אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם עובדי החוזים האישיים מרוויחים מהסכם השכר החדש צילום: אוראל כהן

גם עובדי החוזים האישיים מרוויחים מהסכם השכר החדש

מלבד תוספת שכר של 6.25% וסיסמאות על עידוד עבודת נשים, ההסכם החדש בין האוצר להסתדרות כולל עוד כמה הפתעות

04.11.2010, 08:03 | מיקי פלד

שלשום בבוקר (ב') הגיעו ההסתדרות והאוצר להסכם חדש ל-3.5 שנים שמבטיח תוספת שכר של 6.25% לעובדי המגזר הציבורי אשר תשולם בהדרגה עד ינואר 2013. תוספות השכר ישולמו בשלושה מועדים: במשכורת ינואר 2011 תשולם תוספת של 2.25%, עוד 2% ישולמו במשכורת ינואר 2012 ו-2 נוספים ישולמו במשכורת ינואר 2013.

  • האם גם עובדים בחוזים אישיים ייהנו מתוספת השכר?

 

באופן מפתיע, רוב העובדים בחוזים אישיים יקבלו את תוספת השכר במלואה. עובדים בחוזים אישיים מתחלקים לשתי קבוצות לפי סוג החוזה שעליו הם חתומים. אלה החתומים על חוזה בשם "שכר כולל" הם ברובם בכירים במשרדי הממשלה השונים, כגון מנכ"ל משרד ממשלתי, פקיד בכיר או עובד במשרת אמון - הם לא יושפעו מההסכם החדש. קבוצת העובדים השנייה חתומה על חוזה המכונה "צמוד דירוג־דרגה", והם ייהנו מעדכון השכר. שכרם של אלה בנוי מהצמדה לשכר בסיס התואם את הדירוג והדרגה של עובד בהסכם קיבוצי המבצע עבודה דומה. ברגע שהשכר של אותו עובד קיבוצי עולה כתוצאה מההסכם החדש - כך יעלה גם שכרם של עובדי החוזה האישי ששכרם צמוד לשלו.

  • אם גם אבות מקבלים תוספת עבור ילדים, איך הדבר מעודד נשים לצאת לעבוד?

 

זה לא. ההסכם החדש קובע כי אישה העובדת במגזר הציבורי תקבל סבסוד למעונות וגני ילדים בגובה 300 שקל עבור ילד ראשון ו־200 שקל עבור ילד שני, בתנאי שהם מתחת לגיל חמש (עבור הילד השלישי והלאה לא תשולם תוספת). התשלום אמנם מוגדר כסבסוד מעונות או גן, אבל העובדת לא נדרשת להציג קבלות לכך. סעיף בהסכם השכר החדש מחיל את התוספת הזו גם על אבות - בתנאי שבת זוגם לא עובדת במגזר הציבורי. מטרת הסעיף היא להקל על התשלומים למעונות ולגני ילדים ובכך להגדיל את התמריץ הכלכלי לאישה לצאת מהבית, אך ספק עד כמה סכום של 500 שקל יכריע את הכף. היות שהתוספת מתקבלת בכל מקרה בלא צורך להגיש עבורה קבלות, האישה ובן זוגה יראו בה תוספת לשכר ולא תמרוץ.

  • מה יקרה עם עובדים שפרשו לאחרונה או מתכננים לפרוש בקרוב לפנסיה?

 

עובדים בפנסיה תקציבית (המשולמת מתקציב המדינה ולא מקרן פנסיה) שיצאו או ייצאו לגמלאות בין החודשים ינואר 2009 עד יוני 2012 יקבלו גם הם את תוספת השכר. התוספת תינתן להם לפי מספר החודשים שבהם עבדו מאז ינואר 2009 ותחושב על בסיס תוספת השכר המלאה בשיעור 6.25% ולא לפי התוספת שהוענקה בפועל במועד הפרישה. באוצר לא ידעו לומר מה העלות הצפויה מסעיף זה.

  • לפי ההסכם, ההפרשות לפנסיה יורחבו רק לעובדים בקרנות החדשות. מה עם השאר?

 

עובדים שיש להם פנסיה תקציבית או החוסכים בקרנות הפנסיה הוותיקות לא ירגישו בשינוי. עובדי מדינה והחברות הממשלתיות שהחלו לעבוד לאחר 2001 חוסכים את כספם בקרנות הפנסיה החדשות, קופות הגמל וביטוחי המנהלים. הגדלת ההפרשה החודשית ב־2% מהשכר ל־19.5% תחול על שלושת האפיקים.

  • מאיפה יבוא הכסף?

 

עלותה המלאה של תוספת השכר בהיקף של כ־7.3 מיליארד שקל אמורה להגיע מתקציב המדינה. עם זאת, המעסיק העיקרי במגזר זה - הרשויות המקומיות שמעסיקות כ־92 אלף עובדים - כבר צופות בעיות. לטענת מרכז השלטון המקומי, כדי לממן את העלויות השונות דרוש סכום ראשוני של 350 מיליון שקל. וזהו כאמור רק הסכום הראשוני. סביר להניח שבקרוב נראה מצעד של מעסיקים נוספים, כמו ראשי האוניברסיטאות, שירותי בריאות כללית ועוד, שעולים אל משרד האוצר כדי לוודא שכל התוספת לא תגיע מתקציבם הדל גם כך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

51 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

50.
שאלה למיקי
אני עובד תחת חוזה שנקרא "חוזה מיוחד להעסקת עובד חיוני". בחוזה שלי יש סעיף שאומר: " עדכון השכר יהיה בשיעורים או בסכומים של תוספת היוקר אשר תשתלם לעובדים המועסקים בשירות המדינה ואשר משכורתם מחושבת לפי הסכמים קיבוציים, עדכון זה יעשה במועדי תשלום תוספת היוקר כאמור. " האם אני זכאי לקבל את התוספת המדוברת ?
אליק  |  08.11.10
49.
ועד עובדי החוזים בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה
מיקי שלום, על פי כתבתך עובדים בחוזים אישיים יקבלו את תוספת השכר במלואה. לדאבוני הנך טועה ומטעה. שמי רם ואני מייצג כיו"ר ועד עובדי החוזים בלמ"ס כ- 500 עובדי "שכר כולל" אשר ברובם עובדים אקדמאים המרוויחים שכר ממוצע. על פי ההערכות מועסקים במשרדי הממשלה השונים כ 4000 עובדי חוזה אישי המהווים כ 50% מהעובדים האקדמיים בשירות הממשלתי. עובדים אילו אינם מאוגדים והסכמי השכר אינם חלים עליהם וזאת עקב צורת העסקתם בלבד. אצייו בפניך כי ועד עובדי החוזים אותו אני מייצג הנו תקדים במשרדי הממשלה והנו הועד היחיד הקיים. אם ברצונך לדעת יותר ולהכיר את התופעה מקרוב. פנה אליי ואשמח לשוחח איתך.
רם קנדיל , חולדה  |  07.11.10
לכל התגובות