אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לאובמה: הרפובליקנים כבשו בית הנבחרים צילום: בלומברג

מכה לאובמה: הרפובליקנים כבשו בית הנבחרים

לפי המדגמים בבחירות לקונגרס בארה"ב, הרפובליקנים זכו ברוב המושבים בבית הנבחרים - 37 יותר מלדמוקרטים

03.11.2010, 06:44 | יצחק בן חורין, ynet

אובמה לא זכה לנס, אבל לפחות קיבל את הרע במיעוטו: המפלגה הדמוקרטית נחלה הלילה תבוסה בבחירות לבית הנבחרים של ארצות הברית, כשאיבדה כצפוי את הרוב לטובת הרפובליקנים, אולם הצליחה לשמור לפחות על הרוב בסנאט, שאיים גם הוא בימים האחרונים לחמוק מבין ידיה. כך או כך, המציאות הפוליטית החדשה היא מכה קשה לאובמה, שיתקשה להעביר חוקים בקונגרס.

 לפי מדגמים ברשתות הטלוויזיה האמריקניות, הרפובליקנים הצליחו לבצע מהפך בבית הנבחרים, וזכו ב-37 מושבים יותר מהדמוקרטים: 236 לעומת 199. מנגד, ממדגמים שפורסמו עם תום ההצבעה במערב וירג'יניה ובקליפורניה - שתי מדינות שבהן התנהלו קרבות מפתח בניסיון של הדמוקרטים לשמור על הרוב בסנאט - עולה כי בשתיהן ניצחו המועמדים הדמוקרטים. הניצחונות האלה סותמים את הגולל על סיכויי הרפובליקנים להשיג את הרוב בסנאט.

לאור ניצחונם של הרפובליקנים בבחירות לבית הנבחרים, צפוי ג'ון ביינר בן ה-61 מאוהיו להפוך ליו"ר הבית, המשרה השלישית בחשיבותה בפוליטיקה האמריקנית אחרי הנשיא וסגנו. בינתיים, אף שהמפלגה הרפובליקנית לא תזכה ברוב בסנאט, היא יכולה להתנחם בכמה הישגים מרשימים בגזרה הזו: שישה מועמדים רפובליקנים כבשו הלילה לפי מדגמים מושבי סנאט שהיו קודם לכן של הדמוקרטים - באינדיאנה, ארקנסו, צפון-דקוטה, ויסקונסין, פנסילבניה ואילינוי.

במסגרת "בחירות אמצע הקדנציה", שנערכות בכל 4 שנים - באמצע הקדנציה של הנשיא המכהן, הלכו אתמול

האמריקנים לקלפיות כדי להצביע עבור המועמדים המועדפים עליהם לכל 435 המושבים בבית הנבחרים, וכן ל-37 מ-100 המושבים בסנאט. הסנאט ובית הנבחרים הם שני בתיו של הקונגרס האמריקני. כמו כן, ב-37 ממדינות ארה"ב הצביעו המבחרים גם בבחירות לתפקיד המושל.

ערב הבחירות, החזיקה הסיעה הדמוקרטית בסנאט ברוב של 59 מושבים לעומת 41 לרפובליקנים. כדי לכבוש את הסנאט, אפוא, היה על הרפובליקנים להגדיל את כוחם בעשרה סנאטורים, אולם הם לא הצליחו לעשות זאת. כך או כך, די לרפובליקנים בניצחון שלהם בבית הנבחרים כדי לעכב ולסכל יוזמות חקיקה של אובמה ומפלגתו.

הישגים ראשונים ל"מסיבת התה"

ג'ון מנשין, הסנאטור הדמוקרטי שניצחונו במערב וירג'יניה עם 54 אחוזים עשוי להכריע את הכף בסנאט לטובת הדמוקרטים, אמר עם היוודע התוצאות: "אנחנו יודעים שוושינגטון שבורה... אני הולך לשם, ואני מתכוון לעבוד עם כל אחד, ולא איכפת לי אם אתה רפובליקני או דמוקרטי".

הישגים ראשונים יכולה לרשום לעצמה גם תנועת "מסיבת התה" הרפובליקנית, המזוהה עם שרה פיילין, אחרי ששני אנשיה - רנד פול בקנטקי ומרקו רוביו בפלורידה - זכו במושבים בסנאט. לפחות 12 נציגים מטעם התנועה זכו במושבים בבית הנבחרים. בדלאוור לעומת זאת נחלה אשת התנועה, כריסטין אודונל, הפסד מול כריס קונס הדמוקרטי, בקרב על המושב שפינה בסנאט סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן.

בעקבות ניצחונו יצא רנד פול לחגוג עם תומכיו, ואמר: "הלילה יש מסיבה של מסיבת התה, ואנחנו שולחים מסר. זהו מסר של שפיות כספית ושל איזון התקציב. כשאגיע לוושינגטון, אשאל אותם מדוע אנחנו צריכים לשמור על תקציב מאוזן והם לא... אמריקה תישאר גדולה אם נהיה גאים בשיטה ששומרת על הקפיטליזם, ושהפכה את המדינה שלנו לגדולה".

אובמה ביקש: קחו גורלכם בידכם

גם בדרום-קרוליינה ניצח הסנאטור הרפובליקני, ג'ים דמאנט. בוורמונט ניצח בקלות הסנאטור הדמוקרטי בן ה-70 פטריק ליהי, וזכה בכהונה שביעית. הוא נבחר לראשונה לסנאט ב-1974, ומחזיק בתואר הציר השני הכי ותיק בסנאט. בקונטיקט ניצח המועמד הדמוקרטי ריצ'רד בלומנטל את לינדה מקמהון, מבעלי חברת ההיאבקות WWE.

עוד לפני שהסתיימה ההצבעה בקלפיות, הודיע אובמה כי יכנס מסיבת עיתונאים הערב בשעה 19:00 (שעון ישראל) כדי להתייחס לתוצאות הבחירות ולכוונות שלו בנוגע לשנתיים הבאות.

אמש הוא ניסה להמריץ את האמריקנים לצאת לקלפיות להצביע - ולצד הנכון מבחינתנו. בשורה של ראיונות לרדיו הדגיש אובמה כי גורל מדיניותו תלוי בכך שיזכה לרוב בקונגרס. "זכרו כי עיצוב העתיד נמצא בידיים שלכם", אמר אובמה, "אם לא תהיו מעורבים, מישהו אחר יעצב אותו עבורכם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אובמה הנשיא הכי משפיע מאז רייגן - ולטובה! כנסו כנסו
1. אסור לשכוח שהוא נכנס אחרי בוש והשינויים הריאליים במשק עוקבים בשנתיים אחרי הבורסה. 2. העברת חוק ביטוח הבריאות - כיסוי בריאות לעוד 42 מילויון אמריקאים. 8 נשיאים ניסו לפניו כולל קלינטון ואף אחד לא הצליח. 3. הבטחה ליציאה מעירק ועמידה בהבטחה - דבר שאנחנו לא רגילים אליו. 4. תמריצים לאנרגיה ירוקה וקלינטק במקום לנפט להבדיל מבוש. 5. עליית הבורסה בעשרות אחוזים מאז בחירתו - שוב הבורסה מקדימה את השוק הריאלי בשנתיים. 6. העברת סנקציות על איראן לעומת הנשיא הקודם שלא עשה דבר בנידון והתקיף את עירק במקום את איראן. 7. מלגות נרחבות להשכלה הגבוהה, במדיניות דומה לצעד שהעלה את אמריקה לגדולה לאחר מלחה"ע ה-2. עם זאת, אובמה צריך להשתפר בכלכלה הריאלית, מול רוסיה והכי חשוב גם לכלכלה האמריקאית - לטפל ביואן הסיני... עם כל אלה - רוב הסיכויים שאובמה ייבחר פעם נוספת כי אנשי מסיבת התה כ"כ קיצוניים שהם יעלו על העצבים של האמריקאים.
דוידי  |  03.11.10
לכל התגובות