אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מליאת רשות החשמל צפויה לדון מחר בבקשות להקל פיננסית על יצרני חשמל פרטיים צילום: בלומברג

מליאת רשות החשמל צפויה לדון מחר בבקשות להקל פיננסית על יצרני חשמל פרטיים

המליאה תדון באפשרות כי ההון העצמי שידרש מיצרני חשמל פרטיים יסתכם רק ב-4% מעלות הפרוייקט, בניגוד ל-20% כיום; גורמים במשק מעריכים שהבקשה תאושר על ידי הרשות

24.10.2010, 16:14 | ליאור גוטמן

הרשות לשירותים ציבוריים - חשמל, שמפקחת מטעם המדינה על כל יצרני החשמל בישראל, אמות המידה שלהם ותעריפי הייצור, צפויה לדון מחר בבקשות להקל פיננסית על יצרני חשמל פרטיים.

הבקשות הוגשו עוד בתקופת החגים ועיקרן לאפשר הזרמת הון עצמי בשיעור נמוך בתחילת הפרויקט, ולמעשה לחלק את מועדי הזרמת הכסף לתקופה של כשלוש שנים. נכון להיום, ההון העצמי הנדרש מיצרני חשמל פרטיים מגיע ל-20% משווי הפרויקט, כך שפריסת התשלומים תקל על החברות שפועלות בתחום לנהל את המימון העצמי בדרך להקמת תחנת הכוח.

הבקשה מיוחסת ליצרני חשמל קונבנציונאליים (תחנות כוח בהן פועלות טורבינות גז), כאשר בעלי מתקני ייצור חשמל סולאריים יזרימו כמחצית מההון הנדרש מיד עם תקופת ההקמה. במידה ותאושר הבקשה על ידי מליאת רשות החשמל, ההון העצמי אותו יזרימו יצרני חשמל פרטיים מיד עם השגת הסגירה הפיננסית יסתכם בכ-4% בלבד מעלות הפרויקט, ושאר המימון העצמי יושלם בתשלומים קבועים ומדי רבעון לאורך כשלוש שנים.

כדי להקל על כניסת יצרני חשמל פרטיים לשוק, מהלך שיקטין את היקף ייצור החשמל שמתבצע כיום על ידי חברת החשמל (מעל ל-94%), אישרה ועדת הכספים של הכנסת באוגוסט האחרון להעמיד ערבויות מדינה ליצרני חשמל פרטיים בהיקף של כשבעה מיליארד שקל.

גורמים במשק האנרגיה מעריכים שאם לא תתקבלנה הערות מהותיות לבקשות עשויה הרשות לאשר את הבקשה, ובכך לפתוח את הדלת להשגת הסגירה הפיננסית של השחקנים הגדולים בשוק ובכללם דוראד, דליה אנרגיות ושיכון ובינוי סביבה. דוראד, שמקימה תחנת כוח פרטית בהיקף של כ-800 מגה ואט במתחם קצא"א שבאשקלון, עשויה להיות הראשונה שתיהנה משינוי תנאי המימון: החברה אמורה להשיג את הסגירה הפיננסית בשבועות הקרובים, זאת לאחר שנבחרה עקרונית חברה קבלנית להקמת התחנה, היא וודגרופ האמריקאית.

על פי המסתמן, רשות החשמל תאשר העברת הון עצמי בשיעור 4% בתחילה, ואילו עבור שאר הסכום תינתן ערבות מממן, בדרך כלל מבנק לאומי או בנק הפועלים.

מרשות החשמל נמסר בתגובה שהיא אינה נוהגת לפרסם את נושאי הדיון במליאת הרשות טרם התקיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות