אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלומברג: גוגל חמקה מתשלום מסים בהיקף של 3.1 מיליארד דולר צילום: בלומברג

בלומברג: גוגל חמקה מתשלום מסים בהיקף של 3.1 מיליארד דולר

לפי הדיווח, בשלוש השנים האחרונות השתמשה גוגל בשורה של תרגילים, שבזכותם שילמה בפועל מס חברות בגובה 2.4% בלבד. מומחים אומרים כי אין מדובר בעבירה על החוק, אך מאשימים: "גוגל עושה את הרע מתחת לאפינו"

24.10.2010, 11:09 | יוסי גורביץ

גוגל נמנעה מלשלם 3.1 מיליארד דולר שהייתה אמורה להעביר כמיסים, באמצעות שורה של תרגילי מס - כך דיווחה בסוף השבוע סוכנות הידיעות בלומברג. במסגרת התרגילים, הידועים בשמות "הסנדוויץ' ההולנדי" ו"האירי הכפול", העבירה החברה את הכנסותיה מחוץ לארצות הברית לשורה של מקלטי מס.

מס החברות בארצות הברית עומד על 35%, ומחוץ לארצות הברית פועלת גוגל במדינות רבות שבהן מס החברות הוא 20% או יותר: בבריטניה, למשל, הוא 28%. בפועל, הצליחה החברה לשלם רק 2.4%, ובכך הפכה לחברת הטכנולוגיה שמשלמת את השיעור הנמוך ביותר.

לפי הדיווחים, השיטה שבה משתמשת גוגל אהודה גם על חברות טכנולוגיה אחרות, כגון מיקרוסופט ופייסבוק, והיא נשענת על חוקי המס האיריים. בלומברג אף פרסמה תרשים המתעד כיצד מבצעת גוגל את התרגיל: מעבירה את הכספים דרך אירלנד, ומשם לאיי ברמודה, מקום שבו אין מיסי חברות כלל. החוק האירי נוח במיוחד לחברות שעיקר עיסוקן הוא בקניין רוחני.

מומחים מסכימים כי גוגל איננה עוברת על החוק בנצלה את הפירצה, אך הם מעריכים כי אילו שילמה גוגל את מלוא המס שהיתה אמורה להעביר, שיעור הרווח הנקי שלה היה נמוך משמעותית יותר ומחיר המניה היה יורד בכ-100 דולר. "גוגל מניפה את הדגל של 'אל תהיה רע,", אמר לבלומברג הפרופסור לחשבונאות אייברהם ג'יי ברילוף, "אך בפועל היא עושה את הרע מתחת לאפנו".

בעבר עוררו תרגילי המס של גוגל מחאה ניכרת בבריטניה, שם היא חסכה 450 מיליון ליש"ט באמצעותם ותרמה 5,600 ליש"ט לצדקה. בצרפת הביאו "שיטות החיסכון" של גוגל את הנשיא הצרפתי, ניקולא סרקוזי, להצהרות פומביות על כוונה להטיל "מס גוגל". טורקיה קנסה לפני כשנה את גוגל בכ-47 מיליון דולר, לאחר שהגיעה למסקנה שהיא איננה משלמת מס כחוק. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
יש דבר אחד שאני לא מבין
אומרים גוגל גנבה גונבת ותיגנוב בכיף תוך שהיא יורקת על כולם מלמלה ובשחצנות ויהירות בלי גבולות וגם אומרים שזה בסדר כי גם מיקרוסופט ופייסבוק גונבים אז גם לגוגל מותר לגנוב . אבל למה בצרפת אנגליה אטליה ותורכיה יוצאים בחריפות כזאת נגד הבלונים הצבעוניים של גוגל ולא נגד מיקרוסופט ופייסבוק אז כנראה מאוד שבאנגליה צרפת תורכיה ואיטליה יודעים על עוד כמה פרטים שלא מדווחים בכתבה זו מה שעושה את היקף המעילות גניבות וסחיטה של גוגל בהיקף הרבה יותר נרחב מפייסבוק או מיקרוסופט רק שמדובר במיקרוסופט מדובר בחברה תורמת שמחזיקה במוצרים שלה ובשרות ובתחוזקה שלה מרחוק ומקרוב מליוני מחשבים של אנשים פרטים ושרתים של בתי עסק ואילו גוגל סתם גונבת דרך הבלונים הצבעוניים שלה את המשכורות של אתרי אינטרנט אחרים והכי גרוע את משכורתם של מאות אלפי עיתונאים שמספקים שירות שלא יסולא בפז בשרות למליוני אזרחים ושמירה על הדמוקרטיה
spider(black widow algorithm , קורפטינו  |  24.10.10