אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלפי סטודנטים הפגינו בבירה צילום: צביקה טישלר

אלפי סטודנטים הפגינו בבירה

הסטודנטים מחו נגד חוק האברכים. פרופ' רייכמן: "מעדיפים את מי שיודע רק לקחת ולא לתרום"

01.11.2010, 22:52 | תומר ולמר, ynet

המאבק ב"חוק האברכים " מתחמם: -6,000 סטודנטים השתתפו הערב (יום ב') בצעדת מחאה בירושלים נגד החוק שנועד לעקוף את פסיקת בג"ץ ולאפשר לתקצב תלמידי ישיבות.

הסטודנטים, שצעדו מבית ראש הממשלה לכיכר ציון, קראו "ביבי תתעורר", "סטודנט שווה יותר" ו"גם אנחנו רעבים ללחם". הם הניפו גם שלטים, עליהם נכתב בין היתר: "סטודנט עובד ורע לו", "שוויון זכויות לילדנו", "אנחנו לא פראיירים", "משלם מסים אתה פראייר" וגם "חרדים לכו לעבוד". לדברי המארגנים, משתתפים בעצרת 10,000 סטודנטים.

פרופסור אוריאל רייכמן, צילום: עמית שעל פרופסור אוריאל רייכמן | צילום: עמית שעל פרופסור אוריאל רייכמן, צילום: עמית שעל

שיא המרכז הבינתחומי, פרופסור אוריאל רייכמן, נאם בעצרת ואמר: "אתם הסטודנטים שייכים לקבוצת האיכות הזו, קבוצה שבלעדיה אין לנו קיום. אתם הסטודנטים - הלב הפועם של החברה הישראלית והנה למי שמבטיח את העתיד ואת ההמשכיות, לגבי רבים מכם מפנים הפוליטיקאים את הגב, מעדיפים על פניכם את מי שיודע רק לקחת ולא לתרום". הוא הוסיף: "לא נסכים יותר להתנהגות הבזויה הזו שבאה לשרת אישים על גבם של נושאי העול ואוהבי המדינה".

הרב גלעד קריב אמר בעצרת: "בסכום הזה זוכים האברכים לתמיכה חודשית נוספת ב-2,000 שקלים מהכיס של כולנו. נשאל אותם מדוע אם חד הורית נדרשת לעמוד במבחן תעסוקה מחמיר מן היום בו מלאו שנתיים לילד שלה, על מנת לקבל קצבת הכנסה ואילו קצבאות האברכים נתינות ללא כל מבחן תעסוקתי, ללא הגבלת זמן, ללא תמריץ אמיתי ליציאת האברכים לעבודה לפרנסתם ולפרנסת משפחתם".

"נמאס להיות מופלים לרעה"

גם הסטודנטים הרבים, שיצאו מהאדישות, התבטאו נגד הממשלה. מעין ארבלי, סטודנטית באוניברסיטת בן גוריון, אמרה: "אנחנו פה כי נמאס לנו להיות אלו שתורמים למדינה, לשלם מסים ובסוף להיות מופלים לרעה. עם כל הכבוד- יש גבול והממשלה מזמן עברה את הקו האדום".

אסף מאוניברסיטת בן גוריון הוסיף: "מדיניות הממשלה פוגעת בסטודנטים וגורמת לכך שההשכלה הגבוהה תהיה נגישה רק לעשירים". סביון מהאוניברסיטה העברית הוסיף: "אני גאה בסטודנטים, הם סוף סוף יצאו מהבתים ועצם העובדה שיש פה ציבור שלם מכל קצוות הארץ ומכל קצוות הקשת הפוליטית מוכיחה שהמטרה היא מקודשת. הגיע הזמן לעשות שיוויון במדינה".

אורטל, מאוניברסיטת בן-גוריון, אמרה: "אנחנו רוצים שביבי יפתח את העיניים, ויבין שאנחנו ציבור הסטודנטים הם אלה שנושאים בכל המחויבויות החברתיות - צבא, מסים מילואים. אנחנו עובדים קשה לפרנסתנו ואין סיבה שציבור שלא עושה דבר יקבל יותר כספים מאיתנו".

"לעורר את הממשלה"

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, אמר לקראת ההפגנה כי "אלפי סטודנטים מכל רחבי הארץ באים היום במטרה לעורר את הממשלה ולהזכיר לה שיש פה דור צעיר של סטודנטים שלא מוכן שיתעלמו ממנו. אנחנו לא נגד החרדים, אבל אנחנו בעד שוויון זכויות לכולם".

באופן חריג, החליטה האוניברסיטה העברית לסיים את יום הלימודים בשעה 18:00, על מנת לאפשר לסטודנטים ולמרצים לקחת חלק במחאה נגד הצעת החוק של חבר הכנסת משה גפני.

נשיא האוניברסיטה, פרופסור בן ששון, אמר אמש כי "הנהלת האוניברסיטה העברית מברכת על כך שהסטודנטים נזעקים להשמיע את קולם בנושא זה. הקצאת העזרה הממשלתית לסטודנטים קשורה קשר בל ינתק למעמד ההשכלה הגבוהה בארץ".

סיבה חדשה להפגנה?

בזמן שהסטודנטים מפגינים, טוענת מפלגת קדימה כי סעיף חדש הוכנס לחוק ההסדרים לפיו הממשלה מתכוונת להטיל מס על מלגות אשר ינתנו על ידי גורמים חוץ-אוניברסיטאיים. לפי הערכות המפלגה, המס יהיה בגובה כרבע מהמלגה.

ממפלגת קדימה נמסר: "בלון נוסף שנתניהו ניסה להסתיר מתפוצץ הערב בפני הציבור בישראל. נתניהו שוב משקר וצוחק לסטודנטים בפנים. רק ממשלה אטומה וצינית יכולה להוציא תחת ידה גזרה אכזרית כזו כנגד ציבור הסטודנטים, לגזול את כבשת הרש ובמקביל להפריח סימאות על שיוויון. לביבי אין מילה ולממשלתו אין לב, גם בעבור ציבור המהווה את עתידה של המדינה. קדימה תיאבק בכל דרך אפשרית כנגד הצעת החוק האומללה הזו, ותפעל בכל העוצמה לביטולה".

ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה אמר הערב: "מנוי וגמור עם הממשלה הזאת לפגוע בעיקרון השיוויון לסטודנטים המשלמים את מיסיהם ומשרתים במילואים. הממשלה מבקשת לקחת מהכיס של הסטודנטים הנזקקים הטבות מס אלה. מאז הקמת המדינה מלגות לסטודנטים היו פטורות ממסר. קיימת חקיקה מ-2008, שעגנה פטור זה. מסתבר שנתניהו ושטייניץ בחוק ההסדרים הזה, גוזלים את הנזקקים, תוך התעלמות מהחקיקה הקיימת. אין מילה אחרת להגדיר את המעשה - אלא גזלה".

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי המציאות היא הפוכה: "הממשלה בראשותו של בנימין נתניהו חוקקה חוק הפוטר ממס מלגות לסטודנטים. לגבי טענת קדימה שבחוק ההסדרים סעיף שממסה מלגות אשר אינן מאותו מוסד אקדמי - מדובר בזוטא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
המשך המאבק
יש להמשיך ולהיאבק בחוסר השוויון הזה. במדינה דמוקרטית אין דבר כזה חרדים יש רק אזרחים. השוויון הוא זכות בסיסית ואין להפלות מגזרים לטובה או רעה. המאבק אינו רק של הסטודנטים, אלא של כלל האוכלוסיה, כנגד מגזר שמנצל בצורה צינית את היותו לשון מאזניים פוליטי על מנת לקבל הטבות כספיות על חשבון הכלל. אין הבדל בין זה לבין כל סחיטה אחרת כגון דמי חסות, אלא שסחיטה זו נעשית באופן "חוקי".
יהודה , מודיעין  |  02.11.10
לכל התגובות