אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש עיריית באר שבע נגד שוק דירות 3 חדרים: "נמאס לי שמשקיעים מהמרכז קונים אצלנו דירות" צילום: ישראל יוסף

ראש עיריית באר שבע נגד שוק דירות 3 חדרים: "נמאס לי שמשקיעים מהמרכז קונים אצלנו דירות"

ראש העיר רוביק דנילוביץ' מתנגד לתוכנית של משרד השיכון להגדיל את היצע הנדל"ן בעיר ומעוניין לשמור על רמת ביקושים גבוהה. הבנייה בבירת הנגב תוגבל ל־1,000 יחידות דיור בשנה בלבד וחלק מהפרויקטים בבנייה רוויה יבוטלו

26.10.2010, 08:06 | דותן לוי

עיריית באר שבע תגביל את היקף הבנייה בעיר עד ל־1,000 יחידות דיור לשנה. את ההחלטה הוביל ראש העיר רוביק דנילוביץ'. המהלך נועד למנוע את הצפת שוק הדירות בבאר שבע כפי שקרה לפני כשבע שנים. במסגרת המהלך ישונו תוכניות לפרויקטים בעיר, ושטחי הדירות יגדלו כך שיבטיחו איכות חיים לרוכשים פוטנציאליים תוך שמירה על האטרקטיביות הנדל"נית של העיר.

"המדינה לקחה את השליטה"

 

"מבדיקה שערכנו, מדי שנה דרושות בעיר 1,200-1,500 יח"ד, לא ניתן לשווק מעבר לכך", אמר דנילוביץ' בשיחה עם "כלכליסט". לדבריו, מיד עם כניסתו לתפקיד בסוף 2008 ביצע מיפוי מקיף של מצב הדירות המשווקות בעיר והתוכניות העתידיות. המיפוי העלה כי שוק הדירות נמצא במצב קשה, עם בנייה קפואה וביקושים גבוהים של צעירים לדירות בעיר וללא מלאי דירות זמין.

לדברי דנילוביץ', "המצב שבו שוק הנדל"ן של באר שבע נשלט על ידי גורמים חיצוניים היה בלתי נסבל. המדינה לקחה את השליטה, וזה מה שהוביל לקריסה של שוק הנדל"ן בעיר לפני שבע שנים, קריסה שהובילה לפשיטת רגל של כמה קבלנים מקומיים".

בעקבות זאת התקבלה החלטה כי מעתה העירייה היא זו שתשלוט בשוק המגורים ובמינון של שיווק הדירות תוך תיאום עם מינהל מקרקעי ישראל, משרד השיכון וקבלנים מקומיים.

"נגמר המצב שבו כל אחד עושה מה שהוא רוצה. השליטה בדירות שייבנו בעיר חוזרת לעיריית באר שבע", מכריז דנילוביץ'.

"לתת לבאר שבע להתפתח בקצב שלה"

אלא שהמדיניות שמקדם דנילוביץ' עומדת בסתירה ביחס לתפיסתו של שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס, שמעוניין להצפיף את השוק בדירות כאמצעי להורדת המחירים. "הקבלנים רואים את המהלך בחיוב כי הוא מגן עליהם. המינהל ומשרד השיכון והבינוי לא ראו את זה בעין יפה, אבל אחרי שהתרשמו מהעיר ומעתודות הקרקע שלנו הבינו שצריך לתת לבאר שבע להתפתח בקצב שלה", טוען דנילוביץ'.

עד כה שונו מספר תוכניות מאושרות בפרויקטים מרכזיים שבהם הופחת מספר יחידות הדיור משמעותית בהיקף של עד 55%. כך למשל, הופחת מספר יחידות הדירות בפרויקט שדרות רגר שממוקם בכניסה לעיר מ־1,300 יח"ד ל־1,200 יח"ד, זאת לאחר שלמתחם היתה תב"ע מאושרת. פרויקט נוסף, שלב ב' של שכונת נווה מנחם, נחתך ביותר מ־50%. הפרויקט תוכנן תחילה להיות בעל תמהיל משולב של צמודי קרקע ובנייה רוויה בהיקף של 3,400 יח"ד, מתוכן 70% תוכננו לבנייה רוויה, אך לאחר השינוי הוחלט להפוך את השכונה לצמודי קרקע בלבד בהיקף של 1,500 יח"ד.

ב"ש. שטחי הדירות יגדלו ל-125 מ"ר בממוצע, צילום: חיים הורנשטיין ב"ש. שטחי הדירות יגדלו ל-125 מ"ר בממוצע | צילום: חיים הורנשטיין ב"ש. שטחי הדירות יגדלו ל-125 מ"ר בממוצע, צילום: חיים הורנשטיין

פרויקט אחר ברמות נחתך גם הוא מ־2,000 יח"ד מתוכננות ל־800 יח"ד של צמודי קרקע באמצעות שינוי תב"ע. "ההבדל בינינו לבין ערים אחרות במרכז הוא שלנו יש עתודת הקרקעות, ולכן אי אפשר לשפוט אותנו בצורה זהה. עד כה לא ניצלנו שליש מהקרקעות שלנו", אומר דנילוביץ'.

מהלך נוסף שמקדם דנילוביץ' נועד להגדיל את שטח הדירות בעיר משטח ממוצע של 90 מ"ר לשטח דירה ממוצע של 125 מ"ר. המהלך נועד למשוך לעיר אוכלוסייה חזקה ולעצור את גל המשקיעים שמחפשים דירות קטנות למטרות השכרה.

לדבריו, בשנות התשעים נבנו בעיר בעיקר דירות קטנות בנות 3 חדרים שנהפכו כעבור כמה שנים למוזנחות. "אנחנו לא רוצים שמשקיעים מהמרכז ירכשו בבאר שבע דירות להשקעה. בדקנו ומצאנו שזוגות צעירים כבר לא מבצעים את הרכישה בשני שלבים. הרוב המכריע של הזוגות רוצה דירת 4 חדרים", הוא אומר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות95 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

95.
עליות מחירים
אם כבר בקרה- קודם כל תבקר את כל בעלי הדירות שמעלים לסטודנטים את שכ"ד ללא הרף! הסטודנטים מטפחים ומפתחים את העיר שלך כבר כמה שנים טובות. מה לגבי דאגה לרווחתם? נכון, הנדל"ן בב"ש זול, אבל זו לא הסיבה להעלות אותו פלאים, להפך, זו אחת הסיבות שהסטודנטים בוחרים ללמוד כאן! לפני שנתיים חדר ממוצע בדירה ממוצעת בקרבת האוניברסיטה עלה 600 ש"ח. היום מתחת לאלף לא תמצא.. והמחירים רק עולים ועולים. הגיע הזמן להתערב לטובתנו!! ולא.. הזליגה תהיה משמעותית אף יותר
סטודנטית מודאגת , באר שבע  |  10.11.10
93.
מה הרוויח בכך? אז עכשיו במקום משקיעים קטנים, יכנסו טייקונים...
והנה תחל לה עוד בועה גם בבאר שבע... משקיעים יהיו בכל זמן ובכל מצב, הפתרון צריך לבוא בצורה של בנייה מאוזנת של מגוון דירות. מדיור רווי ועד צמוד קרקע, משלושה חדרים ועד חמישה חדרים. כדי למשוך אוכלוסייה מגוונת, מזוגות צעירים ועד משפחות אמידות.
יניב , חולון  |  01.11.10
92.
בפעם הבאה לא אבחר בך
תתבייש לך!!!!!!!!!! אני צעיר בן 31 גדלתי וחונכתי בעיר ואני לא יכול לרכוש דירה עקב המחירים הגבוהים!!! למה שלא תעזור לי ולכמותי על ידי הגדלת ההיצע והורדת מחירי הדירות???? אתה בטח כבר רכשת דירה אז מה אכפת לך. תתחיל לעבוד ולבצע את מה שהבטחת לנו לפני הבחירות! במקום ליחצן את עצמך בכל מקום , תעצור את הגירת המשת"פים לשכונה ג בעיר(תחת הקדנציה שלך בית הספר דגניה בשכונה הפך לדו - לאומי). תתן אור ירוק להגדלת ההיצע , ותפסיק לעשות שטויות!!!! בבחירות הבאות אני ושכמותי לא נצביע לך אלא לכל מי שירוץ ויתמודד מולך(כמה תקוות היה לי מתושב העיר שייבחר ויביא שינוי) נתראה בבחירות
רמי , באר שבע  |  01.11.10
91.
הצעיר שנגד זוגות הצעירים
רוביק בתחילת דרכו צעק שכל הפוליטקאים בעיר מושחתים ויצר רושם שהוא לא כזה אבל מתברר שאדון רוביק הוא המושחת הכי גדול הוא דואג לעצמו ולקרובים אליו .הוא בעצמו מנפח את הבועה בעיר רכש מגרשים בעיר ביחד עם משפחתו ודואג שהמחירים לא יירדו.דואג לחבריו הקבלנים שדאגו לו בתקופת הבחירות.מר רוביק יש לך הרבה מה ללמוד אתה צעיר ועושה הרבה טעויות אבל מזה משנה אתה משמן את הכיסים הקדנציה הזאת כי אתה יודע שלא תיבחר שוב .לא איכפת לך באמת מהתושבים והעיר מעניין אותך רק כח ומעמד.כולנו אמונה שלא תיבחר שוב כי בגדול לא חוללת בעיר שום דבר חדש כל הפרויקטים האחרונים יזם טרנר ואתה רק קטפת את הפירות .לא הוכחת שבאמת אתה ראוי.
מאוכזב מראש העיר , באר שבע  |  27.10.10
לכל התגובות