אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקבלנים: לחזור למדיניות התכנון והבנייה של שנות ה-90 צילום: עמית שעל

הקבלנים: לחזור למדיניות התכנון והבנייה של שנות ה-90

ניסים בובליל: כיום כאשר ענף הנדל"ן למגורים הוא אחד הנושאים החמים על פרק היום במדינה, הגיע הזמן להפסיק לדבר ולהתחיל לעשות

21.10.2010, 11:27 | שירלי ששון-עזר
"צריך לחזור לשיטת קיצור הליכה הבנייה שהייתה נהוגה בשנות ה-90 עם בואה של העליה מברית המועצות", כך אמר היום אבנר לוי, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב, בת ים ויפו, בכנס של הארגון שנפתח היום (ה') באילת.

לוי מנה את השינויים שחלו על עולם הנדל"ן בשנה האחרונה, ביניהם העלייה בביקוש באזורים שלא נחשבו עד כה לאזורים מבוקשים, כמו העיר רחובות. בהמשך אמר לוי כי לצד כך, נחשפו תחלואים רבים במערכת התכנון והבנייה הישראלית אשר מקשים על הוצאת אישורים לתוכניות והיתרי בנייה. נוסף לכך ציין את התערבותו של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, אשר פעולותיו עלולות להקשות על מי שמבקש לרכוש כיום דירה בישראל, לטענת לוי.

ניסים בובליל, נשיא התאחדות הקבלנים והבונים בישראל, הצטרף לדבריו של לוי ואמר שכיום כאשר ענף הנדל"ן למגורים הוא אחד הנושאים החמים על פרק היום במדינה, הגיע הזמן להפסיק לדבר ולהתחיל לעשות. "אומרים שאי אפשר לתכנן כי יש בעיות בירוקרטיות, אבל כשהגיעה העלייה הגדולה בשנות ה-90 הביאו עובדים, תכננו מהר, ואנחנו הקבלנים בנינו 100 אלף יחידות דיור בשנה", אמר בובליל. עוד הוסיף וציין כי רק בתקופה האחרונה הציגה ההתאחדות נתונים המראים כי המדינה מרוויחה מכל דירה שיוצאת למכירה חצי מיליון שקל. "ממשלת ישראל יודעת את זה ושר האוצר יודע את זה וכששר אוצר אומר שהמחירים עולים והוא לא יודע מה לעשות אז אני אומר שיש מה לעשות. כולם צריכים לעשות - הנגיד, השרים והקבלנים".

בובליל המשיך ואמר: "היום כולם מדברים על הכלכלה החזירית שהייתה בארה"ב. אנחנו צריכים ללמוד מהטעויות של אחרים ולא להיות כמוהם. אנחנו צריכים לשמור על יציבות מחירי הדירות כי אם נלך לעוד שנה של 20% בקפיצת מחירי הדירות, בעוד כמה שנים אנחנו יודעים לאן אנחנו הולכים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ואז מה ? אתם תורידו מחירים ?
הרי כל עוד אנשים יוכלו "להרשות לעצמם" לקחת משכתנא בסכומי עתק, וכל עוד הבנקים ימשיכו לאפשר את זה - המחירים יישארו גבוהים. רק העלאה רצינית של הריבית תוריד את המחירים, מכמה סיבות: 1 - פחות אנשים יוכלו לקחת הלוואות בסכומי עתק. 2 - יהיה פחות כדאי לקנות דירות ל"השקעה" - שכן ההפרש בין שכר הדירה שיקבל ה"משקיע" לריבית שיקבל בבנק ייקטן באופן משמעותי, ולכן - לא יישתלם ל"משקיע" להתעסק עם דיירים/תיקונים.וכ"ד.
21.10.10
5.
ואז מה ? אתם תורידו מחירים ?
הרי כל עוד אנשים יכולים להרשות לעצמם לקחת משכנתא של מיליון שקל, וכל עוד הבנקים מאפשרים את זה - המחירים יישארו גבוהים. רק העלאה רצינית של הריבית, תגרום לירידה במחיר. מכמה סיבות - 1. - פחות אנשים יוכלו להרשות עלצמם הלוואות בסכומי עתק 2. - קניית דירות להשקעה/השכרה תהייה פחות משתלמת - שכן הריבית שיוכלו לקבל בפקדונות תעלה (ההפרש בין שכר הדירה שיקבל ה"משקיע" לריבית שיקבל בפקדון ייקטן, ולכן יהיה פחות כדאי להתעסק בכאב ראש של דיירים/תיקונים/וכ"ד)
21.10.10
לכל התגובות