אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחנת הכוח חגית תיאלץ לעבוד על סולר צילום: ערן יופי כהן

תחנת הכוח חגית תיאלץ לעבוד על סולר

ל"כלכליסט" נודע כי נתג"ז תשבית את אספקת הגז לתחנת הכוח חגית לחמישה שבועות עקב עבודות תחזוקה. התחנה מספקת כ־10% מכושר הייצור הארצי. התוצאה: עלות הדלק תזנק והזיהום יגבר

28.10.2010, 07:08 | ליאור גוטמן

חברת נתג"ז (נתיבי גז), שמתכננת ובונה את מערכת ההולכה הארצית לגז טבעי, הודיעה ביום שני לחברת החשמל שהיא מתכוונת להשבית את מתקן אספקת הגז לתחנת הכוח חגית לתקופה של חמישה שבועות. במכתב שנשלח למינהל התכנון במשרד הפנים, מודיעה חברת החשמל שההשבתה תחל ב־7 בנובמבר, לצורך שלושה שבועות של ביצוע עבודות ושבועיים של הזרמה מחדש של הגז. המשמעות: החברה תרכוש סולר להפעלת תחנת הכוח כדי למנוע בעיות באספקה, מהלך שיגדיל את עלויות רכש הדלקים של החברה במידה ניכרת.

תחנת הכוח חגית, שממוקמת ליד אליקים, מייצרת חשמל בהספק של כ־1,000 מגה־ואט - שהם כ־10% מכושר הייצור הארצי של החברה. תגובת נתג"ז: "עבודות ההרחבה מתבצעות בימים אלה בתיאום עם כל הגורמים הרלוונטיים". תגובת חברת החשמל: "מאחר שהסולר יקר, ההפעלה בסולר מבוצעת רק לאחר שימוש בדלק זול יותר - גז או פחם- ולפיכך בתקופה הנדונה ההפעלה בסולר תבוצע רק מספר מצומצם של שעות".

מנתג"ז נמסר בתגובה: "במסגרת תוכנית החירום של חברת החשמל, נדרשה נתג"ז לבצע עבודות להרחבת מתקן הפחתת הלחץ הצמוד לתחנת הכוח חגית, על מנת לאפשר את הגדלת כמות הגז הטבעי המוזרמת לתחנת הכוח לייצור חשמל נקי יותר. על מנת להשלים את עבודות ההרחבה, המתבצעות בימים אלה בתאום עם כל הגורמים הרלוונטים, נדרשת החברה להשבית את מתקן הפחתת הלחץ לצורך התקנה סופית של הציוד וביצוע בדיקות נדרשות".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "על מנת לחבר את היחידה החדשה באתר חגית אל מערכת הגז יש צורך לנתק את האתר מחיבורו לגז. לפיכך, תשבית חברת נתג"ז את מתקן ה-PRMS שלה בחגית למשך מקסימום 5 שבועות. מועד ההשבתה אינו סופי. לאור העובדה שהסולר יקר - ההפעלה בסולר מבוצעת רק לאחר השימוש בדלקים יותר זולים: גז או פחם ולפיכך בתקופה הנדונה ההפעלה בסולר תבוצע רק מספר מצומצם של שעות. יודגש כי הפעלת היחידות תבוצע על פי האישורים הקיימים. חברת החשמל נערכה מבעוד מועד מול רשות החשמל שהכירה בהפעלת היחידות בסולר, על פי השיקולים הללו."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות