אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה מכה על חטא: "התסכול מהכלכלה גדול" צילום: בלומברג

אובמה מכה על חטא: "התסכול מהכלכלה גדול"

במסיבת עיתונאים בבית הלבן קיבל אובמה אחריות חלקית לתסכול המצביעים שהוביל להפסד הדמוקרטי בבבחירות לקונגרס. נשיא ארה"ב אמר שינסה לעבוד יחד עם המחוקקים הרפובליקנים, אולם הודה כי "זה לא יהיה קל"

03.11.2010, 19:25 | יצחק בן-חורין וושינגטון, ynet

אחרי תבוסת המפלגה הדמוקרטית בבחירות לקונגרס, התייצב הערב (יום ד') הנשיא האמריקני ברק אובמה למסיבת עיתונאים בבית הלבן. לאחר מכן צפוי הנשיא להיפגש עם יועציו הבכירים. 

אובמה הכיר בכך שהציבור האמריקני "מתוסכל מאוד" מהמצב הכלכלי ואמר כי הוא משתוקק להיפגש עם מחוקקים משתי המפלגות כדי לפתור יחד את האתגרים. "זה לא יהיה קל", הודה אובמה, "לא נוכל לפתור כל חילוק דעות. יש סיבה לכך שיש שתי מפלגות במדינה הזאת".

על המצב הכלכלי אמר אובמה: "בשנים האחרונות התקדמנו, אך רבים לא הרגישו את הקדמה הזו. כנשיא, אני לוקח אחריות לכך".

סוכנות הידיעות AP ציטטה אדם "המכיר את דרך החשיבה של הנשיא", אשר אמר כי אובמה צפוי לקבל אחריות מסויימת על התסכול של הבוחרים שהוביל להפסד הדמוקרטי. לדבריו, הנאום לא יהיה מתריס והבית הלבן רואה את תוצאות הבחירות כמסר למחוקקים לשים בצד את התמיכה המפלגתית ולפתור את הבעיות שעומדות בפני המדינה.

מיליוני אמריקנים הצביעו אתמול בבחירות לשני בתי הקונגרס - בית הנבחרים והסנאט - ולתפקידי המושלים. כל 435 המושבים בבית הנבחרים עמדו לבחירה והסתיימו במהפך של ממש: אחרי שהדמוקרטים נהנו מרוב של 255 מול 178 בבית הקודם, כעת הרפובליקנים זוכים לרוב של כ-60 מושבים. בסנאט הצטמצם הרוב הדמוקרטי מ-59 ל-51, בעוד שלושה מרוצים טרם הוכרעו.

מוקדם יותר אמר ג'ון ביינר, חבר הקונגרס הרפובליקני שצפוי להתמנות לתפקד יו"ר הנבחרים, כי העם האמריקני העניק למפלגתו מנדט לבטל את הרפורמה במערכת הבריאות - אחד ההישגים המשמעותיים ביותר של אובמה בכהונתו. ביינר טען כי החקיקה ההיסטורית, שהעניקה ביטוח בריאות לעשרות מיליוני אמריקנים, היא "מפלצתית".

במסיבת עיתונאים שכינס באוהיו, אמר ביינר כי המהפך בבית הנבחרים וצמצום הרוב הדמוקרטי בסנאט מוכיחים כי "האג'נדה של אובמה ופלוסי" נדחתה בידי הבוחרים בארה"ב. לדבריו, "העם האמריקני מודאג מהשתלטות הממשל הפדרלי על מערכת הבריאות. אני חושב שזה חשוב להניח את היסודות לפני שנתחיל לבטל את המפלצת הזאת".

מוקדם יותר שוחח הנשיא אובמה עם ביינר בטלפון ובירך אותו על ניצחונו. "השיחה עם הנשיא היתה קצרה, אך נעימה", נמסר מלשכת ביינר. "ביינר אמר לנשיא שהוא תמיד ביטא את עמדותיו ביושר ובכנות, והוא ימשיך לעשות זאת גם בעתיד. אובמה וביינר דיברו על הדרך שבה יעבדו יחדיו וירכזו את המאמצים לקידום העם האמריקני, יצירת מקומות עבודה חדשים וקיצוץ בהוצאות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות