אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש המחוזי בת"א פסל פסק בוררות של בית הדין של העדה החרדית

ביהמ"ש המחוזי בת"א פסל פסק בוררות של בית הדין של העדה החרדית

פרוטוקול דברי הצדדים במהלך הסכם הבוררות מעלה תמונה קשה של זלזול במוסדות המדינה; אחד הצדדים: "למה שהכסף ילך לסוכנות, אוכלי נבלות וטריפות, במקום שיישאר אצלנו"

31.10.2010, 17:19 | מארק שון

פסק דין שניתן היום (א') בבית המשפט המחוזי בתל-אביב חושף תמונה עגומה של יחסה של העדה החרדית אל המדינה: תיאום הצעות במכרז, ביטויים חריפים נגד מוסדות המדינה, וכל זאת תוך הונאה של שלטונות המס בישראל.

בפסק הדין, אשר עסק במכרז של הסוכנות היהודית למכירת קרקע בשכונת גאולה בירושלים, פסלה שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, מיכל אגמון גונן, את פסק הבוררות של בית הדין של העדה החרדית וקבעה כי ההסכם אשר נחתם בין הצדדים אינו חוקי.

מפסק הדין עולה כי אהרון אייזנברג ואברהם צינוירט, אשר התחרו במכרז, סיכמו ביניהם שאייזנברג יקבל 1.15 מיליון דולר תמורת פרישה ממנו על מנת שצינוירט יזכה בו במחיר מופחת.

"נראה כי אין צורך להכביר מילים על היותו של הסכם להונות את הסוכנות היהודית במכרז הסכם בלתי חוקי. מדובר בהסדר כובל המהווה עבירה פלילית על פי חוק ההגבלים העסקיים, וייתכן שגם עבירה על חוקי המס", קובעת השופטת.

בספטמבר 2007 הגיע ההסכם לבוררות לאחר שאייזנברג תבע את הכסף שלא קיבל. בפסק הבוררות קבע ההרכב של העדה החרדית כי ההסכם תקף ומחייב. צינוירט החליט לנסות את מזלו בבית המשפט המחוזי, וביקש לבטל את ההסכם כיון שאינו חוקי.

על הצעד כותבת השופטת אגמון גונן כי "לאור הדברים שאמרו הצדדים בבוררות, והודאתם המפורשת כי מדובר בהסכם בלתי חוקי, טוב היו עושים אם לא היו מביאים הסכם זה בשערי בית המשפט. הגשת סיכומי הצדדים בבוררות בהם מבהירים שני הצדדים כי מדובר בהסכם בלתי חוקי שמטרתו להונות את הסוכנות היהודית לבית המשפט מהווה עזות מצח".

השופטת הסתמכה בעיקר על סיכומים שמסרו הצדדים במהלך הבוררות והתקשתה להסתיר את הפתעתה משעלה מהם. אייזנברג כתב בסיכומים שלו בבוררות: "הסברתי לו שסוף סוף אני אזכה בזה במחיר הגבוה ביותר ואז השתמשתי בטיעון למה שהכסף ילך לסוכנות, אוכלי נבלות וטריפות, במקום שיישאר אצלנו.. היה ברור שלא מדובר בתחליף לכסף שיועבר לסוכנות ובתנאים שלהם אלא בכסף שחור".

אייזנברג ניסה להסביר מדוע למעשה לא יצאה אף חשבונית מס או כל מסמך רשמי להסכם הלא חוקי. "סוד גלוי הוא, כי כל מי שמבצע עיסקה אשר חוקיותה מוטלת בספק משתדל להימנע מכל אפשרות של חשיפה לשלטון החוק, ומהטעם הפשוט הזה אף עיסקה זאת של תיאום מכרז אשר הינה עבירה פלילית ובפרט בנסיבות הקיימות, הוסתרה מכל הגורמים החוקיים, וזאת בצורה של הסכם חשאי המופקד בנאמנות כשאין לאף אחד מהצדדים העתק ממנו", מצוטט אייזנברג, "ולא זאת בלבד, אלא בהתחייבות מפורשת של הצדדים לשמור את דבר ההסכם בסוד גמור, ולפיכך יהא זה לא רק שקרי אלא אף מגוחך לנסות לטעון שכנגד תשלום כזה צריך להנפיק חשבונית מס".

השופטת קבעה כי פסק הדין שלה יישלח ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, למשרד המשפטים ולממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, כדי שישקלו כל אחד בתחום סמכותו האם יש מקום לחקור את המעורבים בעסקה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
למספר 2: בבקשה, תכריזו על חרם חרדי על בד"צ העדה החרדית
הציבור החילוני יראה מיד את ההבדל בין העבדה החרדית לציבור החרדי, ושרוב החרדים מתנגדים להם. הרי החרדים החרימו חברות עבור הרבה פחות. עד אז, וכל עוד זהו בד"צ נחשק ומכובד ביותר, מה שנראה הוא שציבור החרדי תומך בין בגלוי ובין בחדרי חדרים בעדה החרדית, וכל השאר זה מס שפתיים
אסף  |  03.11.10
לכל התגובות