אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת ענת קם: העיתונאי אורי בלאו שב ארצה

פרשת ענת קם: העיתונאי אורי בלאו שב ארצה

האיש שקיבל מידי החיילת לשעבר מאות מסמכים צבאיים מסווגים, וביסס עליהם כתבות שפרסם, נחת בארץ בתום משא ומתן ממושך. הוא ישיב גם מסמכים שקיבל ממקורות אחרים - שייגרסו בלי לברר את המקור. אחרי שייחקר ואולי יעבור פוליגרף - יוחלט אם להעמידו לדין

24.10.2010, 20:32 | אביעד גליקמן, ynet

חצי שנה אחרי התפוצצות פרשת ענת קם, שב היום (יום א') ארצה אורי בלאו, עיתונאי "הארץ" שאליו העבירה קם את המסמכים הסודיים שגנבה מלשכת אלוף פיקוד המרכז. בלאו שהה בלונדון ארוכות, עוד מהתקופה שלפני חשיפת הפרשה, וניהל משא ומתן ארוך עם הפרקליטות והשב"כ על הסדר לפני שובו - גם לחדר החקירות, כחשוד.

בהודעת משרד המשפטים נכתב כי מלבד השבת המסמכים הללו, בין בלאו לפרקליטות נוהל "משא ומתן בעניינים נוספים" עד לחתימת הסכם בין הצדדים. מאחורי הניסוח המעורפל עומדת התחייבותו להעביר לידי השב"כ, המשטרה והפרקליטות מסמכים סודיים שהגיעו אליו במהלך השנים, לא מענת קם, וכי הרשויות השונות יגרסו את המסמכים בלי שיבדקו מי המקור שממנו הגיעו. במקרה של קם, הם דווקא כן נעזרו במסמכיו כדי למצוא ולהאשים אותה.

בלאו שב ארצה בעקבות הסכם שנחתם בין באי כוחו לבאי כוחה של המדינה, בפיקוחם האישי של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ופרקליט המדינה, משה לדור. לפי הודעת משרד המשפטים, בלאו העביר לידי המדינה כ-1,550 מסמכים מסווגים שקיבל מקם, כולל כאלה שלא פורסמו ברבים. לדבריו מדובר בכל המסמכים שקיבל מידיה. מאות מבין המסמכים האלה מסווגים כ"סודי" ו"סודי ביותר".

על-פי ההסדר התחייב בלאו לשוב לארץ, ונמסר לו שעליו להתייצב במשטרה תוך 48 שעות, לצורך חקירתו באזהרה, בנושא החזקת המסמכים הסודיים שקיבל מקם. בלאו התחייב כי יתייצב לחקירה משותפת של השב"כ ומשטרת ישראל כפי שיידרש ובנוסף גם הצהיר כי לא נותר בידיו אף אחד ממסמכים אלה, בכל פורמט שהוא. בנוסף התחייב לעבור בדיקת פוליגרף לשם בדיקת אמיתות הצהרותיו – אם יידרש לכך.

ממשרד המשפטים נמסר עוד כי "החקירה בנושא החזקת המסמכים הסודיים על ידי בלאו ללא רשות תמשך ככל שיידרש ובסיומה יועבר החומר לפרקליטות כדי שתישקל העמדתו לדין פלילי".

לי ההודעה, "נוכח רגישות הנושא, העובדה כי מדובר בעיתונאי הטוען שהחזיק בחומר הסודי מכוח נוהג מקובל, והעובדה שההסכם הקודם עם בלאו נערך בשעתו על דעת היועץ המשפטי הקודם, הרי שההחלטה אם להעמיד את בלאו לדין בנוגע למסמכים הסודיים שקיבל מענת קם והחזיק בהם תקופה ארוכה, תתקבל על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, בכפוף לשימוע שייערך בפניו ככל שיהיה בכך צורך".

גניבת המסמכים מלשכת האלוף נווה

לפי כתב האישום שהוגש נגד קם, צעירה בת 23 מתל-אביב, בהיותה חיילת בשירות סדיר בלשכתו של אלוף פיקוד המרכז דאז, יאיר נווה, היא גנבה יותר מ-2,000 מסמכים מסווגים. המסמכים כללו בין השאר פקודות מבצע, סדרי כוחות ועוד. את חלקם הגדול היא העבירה לידי בלאו.

על המסמכים שקיבל מקם ביסס בלאו כתבות שפרסם, בהן כתבת תחקיר על חיסול מבוקשים. הכתבה חשפה בין היתר כי בצה"ל החליטו להתעלם מהחלטות בג"ץ, ולהוציא לפועל חיסולים גם במקרים שבהם ניתן היה להסתפק במעצר אותם מבוקשים.

מאז מעצרה של קם בדצמבר האחרון היא נתונה במעצר בית, וכתב האישום נגדה הוגש בינואר.

בלאו עזב את הארץ עוד לפני שנעצרה, ועד לפרסום הפרשה ניהל משא ומתן עם השב"כ על מסירת המסמכים שבידיו ושובו לארץ. בעקבות פיצוץ המשא ומתן הזה בשעתו הותר לפרסם את הפרשה.  

בתחילת חודש מאי החלו פרקליטי "הארץ" למסור לידי פרקליטות מחוז תל-אביב את המסמכים שהעבירה קם לבלאו, במטרה לאפשר את חזרתו ואת סיום הפרשה - לפחות מבחינתו. המהלך התאפשר אחרי שקם הודיעה כי היא מוותרת על חיסיונה כמקור עיתונאי. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות