוף נישאר בלי אפיקים וכאן עולה השאלה, איפה הגבול? כל פעם שירצו לעשות שינויים יפקיעו מאיתנו אפיקים?".

שר התקשורת, משה כחלון, הרגיע את הרוחות בדבריו כי "בשלב הזה הכל פתוח. ההחלטה על אילו ערוצים יילקחו תיעשה בהסכמה של כל הצדדים, עד כמה שאפשר".

לבסוף הוצעה על ידי יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ אופיר אקוניס, הצעה שהתקבלה על ידי חברי הוועדה לפיה בדומה לכך שההחלטה הסופית על אילו אפיקים מהכבלים והלווין יועברו לשידור ערוצים מסחריים נמצאת בסמכותו של שר התקשורת, כך גם הסמכות על אילו ערוצים ישודרו באפיקים 10 ו-22 תינתן לשר. שר התקשורת יוכל להחליט האם ישודרו באפיקים האלו ערוצים אחרים, אם הם יוחשכו או אם הם יבוטלו זמנית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות