אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העליון: המדינה תשיב לעתירת עובד כיל עד נובמבר צילום: ישראל יוסף

העליון: המדינה תשיב לעתירת עובד כיל עד נובמבר

יצחק אדרי, עובד לשעבר בחברת הברום של כיל, עתר נגד הליך הגישור בין החברה למדינה בנושא התמלוגים

21.10.2010, 13:26 | רויטל חובל
בית המשפט העליון הגיב אתמול (ד') לעתירה שהגיש לבג"ץ עובד חברת הברום לשעבר מקבוצת כיל, יצחק ג'קי אדרי, נגד הליך הגישור שצפוי להיפתח בין כיל לבין המדינה בנושא התמלוגים. בית המשפט קבע כי המדינה תגיב לטענות אדרי עד 1 בנובמבר.

אדרי עתר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונגד שר האוצר יובל שטייניץ בעקבות ממצאי דו"ח ברלב שהוכן עבור משרד האוצר והצביע על חוב של 115 מיליון דולר באופן חישוב התמלוגים מצד כיל.

אדרי ביקש בעתירתו להורות על הקמת ועדת חקירה בעניין תמלוגי כיל ועצירת הליך הגישור, בין השאר בעקבות גילויי ניגודי העניינים לכאורה מצד משרד עורכי הדין המייצג את המדינה, פישר בכר חן, המייצג גם את בטר פלייס מקבוצת החברה לישראל, החברה האם של כיל.

אדרי עצמו לא מבין מדוע המדינה בחרה ללכת לגישור. "לכאורה יש חשדות כבדים לעבירות פליליות. נכון שבזיכיון קבעו שצריך ללכת לגישור, אבל אם יש חשש לעבירה פלילית, למה הולכים לגישור? אם בוזגלו גונה במכולת, שולחים אותו לבית סוהר, לא הולכים איתו לגישור", אמר אדרי בשיחה עם "כלכליסט".

אדרי עבד במשך שש שנים כמנהל המתקן למילוי הברום של חברת הברום שבשטחי מפעלי ים המלח. ב-2004 פוטר על ידי סמנכ"ל כיל אשר גרינבאום בעקבות השתתפותו בסרט התעודה של הבמאית טלי שמש "זהב לבן עבודה שחורה", המספר את סיפור עובדי הקבלן. הוא תבע את החברה במסגרת בית דין לעבודה וזכה לפיצויים. מאז הוא נלחם בחברה, וטוען כי ברשותו מסמכים המוכיחים את הפגיעה של כיל בהכנסות המדינה מתמלוגים המגיעים לה ממחצבי ים המלח. לדבריו פנה בעניין לירון זליכה, החשב הכללי לשעבר במשרד האוצר.

לדברי אדרי, כיל גובה מחיר נמוך על האשלג שיוצא משער המפעל ומועבר לחברות הבנות, כך שהתמלוגים המועברים למדינה מחושבים לפי סכום נמוך מדי. לדברי אדרי, החברה אינה משלמת תמלוגים מספקים גם על הברום ועל מינרלים נוספים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות