אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אילו קרנות היכו את ת"א־25? צילום: shutterstock

אילו קרנות היכו את ת"א־25?

מנורה מבטחים ת"א־25 מציגה תשואה טובה יותר ממדד ת"א־25 בשלוש השנים האחרונות. מיטב ת"א־25 מצטיינת בביצועים מול המדד בבדיקה של שנתיים ושלוש, ודי.בי.אם מעו"ף של מגדל מכה את ת"א־25 בטווחי הזמן הקצרים של 3 חודשים ושנה

24.10.2010, 18:51 | אלינור ארבל וצוות IFO

מתחילת השנה נרשמה מגמה של נטישת מניות החברות הגדולות בארצות הברית המככבות בראש מדד 500 S&P לטובת השקעות באיגרות חוב, בסחורות, או במניות אזוטריות מהשווקים המתפתחים - כך עולה מהדו"ח האחרון של פט דורסי, ראש מחלקת המחקר של חברת Morningstar. הסיבה לכך היא שבראייה ארוכת טווח, מניות של חברות ענק כגון וול־מארט וקוקה־קולה לא הניבו תשואות דרמטיות מספיק.

לכן בשנים האחרונות רבות ממניות הענק מתומחרות בחסר, ומשקיעים נמשכים אל המניות שרשמו תשואות מרשימות יותר בטווח הקצר. "מדובר בהשקעה רשלנית, הרודפת אחר ביצועי יום האתמול", אמר לאחרונה אחד ממנהלי הקרנות הגדולים בארצות הברית, והגדיר את המגמה "השקעות שנעשות דרך המראה האחורית". דורסי טוען ש"אם יועץ ההשקעות ממליץ על מניית סיסקו או ג'ונסון אנד ג'ונסון, הלקוח יאמר: 'למה אני משלם לך בשביל המלצת השקעה שהייתי יכול להגות בעצמי?'".

בארץ, לעומת זאת, נראה כי המשקיעים דווקא כן חושבים שיש פוטנציאל בחברות הגדולות במשק, והזניקו את מדד ת"א־25 לשיא כל הזמנים. הבהלה לאג"ח שככה מעט עם עליית מחיריהן, מה שתרם לעלייה של יותר מ־12% במדד ת"א־25 בשלושת החודשים האחרונים. למעשה, ת"א־25 הוא אחד המדדים היחידים בעולם אשר שוברים שיאים בזמן ההתאוששות מהמשבר. בדקנו האם קרנות הנאמנות העוקבות אחר המדד, שנדרשות לעקביות, הצליחו לשמור על יציבות בתשואות לאורך זמן.

גישת ה"הכל או כלום" ניצחה

בישראל פועלות כ־20 קרנות נאמנות המוגדרות כקרנות המשקיעות במדד ת"א־25, ומנהלות יחדיו כ־1.17 מיליארד שקל. כאשר בודקים את רמת הקורלציה בין תיקי האחזקות של הקרנות בקטגוריה, נראה כי ברוב המקרים המתאם אינו גבוה, מה שמעיד על שונות בין הקרנות. ברוב הקרנות הללו יש מקום רב לשיקול דעתו של מנהל הקרן, שמחויב רק לחשיפה מסוימת למדד.

הקרן שרשמה את הביצועים הטובים ביותר לטווח הארוך (שלוש שנים), נכון ל־30 בספטמבר 2010, היא קרן מנורה מבטחים ת"א־25 בינארית, המנהלת כ־160 מיליון שקל ומתחייבת או לחשיפה מלאה למדד או לחשיפה אפסית. באמצעות האסטרטגיה הזאת יש למנהל הקרן אפשרות לצאת מהפוזיציה של אחזקת המדד ולעבור למזומנים, אם המצב הכלכלי מצריך זאת.

רוב נכסי הקרנות במניות

מנורה מבטחים ת"א־25 הניבה תשואה של 44.7% בעוד שהמדד עלה ב-8.45% בלבד. "הקרן בנויה על מודל מתמטי המזהה את המגמות בשוק ונותן למנהל אינדיקציה מתי להיות חשופים למדד ומתי לא", אמר דרור גילאון, סמנכ"ל השקעות בקרן, בראיון ל"כלכליסט". הקרן מחזיקה בעיקר בתעודות סל על מדד ת"א־25, אופציות על המדד ומק"מים.

קרן מיטב ת"א־25 במקום השני עם 12.6% תשואה. הקרן מנהלת כ־128 מיליון שקל ומחזיקה ב־39 מניות (נכון ל־30 ביוני) וכ־8% מאחזקותיה הן במזומן. במקום השלישי קרן פסגות מעו"ף, עם 7.45% תשואה, ובמקום הרביעי קרן מרכנתיל ת"א־25, שמחזיקה ב־30 מניות ו־11% מנכסיה במזומן. הקרן האגרסיבית כלל מעו"ף בריבוע הצליחה להגיע למקום הראשון בטווחים הקצרים.

IFO מפיצי מוצרי Morningstar בישראל www.ifo.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות