אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטרות הכסף החדשים: משוררים במקום מנהיגים צילום: בלומברג

שטרות הכסף החדשים: משוררים במקום מנהיגים

בלי נשיאים ובלי ראשי ממשלות: "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי על שטרות הכסף החדשים יופיעו הדמויות של המשוררים נתן אלתרמן,שאול טשרניחובסקי, לאה גולדברג ורחל

02.11.2010, 08:03 | גד ליאור

אחד השירים הידועים של המשורר נתן אלתרמן הוא "מגש הכסף", שהפך למטבע לשון לתיאור גבורת הלוחמים להקמת המדינה. לא לכך התכוון המשורר כשכתב את השיר, אבל דמותו תופיע על אחד משטרות הכסף של המדינה.

הוא לא המשורר היחיד: "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי הסדרה החדשה של שטרות הכסף תעמוד, לראשונה מאז קום המדינה, בסימן משוררים. על ארבעת השטרות יופיעו הדיוקנאות של נתן אלתרמן, שאול טשרניחובסקי, רחל ולאה גולדברג.

ל"ידיעות אחרונות" נודע כי הוועדה המייעצת לעניין שטרוץ הכסף של ישראל, הפועלת במסגרת בנק ישראל, אישרה סופית את הדמויות שיופיעו על שטרות הכסף החדשים, שיונפקו ב-2012. 

השטרות החדשים יחליפו את הסדרה הנוכחית שעליה מופיעים נשיאי המדינה זלמן שז"ר (200 שקל) ויצחק בן צבי (100 שקל), הסופר ש"י עגנון (50 שקל) וראש הממשלה משה שרת (20 שקל).

בראש הוועדה המייעצת עומד השופט העליון בדימוס יעקב טירקל, המוכר יותר מהוועדה הנוספת שהוא עומד בראשה - ועדת החקירה בנושא המשט הטורקי. הוועדה העבירה את המלצותיה לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר, והוא עתיד להעביר את השמות שנבחרו לאישור הסופי של שר האוצר יובל שטייניץ.

לפני כשנה פסל שר האוצר את סדרת השטרות הקודמת שעליה המליצה הוועדה. הוועדה בחרה אז בתיאודור הרצל, דוד בן גוריון, יצחק רבין ומנחם בגין. שר האוצר פסל את המלצת הוועדה מכיוון שהיא לא כללה אף דיוקן של אישה. נוסף על כך הוא הורה להפסיק הפעם את הנוהג שעל שטרות הכסף מופיעים מנהיגים.

כעת צפוי ששר האוצר יאשר את הסדרה, ובנק ישראל יקבע על איזה שטר יתנוססו כל משורר ומשוררת (20, 50, 100 ו-200 שקל).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות