אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התאחדות קבלני השיפוצים: המדינה שמה לנו רגליים - אסון ורסאי הבא בדרך צילום: צביקה טישלר

התאחדות קבלני השיפוצים: המדינה שמה לנו רגליים - אסון ורסאי הבא בדרך

יו"ר ההתאחדות: "המדינה אינה מקיימת את בחינות ההסמכה, וכך הופכת את מרבית קבלני השיפוצים לחאפרים שפועלים ללא הרשאה מתאימה"

27.10.2010, 15:42 | דותן לוי
"בישראל פועלים אלפי קבלני שיפוצים ללא הכשרה ומבלי שיהיו רשומים ברשם הקבלנים – תוצאה של זלזול והזנחה של עשרות שנים מצד הממשלה", כך אמר היום (ד') ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים. לדבריו, ההתאחדות מנהלת מאבק להסדרת הענף אך המדינה מסיבות בלתי ברורות שמה לה רגליים. "למרות החלטה של בית המשפט המדינה ממשיכה להתעלם מאיתנו ולא לקיים את בחינות ההסמכה, וכך הופכת את מרבית קבלני השיפוצים לחאפרים שפועלים ללא הרשאה מתאימה", אמר סיב.

בהתאחדות ציינו בהקשר זה את אסון ורסאי שהתרחש לפני תשע וחצי שנים, ואת מסקנות ועדת זיילר שמונתה בעקבותיו, לפיהן האסון נגרם בשל שיפוץ בלתי מקצועי שנערך באולם זמן קצר לפני התאונה. "גם היום קבלני שיפוצים יכולים לחתוך עמודים ללא מפריע ולמוטט בניינים, כלום לא השתנה ואסון ורסאי הבא בפתח", הוסיף סיב.

הצגת חשבונית של 35 אלף שקל ומעלה לא תוכל להירשם

בישראל פועלים כיום 14.6 אלף קבלני שיפוצים שהרשויות יודעות על פעילותם, מתוכם רק 3% רשומים כקבלנים, ועל פי הערכות ישנם כ-25 אלף שיפוצניקים בלתי מדווחים נוספים. כמו כן מתוך כ-150 אלף בתים שמשופצים מידי שנה בהיקף כספי מוערך של 8 מיליארד שקל, רק אחוז קטן מבוצע על ידי קבלנים מוסמכים. בעקבות זאת אומרים הקבלנים חלה עלייה חדה במספר תאונות העבודה והמדינה משלמת מדי שנה כ-750 מיליון שקל לנפגעי תאונות מענף הבנייה והשיפוצים.

עיקר טענות המשפצים הן על בחינות ההסמכה שהחלו ביוזמתם בשנת 2008. הבחינות נועדו להסמיך קבלנים שכבר פועלים ולמעשה למסד את הענף, אלא שהמדינה קבעה כי הן ילוו בקורס עיוני של כ-300 שעות ובמבחן הסמכה נוקשה שלטענת הקבלנים גם מהנדסים יתקשו לעבור. ביולי 2008 הפסיק רשם הקבלנים את הבחינות והן חודשו רק בנובמבר 2009. אלא שאז עלה פרדוקס חדש – דרישה של המדינה כי כל קבלן שיפוצים שמבקש להירשם ולעשות את הבחינות יציג חשבוניות מס עד 5 שנים רטרואקטיבית. חשבונית בודדת שבה סכום העבודה עולה על 35 אלף שקל תפסול אותו מרישום לצמיתות. "הדרישה הזו פוסלת את כל העוסקים בענף מאחר וכל עבודה בסיסית תעלה בהיקפה על הסכום שדורשת המדינה", אמרו בהתאחדות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ענף השיפוצים מבוסס ברובו על אי סדר - טול קורה מבין עיניך מר סיב
מר סיב הנכבד שיפוצים לא היה ואיננו ענף, זהו בליל של אנשים שנדחקו לנישה שברובה לוקה באי רצון להתארגן, אי רצון לשלם מיסים, אי רצון לעמוד תחת ביקורת של טיב ותקן. רבים חסרי השכלה בבניה וענפיה. ואם על בטיחות דיברת, אזי אין שום בסיס להתארגנות והכרה כי ממילא כל בניה ושיפוץ מחייבים המצאות מנהל עבודה מוסמךבכל אתר עבודה !, אז גם אם תתקבל הסמכה כקבלן רובם לא יעמדו בדרישות תקנות הבטיחות וימשיכו להיות עבריינים ויעבדו ללא מנהל עבודה שהכשרתו היא קורס של כ 600 שעות ומבחנים + עלות שכר של כ 20000 לחודש . אולי נמצא כמה עשרות צדיקים אך זה לא מצדיק את כל הטררם. הלוואי והיה אחרת...
דן , מרכז  |  27.10.10