אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משקיעים: "הפחד השתלט על שוק הדיור האמריקאי" צילום: בלומברג

משקיעים: "הפחד השתלט על שוק הדיור האמריקאי"

סוכנויות המשכנתאות פאני מיי ופרדי מק מנהלות מגעים להמשך מכירת הבתים המעוקלים, לאחר שחשדות לאי־סדרים גרמו להקפאת העיקולים ולחששות מצניחה נוספת במחירים

23.10.2010, 22:22 | סוכנויות הידיעות

פאני מיי ופרדי מק, שתי ענקיות ניהול המשכנתאות האמריקאיות שנמצאות בשליטת הממשל, הודיעו כי בכוונתן לקחת "תפקיד מוביל" בהכנתו ובאימוצו של מסמך בין בנקים לסוכנויות הביטוח שיאפשר התנעה מחדש של מכירת בתים שנמצאים בתהליכי עיקול - כך מסרו ל"וול סטריט ג'ורנל" מקורבים לחברות.

אם ייצא לפועל, נועד מסמך זה להוות אבן דרך בפתרון המשבר שהתעורר בארה"ב בחודש שעבר, לאחר שהתברר כי בנקים רבים הוציאו אלפי צווי עיקול בכל יום בלי לבדוק באופן נאות את אמיתות המסמכים. עובדה זו הביאה להקפאה חלקית — ומאוחר יותר מלאה — של עיקולי הבתים בארה"ב ומכירתם של בתים שכבר נמצאים בתהליכי עיקול. בינתיים כבר הודיעו בנק אוף אמריקה ו־GMAC כי הם נסוגים מהקפאת העיקולים לאחר ש"לא נמצאו אי־סדרים בניהולם".

גם פאני מיי ופרדי אולצו להקפיא את עיקולי הבתים שתחת חסותן, דבר שהביא לעלייה גוברת בהוצאות התפעול של הבתים שבהם הן מחזיקות ולחששות מפני האטה נוספת בשוק הנדל"ן האמריקאי. פאני ופרדי אחראיות ביחד על אחזקה או אספקת ערבויות לכמחצית מהבתים המעוקלים בארה"ב. לפי הדיווח, המסמך יהיה דומה להסכם בין בנק אוף אמריקה לפידליטי נשיונל פייננשל, שבמסגרתו מוענקת הגנה למבטח מפני טעויות שנגרמות בעקבות אי־שימת לב נאותה מצד הבנק להליך הנפקת צווי העיקול.

בתוך כך, משקיעים ואנליסטים בארה"ב הזהירו בסוף השבוע כי אי־הוודאות השוררת באשר לעיקולים עלולה לפגוע עוד יותר בשוק הדיור האמריקאי, בהתחשב בנתח העצום שמהוות עסקאות מכירת בתים מעוקלים מכלל מכירות הבתים הקיימים בארה"ב. החששות מתמקדים בכך שירידת המכירות תגביר את ההיצע על פני הביקוש, דבר שיביא לירידה נוספת במחירי הבתים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות