אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהומה רבה על לא דבר: תיקון מיסוי המלגות לא ישפיע על מרבית הסטודנטים צילום: shutterstock

מהומה רבה על לא דבר: תיקון מיסוי המלגות לא ישפיע על מרבית הסטודנטים

המס החדש תקף רק במקרים בהם משלם המלגה אינו המוסד האקדמי או המחקרי, ונוגע בעיקר לסטודנטים הנשלחים על ידי מקום עבודתם ללימודים ומקבלים מלגות במקום משכורות

02.11.2010, 14:02 | הדר קנה
תיקון המס החדש הנוגע למיסוי המלגות לא ישפיע על רוב הסטודנטים מקבלי המלגות. למיסוי החדש אין השפעה על מלגות הצטיינות, מלגות הניתנות בשל מצב סוציו אקונומי נמוך, הישגים אקדמיים ומילגות הניתנות בגין ביצוע פעילות התנדבותית (כגון חונכות ילדים ממשפחות קשיי יום, עזרה לקשישים וכד').

אמש הוציא ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) מכתב ובו טען כי משרד האוצר הכניס סעיף בחוק ההסדרים לפיו הוחלט להטיל מס בשיעור 25% על רובן המכריע של המלגות הניתנות לסטודנטים. המכתב עורר סערה גדולה בקרב הסטודנטים וחברי הכנסת, אך התברר כי היקפי הטלת המס נמוכים בהרבה מכפי שפורסם.

המס החדש יהיה תקף רק במקרים בהם משלם המלגה אינו המוסד האקדמי או המחקרי. המשמעות היא שמלגות החייבות במס יהיו כאלה הניתנות על ידי חברה המעסיקה אדם, שולחת אותו ללימודים ומשלמת לו שכר באמצעות מלגה במקום משכורות. מקרים אלו שכיחים בעיקר בחברות ההייטק. ברשות המסים סבורים כי מלגות הניתנות בצורה כזו מהוות: "שימוש לרעה בפטור שניתן" והתיקון לחוק נועד למנוע את התרחבות התופעה.

ברשות המסים מחלקים את המלגות הניתנות לשלוש קבוצות: מלגות הצטיינות או מצב סציו- אקונומי נמוך, מלגות בגין מתן שירות (שירותי הוראה, תרגול, בדיקת מבחנים וכד') ומלגת קיום (הניתנת בעיקר בתארים השני והשלישי) לחוקרים לשם כלכלתם בעת ביצוע המחקר.

במרץ 2010 הוחלט כי במהלך הלימודים סטודנטים יהיו זכאים לפטור ממס על מלגות ללא הגבלת סכום, וכי מלגה שניתנה לחוקר במהלך לימודיו במכון מחקר תהיה פטורה ממס עד לסך של 90 אלף  שקל לשנה.

בחוק ההסדרים הוכנס תיקון חדש שהבהיר כי על מנת לקבל פטור, משלם המלגה צריך להיות המוסד האקדמי או המחקרי על מנת למנוע שימוש לרעה בפטור. מכאן כאמור נוצר כדור השלג שגרר תגובות מכלל הסטודנטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הבעיה היא האי בהירות
במקום לבוא ולומר במפורש מהי כוונתו של המחוקק, מהלכים סחור סחור. אם כוונת המחוקק היא כפי שנאמר בכתבה, אז אין צורך לעורר מהומה. כל הסטודנטים לתואר ראשון מקבלים מלגות או ממוסד הלימודים או מגוף שמתנה את המלגה בהתנדבות מסוג כלשהו. רק מי שמקבל משכורת במסווה של מלגה יהיה צריך לשלם מס כמו מדרגות המס הרגילות במשכורת. אך במקום לפשט את הדברים, יוצרים אנדרלמוסיה ובלגן. אופייני למדינת ישראל. מדינה שהוקמה על ערש הבירוקרטיה, ערש מפא"י והסוציאליזם. די לימין, די לשמאל, תחי הדרך השלישית!!!
נחמן , תל אביב  |  03.11.10
לכל התגובות